افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : دسته‌بندی نشده -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 12 دسامبر , 2011 لینک کوتاه خبر :

در انتظار خلاء امنيتي نباشيد…ما هستيم!

پس از خروج نيروهاي ناتو از افغانستان؛ انتظار يك خلاء سياسي امنيتي را در آن كشور از سر به دور كنيد ما براي زمان طولاني در افغانستان خواهيم ماند.

در انتظار خلاء امنيتي نباشيد…ما هستيم! جان آلن، فرمانده نيروهاي ناتو و امريكايي در افغانستان به طالبان هشدار مي دهد كه پس از خروج نيروهاي ناتو از افغانستان انتظار يك خلاء سياسي امنيتي را در آن كشور از سر به دور كند.

وي كه در حاشيه كنفرانس افغانستان در دوبي سخن مي گفت تأكيد كرد با خروج نيروهاي ناتو مشاكت بين افغانستان و جامعه بين المللي متوقف نخواهد شد.

به گفته جان آلن، اگر طالبان فكر مي‌كنند كه گويا در اول جنوري سال 2015 يعني روز بعد پايان خروج نيروهاي خارجي از افغانستان و با انتقال كامل مسؤليت‌هاي امنيتي به نيروهاي افغانستاني، راه براي آنها هموار مي‌شود، چنين نخواهد شد.

جنرال آلن در اين راستا چنين گفت: ما براي زمان طولاني در افغانستان خواهيم ماند و حال كه به حيث يك افسر نظامي امريكا صحبت مي‌كنم بايد بگويم كه هدف ما ايجاد يك ارتشي نيرومند در افغانستان است…شورشيان بايد اين را بدانند و منتظر روز خروج ما نباشند.

در همين حال مقام‌هاي ناتو مي‌گويند كه روابط اين پيمان با افغانستان بعد از سال 2014 از طريق ادامه همكاري‌هاي امريكا، بريتانيا، فرانسه و آلمان تداوم خواهد يافت و كشورهايي كه با افغانستان همكاري خواهند كرد، در حال افزايش‌اند.

سايمون گس، نماينده ملكي ناتو نيز در اين زمينه گفته است كه كنفرانس بن كه اخيراً داير شد، نشانه اي از تعهدات جامعه بين المللي در بخش ادامه همكاريها با افغانستان بوده است.

هر چند اميدواريم جامعه جهاني به تعهداتش در زمينه تجهيز و تمويل نيروهاي امنيتي كشور پايبند باشد و بزودي شاهد افغانستاني خودكفا و امن باشيم … اما اين نكته را نبايد ناديده گرفت كه موقعيت استراتژيك و منابع سرشاري كه افغانستان دارد يكي از دلايل ادامه همكاريهاي غرب با افغانستان مي باشد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار