- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

گزارشی از وضعیت وخیم مهاجرین در پاریس

مهاجر

آژانس خبررسانی فرانسه اوضاع اتباع خارجی در پاریس که منتظر گرفتن پذیرش اقامت در این کشور هستند را مورد بررسی قرار داده است.

بدتر از حیوانات زنده گی می کنیم، این را ابراهیم، پناهجوی افغان در آغاز توصیف خود از شرایط معیشتی مهاجران در پاریس بیان می کند.

او در سَرَک نزدیک مرکز انسانی پذیرش مهاجران اقامت دارد حال و روز او مثل حال و روز هزار پناهجوی دیگری است که از سرزمین خود برای مثال اریتره و سودان مهاجرت کرده اند.

همه این پناهجویان قصد ورود به این مرکز را دارند که از زمان گشایش آن در نووِمبر گذشته 12 هزار نفر را پناه داده است.

اما با شتاب حرکت رسیدن پناهجویان به فرانسه مشکل تامین محل سکونت هم برای آنها دشوار می شود.

ابراهیم با شکایت از اوضاع مصیبت بار مهاجران در فرانسه گفت: حتی حیوانات هم تا این حد سر و صدا و آلوده گی زیاد را نمی توانند تحمل کنند.

وی افزود: جایی که ما در آنجا خیمه زده و زنده گی می کنم تنها چند متر تا ایستگاه متروی لاچاپل فاصله دارد که مسیر عمومی شهر را به مسیری که اطراف پاریس را دور می زند متصل می کند.

نیروهای پولیس در ماه مه گذشته در یک پلان ضربتی خیمه های مهاجران را از این محله برچیده و آنها را متواری کرده بودند اما اکنون چند هفته ای است که مهاجران بار دیگر به رغم شرایط دشوار در اینجا خیمه های خود را برپا کرده اند.

جمعیت تیر دازیل فرانسه هفته گذشته برآورد کرد که 1178 مهاجر در این محله به سر می برند که تنها 200 نفر ظرف این هفته به آنها اضافه شده است.

پیر هنری رییس این جمعیت گفت: هر چه منتظر ماندیم وخامت اوضاع بیش تر شد جمع آوری خیمه ها مساله ای قطعی است.

مقامات فرانسه در نهم ماه مه گذشته بیش از 1600 مهاجر را از این محله جمع آوری کردند که کلان ترین عملیات پاکسازی مهاجرین در پاریس تا آن زمان محسوب می شود.

چند هفته پس از جمع آوری مهاجران اوضاع دشوارتر شد، در محلی که مهاجران خیمه زده بودند انبوهی از زباله ها انباشه شده و تنها در سه نقطه برای آنها محل توزیع آب و چند گرمابه وجود دارد.

سوالانگ وان بیست، ناظر مرکز کمک به آورگان بریمو لیوی می گوید: مهاجران در وسط زباله ها زنده گی می کنند وضع بسیار فجیعی است برخی اهالی منطقه از این اوضاع ابراز نارضایتی می کنند.

جان نویل که در برج همجواری اینجا مقیم است می گوید: دیگر نمی توانیم این آشغال ها را تحمل کنیم.

برای مقابله با مزدحمی مرکز پناهده گی به مهاجران در پاریس، جمعیت ها و نهادهایی خواهان گشایش مراکز مشابه آن در دیگر مناطق فرانسه هستند.

آن ایدالگو، شاروال پاریس در این خصوص نامه ای به جرار کولومپ، وزیر امور داخله فرانسه نوشته و این درخواست سه شنبه گذشته به دست ادوار فیلیپ نخست وزیر این کشور رسیده است.

موسی یک مهاجر سودانی است که می گوید: برایمان سخت است به کشورمان بازگردیم آنجا جنگ است اما اینجا امنیت و حقوق بشر وجود دارد چیزی که ما می خواهیم تنها سقفی است که پناهگاهمان باشد.

میشل کادو، شاروال منطقه زاغه نشین محل اقامت مهاجران نیز اوضاع در اینجا را ناخوشایند خواند و گفت: قطعا در جستجوی راه حلی هستیم.

وی افزود: چه بسا بسیاری از این مهاجرین به کشور اروپایی که اول وارد آنجا شدند بازگشت داده شوند.

یان مانزی از جمعیت کمک به مهاجران یوتوبیا 56 ضمن محکوم کردن سیاست های دولتی فرانسه در خصوص مهاجران گفت: اوضاع قابل باور نیست ما می خواهیم به مهاجران آواره در کشورمان توجه شود.

با این حال میرویس مهاجر افغان که دو ماه پیش خود را به فرانسه رسانده نگاهی امیدوارانه به آینده خود داشته و می گوید: جایی برای خود پیدا خواهم کرد اما همه ما این سوال را داریم چرا درخواست پناهنده گی در فرانسه تا این حد دشوار است.

به دنبال خشونت های هفته گذشته در مقابل ورودی مرکز مهاجران، ماموران امنیتی در مقابل درب ورودی مرکز مستقر هستند.

هشتاد نفر از مهاجران پنجشنبه گذشته موفق به ورود به مرکز شدند میرویس نیز انتظار همین روز را می کشد.

این مهاجر افغان می گوید: ناامیدی دیگر عادت زنده گی ما شده است این جمله را در حالی که در نوبت گرفتن صبحانه از دست خیرین جمعیت همبستگی ویلسون است می گوید حول و حوش ساعت 9 صبح همه منتظر گرفتن وعده صبحانه خود هستند.

امانوئل ترونش هماهنگ کننده جمعیت ویلسون می گوید: ما هر روز به اینجا می آییم اما هر روز بر شمار مهاجران افزوده می شود و برخی با پایان کار توزیع صبحانه گرسنه می مانند.