افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 4 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

9دلیل شکست ائتلاف سعودی در جنگ یمن

تحلیلگران بر این باورند رژیم قرون وسطایی آل سعود از فروافتادن سران خود در رسوایی‌های آشکار اخلاقی و درگیری های داخل خاندان حکومتی برای رسیدن به تاج و تخت رنج می برد و این رنج ها پس از شکست طرح های منطقه ای آنان خاصتاً در یمن به اوج خود رسیده است.

 

نیروهای اردوی یمن و کمیته های مردمی جنبش انصارالله طی روزهای پیش عملیات خود را در خاک عربستان تشدید کرده‌اند. آنان طی روزهای گذشته موفق شدند بسیاری از پایگاه‌های نظامی مهم عربستان را در ولایات سرحدی خاصتاً در شهر جیزان به کنترول خود در آورند. تحلیلگران بر این باورند با این پیروزی ها نیروهای مردمی یمن بتوانند قدرت چانه زنی خود را برای حل بحران یمن و پایان دادن به حمله ائتلاف کشورهای عربی به سرکردگی عربستان به یمن افزایش دهند.

 

** اوضاع ناگوار عربستان در یمن

 

به گزارش پایگاه خبری العهد لبنان، حمله عربستان به یمن سخت بود اما اردوی یمن و گروه انصار الله با پایداری خود، عربستان و ائتلاف او را شکست دادند. خودبزرگ بینی سعودی‌ها دیگر سودی ندارد. شکست‌های عربستان در نبرد یمن بیش از آن است که بتوان به شمار آورد به طوری که این مساله سبب شد تا کاسه صبر امریکا هم لبریز شود.

به نوشته این رسانه، پس از عملکرد نادرست عربستان در یمن و از دست دادن همه فرصت ها، امریکا هم از عربستانی ها عصبانی است. این در حالی است عبدربه المنصور هادی رییس جمهوری فراری یمن و اطرافیان وی هم از هیچ قدرت نظامی و سیاسی برای تغییر روند تحولات به سود عربستان برخوردار نیستند. آخرین فرصتی که امریکا برای عربستان و امارات در یمن فراهم کرد در شهر تعز بود. امریکا برای ائتلاف عربستان شرط کرده بود که این آخرین فرصت برای عربستان است تا شرایط خود را برای مذاکرات بهبود بخشند. اکنون اوضاع این ائتلاف در تعز بسیار ناگوار است درگیری میان حزب الاصلاح و نیروهای اماراتی که 2 همپیمان عربستان به شمار می رود به درستی گویای این واقعیت و شکست ائتلاف عربستان است.

 

** تلاش عربستان برای استقرار گروه های تروریستی در یمن

 

به نوشته تارنمای سبانت یمن، حمله نظامی ائتلاف عربستان به مردم بی دفاع یمن که از پشتیبانی امریکا و رژیم صهیونیستی برخوردار است با شکست روبرو شده است. این ائتلاف همه برگ برنده های خود را یکی پس از دیگری از دست داده است. اکنون مردم یمن با آگاهی در برابر آن رویارویی می کنند.

به نوشته این پایگاه خبری، ائتلاف کشورهای عربی به سردمداری عربستان از ابزارهای بسیاری استفاده می کند که برجسته ترین آن عناصر گروه القاعده و مزدوران حزب الاصلاح است. هدف از این اقدام آن است که در یمن آَشوب به پا کنند و سپس به بهانه مبارزه با تروریسم این کشور را به سمت فرسایش پیش برند. هدف پنهان ائتلاف کشورهای عربی به سرگردگی عربستان در حمله به یمن استقرار گروه های تروریستی و گسترش نفوذ آنان در یمن است.

 

** علت های شکست ائتلاف حمله به یمن

 

به نوشته روزنامه لبنانی الاخبار برخی از علت ها سبب شده اند عربستان برای پایان دادن به حمله های خود به یمن تلاش کند.

 

این علت ها عبارتند از:

 

نخست: این کشور به هیچ یک از هدف های آشکار و پنهان خود در حمله به یمن دست نیافته است. تنها موفقیت عربستان در یمن ویرانی این کشور بود. ریاض اکنون مجبور است جبران خسارت های جنگ را بر عهده گیرد.

 

دوم: عربستان در برگردان مشروعیت به مزدوران خود در یمن ناکام ماند. بنابراین مزدوران طرفدار ریاض دیگر مشروعیت برای ادامه حیات سیاسی را ندارند چه رسد به اداره کشور

 

سوم: این کشور نتوانسته است یک عقیده نظامی را پی ریزی کند تا اردوی با تکیه بر آن قادر باشد از روستاهای سرحدی عربستان دفاع کند. در شرایطی که این کشور به شهرهای یمن حمله کرده است نیاز به چنین چیزی بسیار ضروری است. این در حالی است که عربستان در این زمینه به طور کامل ناکام بوده است.

 

چهارم: عربستان حتی نتوانسته است یک شهروند یمنی را خرسند سازد که حمله اش در راستای منافع آنان است. امروز مردم یمن حتی کسانی هم طرفدار عربستان بودند از این کشور نفرت دارند.

 

پنجم: همچنین عربستان نتوانسته است جهانیان را به نسبت به این مساله خرسند سازد که به تنهایی می تواند به تنهایی جنگ یمن را اداره کند و هنگامی که برخی از کشورها را در حمله به یمن با خود همراه کند شکستش بیشتر آشکار شد.

 

ششم: عربستان نتوانسته در پالیسی جنگی خود هیچ گونه اصلاحی به عمل آورد تا با تکیه به آن بتواند به یک دستاورد سیاسی یا مدنی یا معنوی دست یابد.

 

هفتم: ریاض در ساماندهی به یک راهبرد منظم در جنگ یمن با شکست روبرو شد.

 

هشتم: این کشور حتی نتوانسته است کشورهای عربی همپیمان خود را در این حمله خرسند سازد تا در طرح خونین عربستان با این کشور هماهنگ و همگام باشند.

 

نهم: دولتمردان عربستان نتوانسته اند شهروندان خود را هم راضی کنند که هدف از حمله به یمن حمایت از شهروندان عربستانی می کنند.

 

همه این شکست ها سبب شده اند تا میانجیگران بین المللی که برای پایان دادن به جنگ تلاش کنند از نیاز عربستان به کسی صحبت کنند که این کشور را از تنگنا رهایی بخشد.

 

** پایان دوره توسعه طلبی پادشاهی داعش و همپیمانان آن

 

پایگاه خبری «محیط الیمن» در گزارشی به قلم محمد یحیی المنصور نوشت: مملکت سعودی داعش با تجاوز وحشیانه به یمن اکنون در شرایط ناگوار سیاسی، نظامی، امنیتی، اقتصادی و اخلاقی بسر می برد که برای اثبات آن نیازی به دلیل نیست.

 

به نوشته محیط الیمن، اکنون دیگر نظام آل سعود به دلیل سرکشی، جنایت ها، مزدوریش برای دشمنان جهان عرب از فروپاشی و سقوط در امان نیست. بلکه این رژیم از رسوایی آشکار در داخل، منطقه و عرصه بین الملل رنج می برد که پیش از این سابقه نداشت. رژیم قرون وسطایی آل سعود از فروافتادن سران خود در رسوایی های آشکار اخلاقی و درگیری های داخل خاندان حکومتی برای رسیدن به تاج و تخت رنج می برد و این رنج ها به اوج خود رسیده است.

 

امروز مردم جهان از هر طایفه و دینی که باشند از عربستان و داعش و القاعده آن نفرت دارند. هیچ منطقه ای از جهان عرب و اسلام از تنش های داعش و القاعده که وهابی ها و دستگاه های اطلاعاتی عربستان آموزش دهندگان آنان بود در امان نیست. چهره عربستان در غرب به دلیل اقدام های خرابکارانه و نادیده گرفتن ساده ترین حقوق بشر در داخل، پشتیبانی از تروریسم و دامن زدن به تنش ها در منطقه و جهان مخدوش شده است.

 

عربستان سعودی امروز با گرایش مذهبی وهابیت در تقابل با جهان ایستاده و این تقابل در نقش خرابکارانه سعودی ها و آرزوی رسیدن به رهبری جهان عرب و اسلام به خوبی آشکار است.

به نوشته محمد یحیی المنصور، این پالیسی های فرقه گرایی و طرح های تفرقه افکنانه و جنگ های بیهوده ای که عربستان با حمایت امریکا و رژیم صهیونیستی به راه انداخته، نتیجه ای جز خدمت به طرح رژیم صهیونیستی و امریکا به همراه ندارد و با هدف تجزیه، ویران کردن و استثمار کشورهای عربی واسلامی صورت می گیرد.

 

این پایگاه خبری یمنی افزود: پروژه تکفیری وهابی سعودی ها پس از سپری کردن مراحلی خونبار و با نادیده گرفتن همه اصول اخلاقی خاصتاً در یورش به یمن و نیز با در پیش گرفتن مواضع نادرست و زشت در سوریه، عراق، یمن، لیبی و کشورهای دیگر عربی و اسلامی، در سراشیبی سقوط و فروپاشی قرار گرفته است.

 

بر پایه این گزارش، دوران توسعه طلبی پادشاهی داعش و هم پیمانان او از نظر سیاسی، نظامی و راهبردی به نقطه پایان خود در یمن رسیده است. ماجراجویی های فرزندان آل سعود، داعشی ها، مزدوران و همپیمانان آنان به زودی در دره ها، صحرا ها و سواحل یمن بزرگ به پایان می رسد وشاخ شیطان برای یک مرتبه و آخرین بار انشاءالله شکسته خواهد شد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار