افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 4 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

حامیان داعش چه کسانی هستند؟

ظاهر قدیر معاون ولسی جرگه هفته گذشته حنیف اتمر مشاور امنیت ملی رییس‌جمهور را متهم به حمایت از داعش کرد، اظهاراتی که با واکنش تند غنی مواجه شد و همچنان تنور این تندی روابط داغ داغ است.

 

اداره امنیت ملی گفته است که نیروهای این نهاد در ولسوالی «پغمان» ولایت کابل، چهار نفر را که قصد داشتند یک مین را در مسیر خودرو یکی از قومندانان محلی در این ولسوالی کار بگذارند، بازداشت کرده‌ است.

 

در اطلاعیه امنیت ملی که روز پنج‌شنبه 5 قوس در اختیار رسانه‌ها قرار گرفت، آمده است که این چهار نفر در جریان بازجویی اعتراف کرده‌اند که عضو گروه تروریستی داعش هستند.

 

این نهاد فلمی از اعتراف چهار نفری که بازداشت شده‌اند نیز بر روی صفحه رسمی خود در فیسبوک نشر کرده است. مشخص نیست که این اعتراف‌ها در چه شرایطی گرفته شده است.

 

اطلاعیه امنیت ملی افزوده است که این افراد به وسیله یکی از قومندانان داعش که در ولسوالی «اچین» ولایت ننگرهار در شرق کشور فعالیت دارد، به این گروه جذب و برای انجام فعالیت‌های تروریستی به ولسوالی پغمان فرستاده شده بودند.

 

سخنان معاون ولسی جرگه در مورد حمایت داعش از سوی نهادهای امنیتی این کشور

 

این اطلاعیه در حالی صادر شده است که هفته گذشته «ظاهر قدیر» معاون اول ولسی جرگه در سخنان خود در صحن علنی ولسی جرگه کشور نهادهای امنیتی افغانستان از جمله شخص «حنیف اتمر» مشاور امنیت ملی اشرف‌غنی را متهم به به حمایت از شکل‌گیری گروه تروریستی داعش در افغانستان کرد.

 

وی عنوان داشت که اکنون نهادهای امنیتی افغانستان با همکاری برخی سفارتخانه‌های خارجی بحث حمایت از داعش را دنبال می‌کنند و اکنون رهبران این گروه آزادانه در کابل تردد می‌کنند.

 

پس از این اظهارات، اشرف‌غنی هیأتی را برای بررسی اظهارات اخیر معاون اول مجلس نماینده گان کشور که در آن شورای امنیت افغانستان را متهم به حمایت از داعش کرده بود، موظف به تحقیق کرد.

 

«نصرالله استانکزی» مشاور سابق حقوقی ریاست‌جمهوری افغانستان که در رأس این هیأت قرار دارد، گفته است که آن‌ها از روز گذشته به صورت واضح و دقیق و مطابق با احکام قانون، کارشان را آغاز خواهند کرد.

 

استانکزی در خصوص نحوه بررسی‌های این هیأت اطلاعاتی ارائه نکرده است.

 

با این حال کار به اینجا ختم نشد و نیروهای مسلح حامی معاون ولسی جرگه افغانستان با عنوان نیروهای مردمی برای مبارزه علیه گروه تروریستی داعش و افراد مسلح وابسته به آن‌ها در ولسوالی «اچین» ولایت ننگرهار در شرق کشور مستقر شدند.

 

این نیروهای مردمی حامی ظاهر قدیر که مجهز به سلاح‌های سبک و سنگین هستند، در یکی از مناطق ولسوالی اچین حضور دارند و اظهار می‌دارند که منتظر دستور «عبدالظاهر قدیر» معاون ولسی جرگه هستند تا عملیات خود را علیه گرو تروریستی داعش آغاز کنند.

 

«سلیم‌خان قندوزی» والی ننگرهار در این زمینه به صدای امریکا گفت: قدیر در مورد انسجام برخی از افراد تحت فرمان خود و نیز انجام عملیات آن‌ها در ولسوالی اچین ولایت ننگرهار هیچ هماهنگی و مشورتی با مقامات این ولایت انجام نداده است.

 

پس از این اتفاقات اشرف‌غنی در چندین سخنرانی به شدت از «شبه‌نظامی‌سازی» انتقاد کرد و اعلام کرد که در صورت مشاهده چنین مواردی به شدت با آن مبارزه خواهد کرد.

 

این اظهارات در واقع هشداری به ظاهر قدیر و افرادی مانند وی بود تا از شبه‌نظامی‌سازی دست بکشند، اما اکنون این سؤال وجود دارد که آیا دولت افغانستان تمایل مبارزه با داعش را دارد یا خیر و اگر این تمایل وجود دارد قدرت آن نیز موجود است یا نه؟

 

سخنان اشرف‌غنی نیز با واکنش ظاهر قدیر معاون ولسی جرگه و نماینده مردم ولایت ننگرهار همراه بود. وی در این باره اعلام کرد: نیروهای امنیتی افغانستان از اهمیت و ارزش خاصی برخوردار هستند، اما مسئولان امنیتی و حکومتی باید تفاوت بین شبه‌نظامی‌سازی و بسیج مردمی را بدانند.

 

وی افزود: برخی اظهار داشتند که برای شبه‌نظامی سازی تلاش کرده‌ام که نادرست است بلکه مسئولیت رهبری و هدایت بسیج مردمی در ولایت ننگرهار را به عهده گرفته‌ام.

 

قدیر افزود: جان، مال، ناموس و فرزندان مردم در ولایت ننگرهار در خطر جدی است و فعالیت داعش نیز در حال گسترش است حال اگر به پا خواستن مردم در برابر دشمنان این ملت شهیدپرور، شبه‎نظامی‌سازی است بنابراین آن‌هایی که در طول تاریخ علیه ظلم و ستم جنگیده‌اند نیز شبه‌نظامی ساخته‌اند.

 

معاون ولسی جرگه تأکید کرد: اتهام شبه‌‎نظامی به نیروهای مردمی، جفای بزرگی به ملت افغانستان است.

 

عبدالظاهر قدیر اذعان داشت: من شبه‌نظامی نیستم، بلکه یک مجاهد هستم و اجر جهاد نیز در نزد خداوند است.

 

در ادامه وی خاطرنشان کرد: آن‌هایی که فرق مجاهد و شبه‌نظامی را نمی‌دانند با مجاهدین دشمنی دارند بنابراین باید بدانند که کاری از پیش نخواهند برد.

 

قدیر اظهار داشت: امیدوارم رسانه‌ها این مباحث را برای اصلاح حکومت و آگاهی مردم به گوش همه برسانند و با وجود این همه بازی در افغانستان به امید روزی هستیم که حکومت تفاوت شبه‌نظامی و مجاهد را درک کند.

 

ترور برادر ظاهر قدیر

 

در میان این کش‌وقوس اما خبر دیگری نشر شد که در محافل رسانه‌ای افغانستان بایکوت شد.

 

کاروان طاهر قدیر برادر معاون ولسی جرگه در ولایت ننگرهار هدف قرار گرفت که البته وی فقط زخمی شد و جان سالم به در برد. هیچ گروهی مسئولیت این حادثه را به عهده نگرفت. شاید قرار بر این بود تا به ظاهر قدیر هشدار داده شود که اگر بیش از این پای خود را از گلیم دراز کند عواقب بدی در انتظار وی و خانواده‌اش خواهد بود.

 

ادامه تنش میان ظاهر قدیر و حنیف اتمر

 

ظاهر قدیر روز گذشته بار دیگر در صحن علنی مجلس نماینده گان افغانستان اعلام کرد که براساس قانون زمانی با هیأت اشرف‌غنی برای تحقیقات در مورد اظهارات وی همکاری خواهد کرد که حنیف اتمر مشاور امنیت ملی غنی از وظیفه‌اش تعلیق شود.

 

قدیر با استقبال از تصمیم رییس‌جمهور افغانستان گفت که به این دلیل خواستار انفصال اتمر است که بر روند تحقیق تأثیرات منفی نگذارد.

 

وی مدعی شد که هیأتی را که رییس‌جمهور افغانستان انتخاب کرده متعلق به جناح دولت است و باید در ترکیب این هیأت نمایندگان سه قوه قانونگذاری، اجرائی و قضائی این کشور حضور داشته باشند.

 

نائب رییس ولسی جرگه افغانستان مدعی شد که نشست مشترک وزیران دفاع، کشور و ریاست امنیت ملی افغانستان در روزهای گذشته یک نوع قدرت‌نمایی بود و به گفته او «اخطار به او و نشان دیکتاتوری».

 

به نظر می‌رسد کماکان این بحث‌ها ادامه‌دار خواهد بود.

 

اگر سخنان ظاهر قدیر درست باشد وی در روزهای آینده باید منتظر برخی واکنش‌های سخت از سوی حکومت و خاصتاً شخص حنیف اتمر باشد و اگر این سخنان نیز درست نباشد وی باید پاسخگوی این اتهامات باشد.

 

در حکومت افغانستان تاکنون این موارد از طریق قانونی به حل‌وفصل منجر نشده است و همواره یا از طریق ریش‌سفیدی، بده‌بستان و یا هم از طریق اعمال زور پایان پذیرفته است. این‌بار نیز باید منتظر ماند و دید که چه روشی بر اظهارات ظاهر قدیر نقطه پایان می‌گذارد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار