افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 30 اکتبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

چشم طمع خارجی به منابع کشور

چشم طمع خارجی ها از همسایگان افغانستان گرفته تا غرب از خاک و خزانه این کشور از سنگ های قیمتی و مواد مخدر و سرمایه گذاری های کلان تجاری پر شود و لقمه دندان گیری هم نصیب مخالفان مسلح گردد؛ فقط اوراق قرضه سنگینی بر گرده ی حکومت می ماند و بس.

 

چندی قبل بخش خصوصی اعلام کرد هر یک روز ادامه جنگ داخلی در افغانستان 3 میلیون دالر خسارت بر پیکر این بخش از اقتصاد ملی وارد می کند اما چون از سوی نهادهای افغانستانی منتشر شده بود چندان مورد توجه قرار نگرفت و همانطور که پیش از آن نیز انتظار می رفت در…

 

در سایه ی ناامنی فزاینده و ناآرامی های نقطه به نقطه قرار گرفت و بلافاصله مسکوت شد؛ لیکن چیزی که موجب به یادآوری مجدد آن شد بازهم لطف خارجی ها در گوشزد کردن برخی معضلات اقتصادی به افغانستان بود که این بار شامل گزارشی جامع تر از قبل می شد.

 

در گزارش اخیر نهادهای بین المللی عمدتا کمک کننده به افغانستان و برخی مستشاران دایه دلسوزتر از مادری که غم بی نانی این ملت را می خورند(!)؛ چنین آمده است که سالانه بیش از 9 و نیم و حتی قریب به 10 میلیارد دالر هزینه صرف جنگ و مبارزه با تروریسم می شود.

 

البته که رکود اقتصادی و ضعف و شکندگی سرمایه گذاری داخلی برای رفاه و بهبود معیشت مردم ملکی همواره مساله ای دردسر ساز بوده است اما اعطای چنین عنوان های پرطمطراق و مبهمی همچون مبارزه با تروریسم و بنیادگرایی افراطی و خشونت علیه زنان سرپوشی بر اصل قضایا است!

 

در واقع این تخمین و برآورد 10 میلیارد دالری سالانه که از سوی کارشناسان خبره اقتصاد و امنیت جهانی بررسی شده و بدست آمده است نه تنها شامل کمک های نقدی و تسلیحاتی به اردوی ملی بلکه شامل صورت حساب ناتو و آیساف و ریخت و پاش های طالبان نیز می گردد اما…

اما در آخر که چشم طمع خارجی ها از همسایگان افغانستان گرفته تا غرب از خاک و خزانه این کشور از سنگ های قیمتی و مواد مخدر و سرمایه گذاری های کلان تجاری پر شود و لقمه دندان گیری هم نصیب مخالفان مسلح گردد؛ فقط اوراق قرضه سنگینی بر گرده ی حکومت می ماند و بس.

 

اینگونه است که دالرها و ریال ها و کلدار ها و پوندهایی که در ظاهر نجات بخش مردم ملکی از فقر و فلاکت و بیکاری و اعتیاد و ناامنی نمایانده می شود؛ با تلنبار شدن روی هم و پا پس کشیدن دزدان داخلی و خارجی، بلای جان این ملت می شود تا افغانستان ابدالدهر مقروض جامعه جهانی بماند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار