افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 10 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

روسیه در مسیر خود بازشناسی

ممنوعیت فعالیت «بنیاد جامعه باز» گام مهمی در روند خود باز شناسی کشور فدراسیون روسیه است. دوشنبه 30 نوامبر دادستان روسیه دو سازمان «موسسه جامعه باز» و «بنیاد دستیاری موسسه جامعه باز» را «نا مطلوب» و تهدید برای «منافع ملی» و «قانون اساسی» ارزیابی و شرکت مردم و تشکلات روسیه در پروژه هائی را که آنها دنبال می کنند را ممنوع کرد. هر دوی این سازمانها متعلق به «جورج سوروس» سرمایه دار ملیاردر امریکائی می باشد. بنیاد جامعه باز از بدو تاسیس (1993) تا کنون بیش از 11 ملیارد دالر در راه اشاعه توسعه دمکراسی (البته دمکراسی به تعبیر صاحبش) هزینه کرده است.

 

جورج سوروس کیست؟

 

جورج سوروس مدیر «سوروس فاند منیجمنت» یکی از شرکتهای فعال و برجسته در «بازار پول» است. جورج سوروس معروف به کسی است که در سال 1992 بانک مرکزی انگلیس را شکست داد. قصه از این قرار است که او به تنهائی و با فروش مقدار زیادی “پوند” به ارزش 10 ملیارد دالر در روزی که معروف به «چهارشنبه سیاه» شد یک ملیارد دالر عایدش شد.

 

سوروس به زبان ساده یک دلال است در بازار پول و کارش شامل هیچ پیچیدگی که لازم به داشتن استعدادی خاص باشد نیست. او ادعا می کند بر اساس تئوری «مکانیک کوانتم» خصوصا اصل عدم قطعیت هایزنبرگ روشی را تعبیه کرده است که می‌تواند همیشه در بازار برنده باشد. دقت کنید به عمق مزخرف بودن چنین ادعائی. با تکیه بر اصل عدم قطعیت ایشان می تواند کارهای کاملا قاطعانه ای را انجام دهد. خرید و فروش اعمالی کامل در خود هستند. انجام این کارها صریح و بدون حاشیه می باشند. این اقدامات در بازار پول تنها زمانی می تواند نتایج قطعی را حاصل شود که دلال اطلاعاتی بیشتر از بقیه داشته باشد. ادعا به مجهز بودن به وسیله ای (مکانیک کوانتم) که خود هنوز نتوانسته است از محدوده تئوری خارج شده و به علم تبدیل شود! تنها می‌تواند آدمهای ساده انگار را قانع کند.

 

سوروس سالهاست که ثروتش حول و حوش 35 ملیارد دالر است. چرا وی نتوانسته است با روش معجزه آسا و کوانتمی خود سقف ثروتش را از سرحد 35 ملیارد دالر بالاتر ببرد!؟ آنهم در بازاری که حجم معاملات فقط روزانه اش رقم حیرت آور 3،5 تریلیون دالر است. واقعیت اینست که ایشان یکی از کارگزاران خاندان راکفلر می باشد و مسئول انجام وظایفی است بسیار پیچیده تر فعالیتش در بازار پول.

 

بنیاد جامعه باز چیست؟

 

بنیاد جامعه باز تشکلی است در شمار نهاد های «ان جی او» (سازمانهای عیر دولتی). در سال 1993 (یک سال پس از اینکه با «شکست» بانک انگلیس تامین بودجه شود) و در نیویورک با اهداف مشخصی به ثبت رسیده است. بنیاد جامعه باز با مقاصد و برنامه های کاملا حساب شده در چندین کشور جهان فعالیت دارد. و مثل سایر تشکلات (ان جی او) ئی به هیچ مقام و ارگانی پاسخگو نیست.

 

بنیاد جامعه باز بوسیله دالرهائی که سوروس از طریق کاملا ضد دمکراتیک و تقلب در بازار پول عایدش شده است بهترین و شایسته ترین جوانان بسیاری از کشورها را بکار گرفته و تلاش می کند بافتهای بنیادین اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی آن جوامع را تغییر دهد. به گفته سوروس او بخاطر انساندوستی و تضمین حقوق دمکراتیک مردم جهان کوشش می کند تغییراتی لازم و بنیادینی را در کشور های مختلف ایجاد کند. او با استناد به قصه ناکامل زندگی خود که اول مهاجر فقیری بود ولی امروز یکی از متمول ترین افراد دنیاست به فریب مردم بخصوص جوانان مشغول است. او موفقیت خود را وجود بازار آزاد در جوامع دمکراتیک می داند.

 

آیا دولتها مسئولیت ندارند که از منافع کشورشان محافظت کنند؟ و اجازه ندهند که شیادانی چون سوروس از جوانانشان بهره برداری غیر مجاز و بر علیه منافع ملی کند؟

 

بالاخره پس از سالها تاخیر دادستان فدراسیون روسیه فعالیت سازمانهای جورج سوروس را «تهدید امنیت ملی» و خطر در «نظم قانون اساسی» دانست. روسیه در طول دو سال گذشته بطور محسوسی تلاش می کند خود را از زیر یوغ و سیطره سرمایه داری امریکا رها کند. بنیاد جامعه باز یک مورد از 12 موردی است که دادستانی روسیه مشغول بررسی آنهاست. از طرف دیگر اخیرا دولت روسیه با شرکت فعال در پروژه های اقتصادی سازی عملا در جهت خلاف خصوصی سازی و اهداف بنیادهای امریکائی حرکت می کند.

 

فیلنتروکاپیتالیزم چیست؟ خوانده میشود: فی لن ترو کاپیتالیزم

 

فعالیتهای بنیاد جورج سوروس ترجمان دقیقی از پدیده فیلنتروکاپیتالیزم است که ابتدا اوائل قرن بیستم توسط «اندرو کارنگی» و «جان دی راکفلر» برای پیشبرد دراز مدت مقاصد سرمایه داران در جهان بنا نهاده شد. اندرو کارنگی در سال 1889 در مقاله معروف «مرام ثروتمند» ثروتمندان را تشویق کرد دارائی های اضافی خود را صرف برنامه های عام المنفعه کنند. و بجای کمک به انجمن های خیریه که بیشتر گدا پروری می کنند با تاسیس بنیادهای خانوادگی اقدام به انجام اموری کنند که جامعه را به سمت دنیای مطلوب خود سوق دهند. ثروتمندی که با دیدی دراز مدت در ساختن جهان آینده و با هزینه خود از طریق تشکیل بنیاد های خانوادگی فعالیت می کند را اصطلاحا «فیلنتروپیست» می خواند. اندرو کارنگیnt>«کار نگی کورپریشن» را در سال 1911 تاسیس کرد. و پسر دوستش «جان دی راکفلر جونیر» را به مدت دو سال در پست مدیریت آن گمارد. در سال 1913 «بنیاد راکفلر» با نیت «ترویج بهزیستی انسان در سراسر عالم» اعلام موجودیت کرد.

 

در صد سال گذشته سرمایه داران بسیاری در این راستا بنیادهای خود را تشکیل داده اند. مانند «بنیاد فورد» ، «پل گتی تراست» ، «وقفیه لی لی» ، «موسسه پزشکی هاوارد هیوز»، «مدارس کامهامها». در میان آنها بنیاد راکفلر نقش رهبری آنها را دارد و تاثیر گذار ترین آنهاست. جهان امروز در زمینه های زراعت، فرهنگ، تعلیم و تربیت، صحی،علوم طبیعی، علوم انسانی، جنگ و صلح و … تحت تاثیر افکار خانواده راکفلر شکل گرفته است. بسیاری از کشورهای جهان مجری پالیسی های خاص بنیاد راکفلر بوده و هستند.

 

تردیدی نیست که واژه فیلنتروکاپیتالیزم از همان اوائل قرن بیستم ساخته شده بود ولی ترجیح داده شده بود تا زمان مناسبی که بیشترین تاثیر را در نشر و توسعه دیدگاه آنها بگذارد برملا نشود. این واژه اولین بار در سال 2006 در مقاله ای در مجله «اکونومیست» استفاده شد.

 

«بنیاد بیل و میلندا گیتس» در سال 2000 تاسیس شد و هدفی را که بنیاد راکفلر حتی قبل از تاسیس در زمینه ساختار نهاد مدیریتی صحی در جهان را مد نظر دارد دنبال می کند. بنظر می رسد ظهور این بنیاد مرحله جدیدی در رشد و تکوین فیلنترو کاپیتالیزم در جهان باشد. در سال 2006 «وارن بافت» ملیاردر امریکائی مقدار قابل توجهی از سهام شرکت خود «برکشایر هتهوی» با ارزش 30 ملیارد دالر را به بنیاد بیل و میلندا گیتس هدیه کرد. وارن بافت با این عمل در واقع پایداری و موفقیت شرکتش را نزد قدرتمند ترین نیروی بازار یعنی راکفلر (آفریننده اصلی بیل گیتس و بنیادش) بیمه کرد که بخشش های مشابه ای را بدنبال آورد.

 

دنیای ما تحت تاثیر افراد و افکار غیر واقعی و کاملا ساختگی شکل می‌گیرد. نیروئی تاریخ ما را می سازد. بطور مثال زندگی بیل گیت آدم را یاد فلم «بچه رزماری» نوشته و ساخته «رومن پولانسکی» می اندازد. گفتنی است که «جان لنون» رهبر عارف و انقلابی «بیتلز» تازه شروع کرده بود که وجود نیروئی فوق العاده قوی اما ناشناس که باعث موفقیت عظیم آنها در جهان شد را مطرح کند که در همان ساختمانی که فلم بچه رزماری فیلمبرداری شده بود به قتل رسید (1980ساختمان داکوتا).

 

فیلنتروکاپیتالیزم بستری است که به سرمایه داران موقعیت خدائی می دهد و جامعه را چشم به امید «سخاوتمندی»آنان می کند. با اجازه دادن به بخش خصوصی در انجام اموری که باید توسط دولت و نظارت مستقیم مردم انجام پذیرد سرمایه داران می توانند دنیا را بنحوی که می پسندند شکل دهند. مهمترین وجه تشکیلات غیر دولتی (ان جی او) موقعیتی است که آنها کسب کرده و فارق از پاسخگوئی به مردم کارهائی را که مد نظر دارند و کاملا بنفع خودشان است را بنحوی که خود صلاح می دانند انجام دهند.

 

بنیاد بیل و ملیندا گیتس با دارائی چهل و پنج ملیارد دالر مشغول تغییر ساختار مدیریتی صحی جهانی است. با توجه به اینکه تمام کشورهای دنیا مبلغ 6500 ملیارد دالر در سال در این رابطه هزینه می کنند. رقمی که با سرعت رو به افزایش است. آیا باید به راکفلر که در پس این بنیاد پنهان شده است اجازه داده شود تنها با یکبار هزینه نا قابل بستر کاسبی ای را به دلخواه خود بسازد و در کنترول بگیرد که هر ساله بیش از 6500 ملیارد دالر در آن ریخته می شود و مهمترین صنعت در حفظ و بقای انسانها بر روی کره زمین می باشد؟

 

آیا واقعا مردم تا این درجه ساده لو هستند یا ابزار پیچیده و پنهانی نیز برای خام کردن آنها در کار است؟

 

پاپ فرانسیس زمانی که بیل گیتس به دیدارش رفته بود ضمن پشتیبانی (نه صد در صد) از کمکهای متمولین به مردم محتاج از بیل گیتس خواست که کوشش کند بفهمد کجای سیستم ایراد وجود دارد که یک نفر مثل او میتواند ثروتی داشته باشد که از 30 ملیارد دالر آن چشم پوشی کند در حالی که 3,5 ملیارد نفر از مردم دنیا در زیر خط فقر زندگی میکنند!

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار