افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 4 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

شکنجه زندانیان در مصر/ گورهایی برای زنده ها

آمار و ارقام های جدید از افزایش شکنجه شدید در زندانهای مصر تا سر حد مرگ حکایت دارد و این در حالی است که وضعیت بد زندانها و بازداشتگاههای مصر این اماکن را به گورستانهایی برای زنده ها تبدیل کرده است.

 

به نقل از پایگاه خبری- تحلیلی العربی الجدید، شکنجه زندانیان در مصر در بسیاری از اوقات به حد مرگ هم می رسد. مرگ «طلعت الرشیدی» که چندی پیش زیر شکنجه در اداره پولیس الأقصر جان خود را از دست داد و نیز مرگ «عفیفی حسن» پزشکی که زیر شکنجه در پاشگاه اسماعیلیه جان خود را از دست داد از جمله مثالهای روشن در رابطه با شکنجه شدید زندانیان در مصر است.

 

آمار تکان دهنده از شکنجه و قتل زندانیان در مصر

 

در این راستا مرکز “الندیم” برای مداوا و آماده سازی قربانیان شکنجه در گزارشی درباره شکنجه در مصر اعلام کرد که از 8 ژوئن سال 2014 تا 8 ژوئن سال 2015 میلادی السیسی ریاست جمهوری مصر را بر عهده گرفت، شمار تجاوزهای پولیس علیه شهروندان در مجموع به 289 مورد شکنجه، 272 مورد قتل، 119 مورد بازداشت اجباری، 97 مورد سهل انگاری پزشکی، 63 مورد مجروح کردن با تیراندازی در خیابان، 27 مورد شکنجه دسته جمعی، 27 مورد ضرب و شتم، 10 مورد عدم مداوای جراحتهای ناشی از شکنجه، 8 مورد تجاوز جنسی، 7 مورد اعدام، و 3 مورد بازداشت خانوادهای زندانیان می رسد.

 

دو حادثه اخیر مرگ زیر شکنجه در الاقصر و الاسماعیلیه، حادثه قتل خالد السعید که پیش از مرگ به دست نیروهای پولیس الاسکندریه شکنجه شد را به یاد می آورد. مرگ این جوان مصری در 6 ژوئن سال 2010 میلادی، اولین جرقه انقلاب مصر برای سرنگونی مبارک به شمار می رود.

 

دادگاه جنایی اسکندریه در 26 مارس 2014 این دو پولیس را به دلیل دستگیری بدون مجوز خالد سعید و شکنجه اش تا حدی که منجر به مرگش شد، به 10 سال حبس تعزیری محکوم کرد.

 

صدها مورد شکنجه در هر ماه

 

جامعه مصر ماهانه با صدها مورد شکنجه مواجه است و این در حالی است که در این کشور قوانینی برای جلوگیری از این پدیده به تصویب رسیده است.

 

بار دیگر به گزارش مرکز الندیم برای آماده سازی قربانیان شکنجه بر می گردیم. در این گزارش آماده است که مصر در ماه اکتبر گذشته شاهد 9 مورد مرگ در بازداشتگاهها، 27 مورد ترور، 58 مورد شکنجه، 4 مورد شکنجه دسته جمعی در زندانهای مختلف، 22 مورد محرومیت از تداوی، 92 مورد بازداشت اجباری، 10 مورد خشونت پولیس علیه شهروندان در خارج از بازداشتگاهها و 4 مورد ایجاد رعب و وحشت در بین مردم بود.

 

البته بر اساس این گزارش، آرشیو شکنجه در ماه سبتامبر گذشته نیز غنی است. مرکز مذکور اعلام کرد که در ماه سبتامبر گذشته، 65 مورد قتل توسط نیروهای پولیس به وقوع پیوسته است که 20 مورد از طریق ترور، 16 مورد از طریق بمباردمان هوایی، 12 مورد از طریق بمباردمان هوایی اشتباه، 8 مورد از طریق تیراندازی، 4 مورد در نتیجه سهل انگاری پزشکی، 2 مورد مرگ در نتیجه شکنجه، یک مورد اعدام در خودروهای تبعید و یک مورد در نتیجه کاهش شدید گردش خون صورت گرفته است.

 

گورهایی برای زنده ها

 

گورهایی برای زنده ها عنوان وصفی است که سازمان عربی حقوق بشر که در انگلیس واقع است، در گزارش قبلی خود درباره شکنجه و اوضاع بد زندانیان برای زندانهای مصر انتخاب کرده است.

 

در گزارش این سازمان آمده است که مقامات مصری به برای جان زندانیان ارزشی قائل نیستند.

 

در این گزارش همچنین به تجاوزهایی که زندانیان در معرض آن قرار گرفته اند، اشاره شده است.

 

ازدحام و فساد شدید در زندانهای مصر

 

بر اساس این گزارش، زندانهای مصری از ازدحام شدید و فساد رنج می برند. همچنین شکنجه های برنامه ریزی شده و سهل انگاری های پزشکی عامدانه این زندانها را به گورهایی که جان دهها زندانی را تهدید می کند، تبدیل کرده است. ازدحام در بازداشتگاهها و زندانهای مصر بسیار زیاد است به گونه ای که 160 درصد از ظرفیت زندانها و بیش از 300 درصد از ظرفیت بازداشتگاههای مراکز پولیس بیشتر است که در اظهارات رسمی مقامات مصر هم به آن اشاره شده است.

 

این آمار، بیانگر همه واقعیت شکنجه در مصر نیست، زیرا این آمار از روزنامه ها و رسانه های مصر یا شکایاتی که رسما به سازمانهای حقوقی گزارش شده، برگرفته شده است. بنابراین این آمار صرفا بیانگر حجم این پدیده در مصر است. بر اساس اطلاعات به دست آمده بسیاری از شهروندان مصری که شکنجه شده اند این موضوع را کتمان می کنند و موارد دیگری هم وجود دارد که با توجه به قدرت نظام در مخفی کردن آن به سادگی نشر نمی‌شود.

 

اظهار نظر السیسی درباره شکنجه در مصر

 

البته عبدالفتاح السیسی رییس جمهور مصر علنا این تجاوزها را تکذیب کرده است. وی در گفتگو با تلویزیون آلمان در خلال سفر اخیرش به برلین گفت: هیچ شکنجه ای در مصر وجود ندارد، اما تجاوزهای دیگری وجود دارد. وی به ماهیت این تجاوزها اشاره ای نکرد.

 

این تنها سازمانهای حقوقی و جامعه مدنی مصر نیستند که شکنجه در مصر را مستندسازی و گزارش کرده‌اند. اخیرا شورای ملی حقوق بشر مصر نیز که یک سازمان دولتی است، در گزارشی درباره اوضاع زندانهای مصر از سوم جولای 2013 میلادی تا ژوئن 2015 به وقوع ده‌ها مورد قتل و شکنجه طی این مدت اشاره کرده است.

 

«محمد فایق» رییس شورای ملی حقوق بشر گفت که گزارش سالانه حقوق بشر در مصر مرگ دهها تن از زندانیان و بازداشت شدگان در زندانها و بازداشتگاههای مصر را رصد کرده است.

 

وی افزود: بر اساس آمارهای وزارت کشور مصر 36 نفر و مطابق گزارشهای سازمانهای حقوقی 98 نفر جان خود را زیر شکنجه از دست داده اند.

 

از زمان عزل مرسی از قدرت، نیروهای پولیس و اردوی این کشور دست‌کم 1400 تظاهر کننده طرفدار مرسی را کشته و بیش از 15 هزار اسلامگرا را سرکوب و زندانی کرده‌اند.

 

تاکنون صدها تن از هواداران مرسی در پرونده‌های گروهی به اعدام محکوم شده‌اند و سازمان ملل متحد نیز این احکام را «بی‌سابقه در تاریخ معاصر» توصیف کرده است.

 

سازمان‌‌های بین‌المللی مدافع حقوق بشر هم دولت السیسی را، سرکوبگر‌تر از رژیم مبارک دانسته‌اند.

 

یک روزنامه امریکایی هم چندی قبل با اشاره به تداوم بازداشت اجباری غیرنظامیان از جمله فعالان مصری و ژورنالیستان و محاکمه آنها در دادگاههای نظامی این کشور نوشت که اشتهای سرکوبگری نظام «السیسی» در حال افزایش است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار