افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 21 سپتامبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

کارنامه سیاه سیاه پوست امریکایی!

اوباما

 

باراک اوباما در طول دو دوره ی ریاست جمهوری خود در کاخ سفید با ناامن کردن جهان و گستره ی سیطره ی خود بر بازارهای جهانی، صرفا اقتصاد ملی و سیاست نظامی امریکا را نجات داد ولا غیر!

 

اوباما در 8 سال اخیر، علیرغم تمام تلاش ها و میل باطنی اش نتوانست تغییری در سیاست خارجی امریکا بوجود آورد و در نهایت راه سازش کارانه ای را در پیش گرفت که نظر مساعد و مثبت جریان های داخلی و خارجی را با خود همسو کند.

 

وی بعنوان جوان ترین و نیز اولین رییس جمهور رنگین پوست و مسلمان امریکا، درخصوص مسایل ملی و بین المللی به گونه ای عمل کرد که می تواند تا مدت های مدید الگوی سیاستمداران کهنه کار و پرمدعای افغانستانی باشد؛ چرا که جدا از اینکه سیاست خارجی امریکا مدون و مبرهن است خود سیاستمداران نیز نقش بسزایی در تحکیم و تثبیت قدرت داشته اند.

 

البته سوء تعبیر نشود! بر کسی پوشیده نیست که اولین و یگانه هدف و اولویت مهم برای ابر قدرت غرب صرفا منافع واشنگتن و کاخ سفید بوده است و بس و رییس جمهور رو به انقضای این کشور نیز با ناامن کردن جهان و گستره ی سیطره ی خود بر بازارهای جهانی، صرفا اقتصاد ملی و سیاست نظامی امریکا را نجات داد ولا غیر!

 

با اینهمه، به دلیل همان مذهب، نژاد و سن وی در هنگام انتخابات 2008 امریکا موجی از تردید و بدبینی را با خود به همراه داشت و شاید بیش از هر نامزد ریاست جمهوری دیگری در طول تاریخ این کشور، شهامت به خرج داد و عدم حمایت گروه های تندرو را به جان خرید اما در نهایت چه؟!

 

اینک و پس از اتمام دوران ریاست 8 ساله ی وی بر کاخ سفید و به نوعی بر اکثریت قریب به اتفاق کشورهای دنباله رو و مستعمره ی جهان، اوباما به قول های خود مبنی بر بازگرداندن سربازان از میادین جنگ به خانواده هایشان، خاتمه ی جنگ در منطقه و نیز عدم مداخله در بحران جهان عرب عمل نکرد و به نوعی راه جرج دبلیو بوش را ادامه داد اما…

 

اما با زیرکی تمام از مهلکه جست و از تیرباران انتقادات جهان و مردم امریکا جان سالم بدر برد بگونه ای که در آخرین سخنرانی رسمی خود در جایگاه رییس جمهور ابر قدرت غرب در هفتاد و یکمین اجلاس جهانی سازمان ملل متحد، یک پایان باشکوه بر دوران ناموفق سیاستمداری خود رقم زد و خط بطلانی بر تمام مواضع مخالفان خود کشید.

 

حال این موقعیت رییس جمهور جوان، مسلمان و سیاهپوست امریکا را با آگاهی و مشارکت سیاسی فوق العاده ی جامعه و مردمش، مقایسه نمایید با ارگ نشینان و سران حکومتی افغانستان که نه بدون جدل و جنجال کار خود را به پیش می برند، نه می توانند پایانی خوش بر یک دوره ی قدرت نافرجام رقم بزنند و نه رضایت نسبی مردم ملکی عموما ناآگاه و منفعل را با خود همراه سازند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار