افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 20 سپتامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

کمیسیون مبارزه با فساد اداری به وظیفه اش عمل نمی کند!

کمیسیون مبارزه با فساد اداری در مجلس وظیفه دارد که علیه فاسدان مبارزه کرده و نام آنها را افشا کند سپس به ارگانها و مراجع قضایی ارجاع دهند. متاسفانه گزارش هایی که در مورد فسادها داده می شود بسیار مبهم است.

 

براساس ارزیابی کمیته مشترک نظارت و ارزیابی مبارزه با فساد اداری، بیشتر کسانی که در پست های دیپلماتیک در سه ماه گذشته استخدام شدند نزدیکان وکیلان و زورمندان بوده اند، این گزارش نشان می دهد این کار سبب مایوسی جوانانی شده است که بدون رابطه سیاسی نمی توانند به این پست ها راه یابند، کمیته مشترک نظارت و ارزیابی مبارزه با فساد اداری می گوید که با وجود میلیاردها دالر سرمایه گذاری خارجی برای مبارزه با فساد، بخش قضایی، توانایی بررسی و پیگیری فساد به ویژه در برابر زورمندان را ندارد. حضور سرپرست ها در برخی از نهادهای دولتی به ویژه دادستانی کل نیز به فساد پیشگان میدان را برای فساد و اختلاس خالی کرده است. اما چرا پای دولت در کوتاه سازی دست زورمندان می لنگد؟

قیس حسن عضو مجلس نمایندگان در برنامه «فراخبر» گفت: در ماه های اخیر فساد فراوانی در کشور انجام شده است. از جمله اینکه اکثر کسانی که در این دوره به استخدام کارهای دولتی و دیپلماتیک در آمده اند از نزدیکان برخی وکیلان و زورمندان کشور بوده اند. چرا این موضوعات باید در کشور ما جریان داشته باشد و از همه مهمتر اینکه چرا کسانی که این فسادها را می بینند و از انجام دهندگان آن آگاهی دارند آن را افشا نمی کنند؟ از چه چیزی ترس دارند؟ کمیسیون مبارزه با فساد اداری در مجلس وظیفه دارد که علیه فاسدان مبارزه کرده و نام آنها را افشا کند سپس به ارگانها و مراجع قضایی ارجاع دهند. متاسفانه گزارش هایی که در مورد فسادها داده می شود بسیار مبهم است و هیچ وقت نامی از اشخاص برده نمی شود تا مطابق قانون به جرم آنها رسیدگی شود. فکر می کنم حتی نام نبردن از اشخاص مجرم هم یک پروژه است که مشخص نیست چه هدفی دارد. چرا که گزارشات مبهم هیچ تاثیری در محو فساد ندارد.

 

وی در خصوص جرم هایی که نمایندگان مجلس مرتکب می شوند اظهار کرد: مجرمان هر کسی که باشند باید شناسایی شده و به دست قانون سپرده شوند. نمایندگان مجلس هم اگر جرمی دارند باید به قانون معرفی شوند و از وظیفه خود به حالت تعلیق درآیند. این درست نیست که یک نماینده مجلس چون مصونیت دارد هر خطایی انجام دهد و کسی نتواند از وی بازخواست کند. متاسفانه در این کشور کسی این اراده را ندارد که وقتی نماینده های مجلس دچار خطایی می شوند آنها را مورد پیگیری عدلی و قضایی قرار دهند.

 

این نماینده مجلس از مسوولان انتظار دارد تا به جرم همه در کشور رسیدگی شود و افزود: از همه مسوولان تقاضا دارم هر کسی از نمایندگان که خیانت و جرمی مرتکب می شود افشا کنند. تا چه وقت می توانیم این پرده پوشی ها را تحمل کنیم و دم برنیاوریم؟ نمایندگان از آسیب، مصونیت دارند و برای آزادی بیان مصونیت دارند اما به خاطر جرم هایی که مرتکب می شوند مصونیت ندارند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار