افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 28 نوامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

تحلیل چند لایه درون روایت غربی از سوریه و داعش

«دن گلزبروک» یک نویسنده سیاسی انگلیسی است در یادداشتی برای راشاتودی تصریح کرد، اقدامات کمپین براندازی حکومت اسد در سوریه به مساله‌‌ای تبدیل شده است که به سختی حل خواهد شد.

 

این نویسنده انگلیسی ادامه می‌دهد، اقدام ترکیه برای ساقط کردن جنگنده روسی در سرحد سوریه نشان از ناامیدی محض کسانی دارد که برنامه بازسازی خاورمیانه را داشتند. برای اینکه چیزی ازاین اقدام تحریک‌آمیز بی‌معنا بفهمیم، باید به تحلیل چند لایه درون روایت غربی از سوریه و داعش بپردازیم.

 

وی افزود، «از ابتدای جنگ سوریه، غرب، ترکیه و سلطنت‌های حاشیه خلیج فارس در راستای سرنگون کردن دولت سوریه، از سلسله مرگ‌هایی که روی می‌داد استقبال می‌کردند. رشد داعش هم این شیوه را تغییر نداد و جنگ ساختگی امریکا علیه داعش که با همراهی آموزش و تجهیز شورشیان سوری همراه شد، نشان می‌دهد سرنگونی بشار اسد، مهم‌ترین اولویت غرب بوده است.»

 

وی در ادامه به اظهارات اوباما درباه هدف ائتلاف ضدداعش می‌نویسد «این ائتلاف به دنبال از بین بردن داعش نبوده بلکه به دنبال حفظ داعش است. به عبارت دیگر، غرب به دنبال حفظ داعش است تا سوریه و عراق را که متحد امریکا نیستند، ضعیف نگه دارد. از سوی دیگر، این روسیه، ایران، عراق و سوریه هستند که در مقابل این پروژه غرب، مقاومت می‌کنند. بنابراین گفتن ندارد که مداخله مسکو در بحران سوریه برای کمپین سرنگونی رژیم سوریه، ناخوشایند است.»

 

«دن گلزبروک» تصریح کرد «امریکا و انگلیس با دروغ‌هایشان درباره اقدامات ضد داعش بیم این داشتند که روسیه در مبارزه علیه داعش موثر بوده و قدرت را به دولت سوریه بازگرداند. وی ادامه می‌دهد «سقوط طیاره ی مسافربری بر فراز صحرای سینا اولین هشدار علیه سوریه و متحدانش بود.»

 

این نویسنده انگلیسی دومین هشدار را حملات پاریس عنوان کرد که به دلیل اظهارات اولاند برای برچیده شدن تحریم‌های ضد روسی انجام گرفت.

 

«دن گلزبروک» یادآور شد «در طول هفته گذشته نیز نیروی زمینی سوریه با حمایت جنگنده‌های روس بویژه در سرحد سوریه و ترکیه توانستند اقدامات نظامی زیادی انجام دهند. روسیه تعدادی از تانکرهای نفتی متعلق به داعش را نیز از بین برد که در نتیجه آن تجارت مخفی نفتی ترکیه و داعش تضعیف شد. اقدام اخیر ترکیه در ساقط کردن جنگنده روسی نشانه دیگری از تلاش خونین و وحشتناک کسانی است که قصد بازسازی خاورمیانه را دارند.»

 

این نویسنده انگلیسی ادامه داد «سوریه به شهر «استالنگراد» روسیه برای تغییردهندگان رژیم تبدیل اما این صخره‌ایست که همان امپریالیست احمقانه غرب و مقلدان آن در منطقه بوده و سرانجام شکسته خواهد شد.»

 

نبرد استالنگراد از وحشتناک‌ترین نبردهای جنگ جهانی در آن صورت گرفت و اردوی آلمان نازی با یورش به آن پس از چندین ماه درگیری خونین در سال 1943 شکست خورده و و هنگام جنگ شهر به کشتارگاهی عظیم تبدیل شد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار