افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 26 ژانویه , 2013 لینک کوتاه خبر :

چه زود از خود بیگانه شدیم!

وارد شدن واژه های زبان بیگانه در حوزه زبان فارسی و پشتو به خصوص زبان انگلسی به حدی افزایش یافته است که کسانی که دم از فارسی و یا پشتو زبان بودن می زنند، نمی توانند واژه های بیگانه را از آنها تشخیص دهند و یا هم اگر تشخیص دهند، جرائت استفاده کردن واژه های اصیل زبان فارسی و پشتو را به جای آن ندارند و اگر هم این جرئت را پیدا بکنند چنان مورد ملامت و سرزنش قرار می گیرند که به پشیمانی می انجامد. بالاخص جوانان و نوجوانان ما هم از دختر و پسر دچار این بیماری مضحک شده اند بطوری که از زبان مادری خویش هزاران فرسنگ فاصله گرفته اند. متاسفاً این بیماری به سرعت در حال شیوع یافتن بین اقشار مختلف جامعه است و هیچ مرجع برای علاج و یا وقایۀ این بیماری اقدامی نمی نمایید.
برای نمونه می توان از واژه های مانند منجمنت ( اداره) ستریت ( سرک) ورکشاب ( محل کار) و هزاران واژۀ دیگر نا برد.
براستی در یک چنین شرایط مسئولیت نویسندگان و فرهنگیان کشور و بخصوص وزارت فرهنگ و اطلاعات چیست؟
آیا بجای اینکه چند کلمه فارسی را مغایر با “اصول فرهنگی و اسلامی” بدانیم، نباید اقدامات سازنده در جهت رشد و توسعه زبان های ملی کشور خود انجام دهیم نباید جلو فحشایی روز افزون را در جامعه بگیریم؟
شاید به صورت قطع نتوان درمورد خاصی اشاره کرد که در ترویج فرهنگ ابتذال دخیل و دست‌اندرکار باشند ولی اولین گزینه ترویج و تهاجم فرهنگ غربی در افغانستان توسط کشورهای خارجی هستند.
بدلیل نبود کنترول ساختارمند و ضعف نهادهای امنیتی کشور، اتباع کشورهای خارجی آزادانه به افغانستان تردد دارند و برای نیل به مقاصد گوناگون رفت و آمد می کنند. قاچاق و خارج ساختن آثار باستانی و تاریخی، قاچاق و تزانزیت مواد مخدر، تاراج منابع و معادن طبیعی، تن فروشی، تبلیغ و ترویج عقاید دینی، تجارت، مأموریت های سیاسی و.. بیشترین موضوعاتی را تشکیل می دهند که سبب ورود و خروج گسترده اتباع کشورهای خارجی به افغانستان شده است. البته در این میان تعداد زیادی از آنان به منظور فعالیت و پیشبرد امور خیریه و کمک به پروسه بازسازی در افغانستان به سر می برند و بدون شک این اشخاص نیز در دامن زدن و ترویج ناهنجاری ها به خاطر حضورشان، در جامعه نقش قابل توجهی دارند.
ضعف فرهنگی، سیاسی و وابستگی کشور به کمک های خارجی سبب گردید که دولت در برابر ناهنجاری های اخلاقی که توأم با رفت و آمد  آزادانه و بی پروایی اتباع خارجی وارد فضای جامعه شده است سکوت اختیار کند و به پیامدهای ناگوار آن تن در دهد.
علی رغم درخواست ها و فشارهای مکرر مردم و مطبوعات  از دولت مبنی بر جلوگیری و کنترول فساد اخلاقی، تاکنون کمترین کاری از سوی دولت در این مورد صورت نگرفته و اقدامات اندکی که از طرف برخی از نهادهای دولتی صورت گرفت، کاملا نمایشی و فرمایشی می باشد.
تبعات و پیامدهای منفی ناشی از حضور غیر قانونمند و کنترول ناشده اتباع و شهروندان کشورهای خارجی به خصوص شهروندان کشورهای غربی، به صورت گسترده ای در پنج سال گذشته در رسانه ها منعکس شد و هشدارهای بسیاری را نیز از سوی علماء و خطباء مساجد و ائمه جمعه و جماعات به همراه داشت.
پیامدهای زیانبار حضور اتباع خارجی و عدم کنترول پایگاه های استقرار آنها در کشور در یکی از پایگاه های فرهنگی انترنتی کشور این گونه منعکس شده است:
«اکنون که افغانستان به تازگی وارد مرحله نوینی از حیات سیاسی، فرهنگی و اجتماعی گردیده حرکت جامعه یک روند معکوس را نسبت به گذشته گرفته است که ثمره این روند معکوس به گسترش فساد به معنای عام و فحشا به معنای خاص منجر شده است.
امروزه با تاسف فراوان شاهد افزایش روز افزون میزان جرم و جنایت, گسترش فقر و فحشا و کمرنگ شدن ارزش های دینی مخصوصا در میان جوانان این قشر پویا می باشیم.
موجودیت مراکز خارجی در کشور و چشم پوشی حکومت فعلی از عملکردهای غیر اخلاقی آنها نیز در ترویج فحشا نقش اساسی دارد. همین اکنون در مرکز شهر کابل، هوتل ها و رستوران های عمدتا برای افراد خارجی وجود دارد که به مراکزی برای زنان خودفروش چینایی، تایلندی و…تبدیل گردیده است. از عوامل دیگر فساد و فحشا در جامعه موجودیت باندهای مافیایی است که با اهتمام و سعی فراوان در دور نگهداشتن جامعه از چتر دانش به فعالیت می پردازند تا بلکه از این طریق از جهل و نادانی مردم به نفع خود استفاده کنند.  ورود مشروبات الکلی, رایج شدن سی دی های بسیار مبتذل و فروش آن به صورت آزاد در مناطق مختلف شهر توسط باندهای مافیایی سازماندهی شده است. بدیهی است که سرمایه هر جامعه، جوانان آن اجتماع می باشند و وقتی که سرمایه مورد آسیب قرار گیرد جامعه کارایی خود را از دست خواهد داد. باندهایی مافیایی با درک این مسئله با هدف قرار دادن جوانان، می خواهند جامعه افغانستان را فلج کنند.
روشنفکران و فرهیختگان که مشعل داران و پیش قراولان جامعه به شمار می روند نباید استعدادهای هنری، ادبی و تعهد انسانی واسلامی شان را در خدمت بیگانگان و ادامه دهندگان پلیدی ها و زشتی ها قرار دهند و به خاطر جا و مقام, جوهر هنرشان را قربانی کنند. و نباید فراموش کرد که حفظ ، ترویج و رساندن فرهنگ ملی و مذهبی به آیندگان جزء وظایف اسلامی و انسانی هر فرد جامعه ما است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار