افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 3 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

پاکستان به دنبال بهبود روابط خود با افغانستان

دیدار « نواز شریف» با نخست وزیر هند و رییس جمهور افغانستان در پاریس در راستای کاهش اختلافات و تنشهای اسلام آباد با این دو کشور ارزیابی می شود.

 

نواز شریف نخست وزیر پاکستان و اشرف غنی که در کنفرانس تغییرات آب و هوایی در پاریس حضور دارند در حاشیه این اجلاس و در حضور دیوید کامرون با هم دیدار و گفتگو کردند و هر دو طرف درباره بهبود روابط دوجانبه به توافق رسیدند.

 

روابط افغانستان و پاکستان بعد از شکست مذاکرات صلح طالبان و دولت افغانستان در اسلام آباد و انتشار خبر مرگ «ملا عمر» چنان به تیرگی گرایید که منجر به درگیریهای سرحدی بین دو کشور شد. اردوی پاکستان در مبارزه با تروریسم در سرحدات خود با افغانستان عملیات نظامی «ضرب عضب» را شروع کرد که این عملیات باعث شد، تروریستها از پاکستان گریخته و وارد کشور افغانستان شوند تا جایی که طالبان افغانستان توانست در عملیات خود بر شهر راهبردی «قندوز» مسلط شود.

 

این امر خشم سران افغانستان را برانگیخت و تمام این حوادث به پاکستان نسبت داده شد. مقامات افغانستان معتقد بودند که طالبان با همکاری اردوی پاکستان به قندوز حمله برده است. مقامات اسلام آباد تمام این اتهامات را رد کردند و خواستار شروع دور دوم مذاکرات طالبان و دولت افغانستان با میانجیگری پاکستان شدند و چین نیز حمایت خود را از این مذاکرات اعلام داشت.

 

با دیدار نواز شریف و اشرف غنی امید می رود «راحیل شریف» قومندان ستاد مشترک اردوی پاکستان در هفته های آتی به کابل سفر کند و با سران و مقامات سیاسی نظامی افغانستان به مشورت بنشیند تا راه حل مناسبی برای مسایل امنیتی افغانستان اندیشیده شود. دیدار نواز شریف و اشرف غنی باب تازه ای از روابط افغانستان و پاکستان را رقم می زند که به آینده این دیدار می توان نگاهی خوش بینانه داشت.

 

از طرفی وزیران خزانه داری افغانستان و پاکستان هفته پیش با هم توافقنامه های اقتصادی – تجاری به امضا رساندند که بر این اساس حجم مبادلات تجاری بین دو کشور افزایش می یابد. علاوه بر تجارت دو کشور در بخشهای ارتباطی و راهسازی و راه آهن با هم همکاری خواهند داشت و شهرهای سرحدی دو کشور به وسیله خط ریلی به همدیگر وصل خواهند شد.

 

اسلام آباد در تلاش است که از طریق افغانستان به ترکمنستان وصل شود و از طریق افغانستان بتواند برق از ترکمنستان وارد کند. چین و پاکستان در حال ساخت کریدور اقتصادی -تجاری هستند و برای ایجاد این پروژه بزرگ نیاز به برقراری امنیت در افغانستان و پاکستان دارند و این مهم با همکاری متقابل با افغانستان ممکن است.

 

نواز شریف قبل از دیدار با رییس جمهور افغانستان با «نارندرا مودی» نخست وزیر هند دیدار و ملاقات کرد. هر چند دیدار نواز شریف با نارندرا مودی مختصر بود اما دو طرف در جوی دوستانه و صمیمی با هم به گفتگو پرداختند. این یک دیدار غیر منتظره و ناگهانی بود و کارشناسان و تحلیلگران سیاسی معتقدند روابط اسلام آباد و دهلی در حال بهبود است.

 

چین نیز از هند و پاکستان خواسته است که در مورد مسئله کشمیر با هم مذاکره داشته باشند. نواز شریف و «راحیل شریف» قومندان ستاد مشترک اردوی پاکستان در ماه های اخیر سفرهای جداگانه ای به امریکا داشته اند. مقامات سیاسی و نظامی امریکا از سران پاکستان خواستند مناقشات سرحدی هند و پاکستان از طریق مذاکرات مسالمت آمیز حل شود. این در حالیست که پاکستان بارها اعلام کرده است که سازمان اطلاعاتی امنیتی هند «را» بارها در پاکستان حملات تروریستی را برنامه ریزی و رهبری کرده است و مستندات آن توسط وزارت خارجه پاکستان به امریکا و سازمان ملل ارائه شده است اما امریکا چندان اعتنایی به این گزارشات نکرده است و خواستار حل مسایل دو کشور از طریق مذاکرات دوجانبه شده است.

 

از جمله مسایلی که بین هند و پاکستان وجود دارد یکی مسئله کشمیر و دیگری مناقشات سرحدی است که هر از گاهی این اختلافات تشدید و منجر به درگیریهای نظامی بین نیروهای نظامی دو کشور می شود. مسئله مهم و اساسی آن است که هر دو کشور برآنند که سلاحهای اتمی خود را افزایش دهند و امریکا و جامعه جهانی از این موضوع نگران به نظر می رسند. پاکستان نیز اعلام کرده است که در تلاش افزایش سلاحهای اتمی خود نیست اما حقیقت امر این است که پاکستان در حال ساخت موشک هایی با برد کوتاه است تا بتواند به هر گونه حمله احتمالی از طرف هند واکنش شدید نشان دهد. برخی بر این باورند که این تنشها جامعه جهانی و شبه قاره را به سوی جنگی هسته ای پیش می برد. دولت نواز شریف در تلاش است که تنشهای ایجاد شده را کاهش دهد و از سویی هند نیز خود را موظف می داند از پالیسی امریکا پیروی نماید.

 

نواز شریف در اقدامی مناسب و به موقع با بازی تیمهای کریکت هند و پاکستان در کشور سریلانکا موافقت کرد و این خود نشانه خوبی برای آغاز روابط دوستانه هند و پاکستان است. از طرفی نارندرا مودی نخست وزیر هند به نواز شریف پیشنهاد کرده است کشورهای عضو اتحادیه «سارک» با هم مانور مشترک برای مبارزه با بلایای طبیعی انجام دهند و این نیز به نزدیکی روابط دوستانه دو کشور کمک شایانی خواهد کرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار