افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 19 نوامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

سربازان در مضیقه/طالبان مجهز، مسلح و مرفه

درحالی که سربازان اردوی ملی در وضعیت نامناسبی از نظر روحی و معیشتی، از جمله تجهیزات و معاشات بسر می برند، طالبان همواره مجهز، مسلح، مرفه و دارای حمایات روانی از مزدوران داخلی، کشورهای همسایه و سردمداران غربی خود هستند.

 

جنرال میرزاخان رحیمی والی هلمند گفته است: 65 تن از سربازان ارتش ملی به طالبان مسلح پیوسته اند، پیوستن نیروهای پولیس و ارتش به طالبان همه وقت ادامه داشته است. گفته شده است این 65 تن از سربازان ارتش ملی با سلاح و مهمات خویش با طالبان یکجا شده اند.

درحالی که سربازان اردوی ملی در وضعیت نامناسبی از نظر روحی و معیشتی، از جمله تجهیزات و معاشات بسر می برند، طالبان همواره مجهز، مسلح، مرفه و دارای حمایات روانی از مزدوران داخلی، کشورهای همسایه و سردمداران غربی خود هستند.

 

حملات مهندسی شده و سازمان یافته مخالفان مسلح در جای جای افغانستان در قیاس با دفاع تنگدستانه و بی بضاعت اردوی ملی و نیز نرسیدن و یا دیر رسیدن کمک نظامی از مرکز، کفه هایی نابرابر از یک ترازو را به نمایش می گذارند که حتی گاهی کاملا نامتوازن می شوند.

 

از جمله حملات غیرانسانی تروریست ها بر سربازان جوان و بریدن سر آنان، محاصره های همه جانبه و طولانی مدت، مضیقه و دست بسته بودن در سلاح و مهمات جنگی بر روحیه سربازان اردوی ملی تاثیر نامطلوبی نهاده و بعضا آنان را به گروه دشمن سوق داده است.

 

در همین راستا، دراز کردن دست صلح و دوستی و برادری از سوی ارگ نشینان بسوی طالبان، برادر خواندن ایشان و تلاش برای وارد کردن شان در بدنه حکومت، گفتگوها و امتیازدهی به پاکستان برای رهایی طالبان زندانی و مواردی از این قبیل، شکاف مابین اردوی ملی و دولت وحدت ملی را بیش از پیش کرد.

این ها همه مقدمه ای بود برای رسیدن به نتیجه ای از قبل تعیین شده و مهر تایید نهادن بر افشاگری های والی هلمند تورن جنرال میرزاخان رحیمی که پیوستن ارتش و نیروهای پلیس به مخالفان مسلح را امری معمول و مستدام و نامنقطع خوانده است و 65 سرباز به دشمن پیوسته را مصداق آورده است.

 

درواقع در کشوری همچون افغانستان که داعیه دار آزادی بیان است، کمتر از آنچه که می نماید افشاگری به چشم می خورد و عموما آزادی بیان به رسانه ها، اپوزیسیون، افراد از کار برکنار شده یا معترضان به وضع موجود اطلاق و محدود می شود لذا…

 

لذا برعکس همه تبلیعات واهی، که آزادی بیان را در شفافیت عملکرد حکومت مرکزی و نهادهای وابسته به وی همچون ارتش، امنیت ملی، دادستانی کل و وزارتخانه ها می نماید چنین نیست و افشاگری هایی همچون پرده افکنی از زدوبندهای دولتمردان با مخالفان مسلح یا پیوستن مداوم پلیس و اردوی ملی به طالبان تبعاتی برای فرد دارد.

 

درحالی که وازرت دفاع از زبان دولت وزیری، سخنگوی خود این خبر را تکذیب کرده است و از معاش در اسرع وقت برای سربازان ملی خبر داده است اما برکسی پوشیده نیست که فساد و بی کفایتی در حکومت مرکزی، دلسردی برای افراد در ادارات جزء و رده های پایین به ارمغان داشته است و تداوم این روند نه به ضرر جنرال رحیمی که به ضرر عبدالله و اشرف غنی است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار