افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 5 اکتبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

چرایی سفر پادشاه عربستان به روسیه

سلمان

دلیل اصلی سفر پادشاه عربستان شکست‌های پی در پی در سوریه و عراق است که در این راستا نیاز به همراهی کرملین دارد.

به گزارش افغان تلکس، روابط روسیه و عربستان دارای بخش‌های متفاوتی است که باید آن را به دو قسمت اصلی، یعنی روابطه دوجانبه و روابط دو کشور حول مسایل منطقوی و بین المللی تقسیم کرد. روسیه اولین مُـلکی است که در سال ۱۹۲۶ استقلال عربستان را به رسمیت شناخت و سعی داشت در این راستا روابط خود با سایر کشورها در حاشیه خلیج فارس و منطقه را بهبود ببخشد که جنگ سرد به وقوع پیوست. پس از آنکه جنگ سرد شروع شد، شاهد شکاف و انشقاق در روابط مسکو و ریاض بودیم، چراکه عربستان اقدام به حمایت از گروه‌های جدایی‌طلب در چچن و قفقاز پس از فروپاشی شوروی کرد و همین موضوع موجب شد تا شکاف میان دو کشور عمیق‌تر شود.

از سال‌های گذشته پوتین قصد نزدیک شدن به عربستان را داشت که می‌توان به سفر وی در سال ۲۰۰۷ به ریاض اشاره کرد. در این سفر موافقت‌نامه‌هایی در مورد فروش تسلیحات نظامی و مسایل فضایی به امضای دو طرف رسید اما این توافقنامه‌ها هیچ‌گاه اجرایی نشد. پس از آن شاهد وقوع تحولات و انقلاب‌های پی در پی در منطقه بودیم که سفرهای بندر بن سلطان به روسیه نمایان شد و دلیل آن خیزش‌های مردمی در سطوح مختلف منطقوی بود. سعودی‌ها سعی داشتند در آن برهه از زمان روسیه را به واسطه تطمیع و حتی تهدید در خصوص مسایل منطقوی با خود همراه کنند که چنین حالتی اتفاق نیفتاد و به هم‌ریختگی در روابط دو طرف همچنان پایدار بود.

حضور پادشاه عربستان در مسکو بر اساس سوابق و تحولات میدانی و سیاسی منطقه را باید نمادین ارزیابی کرد. ریاض سعی دارد تا در شصت و پنجمین سالگرد تولد ولادیمیر پوتین این پیام را به دنیا مخابره کند که وارد روابط و رفاقت جدید با کرملین شده است. اما باید بگوییم که ساختار استخباراتی روسیه همچنان به عملکرد سعودی‌ها در منطقه‌ خصوصاً در حوزه تسلیح و حمایت از تروریزم مشکوک است. این وضعیت در محورهایی مانند تیل و انرژی تاثیرگذار بوده و روس‌ها معتقدند که بازیگر اول منطقه در شرایط فعلی سعودی‌ها نیستند.

تحلیل روس‌ها در خصوص تضعیف عربستان در منطقه بر اساس چند مولفه شکل گرفته است؛ اولاً اینکه عربستان مجاورت جغرافیه یی با سوریه ندارد و دوماً ضربات سنگینی که به تروریست‌ها در میدان نبرد وارد شده است موجب شده تا دست برتر سعودی‌ها در منطقه از بین برود. نکته مهم‌تر این است که در زمان تجاوز ریاض به یمن، تمرکز آنها از سوریه به یمن معطوف شد؛ به گونه‌ای که یمن در مجاورت جغرافیه یی عربستان قرار دارد و ریاض آن را تهدیدی برای امنیت ملی خود می‌دانست. از این جهت سرمایه‌گذاری عربستان روی یمن بیشتر شد و از سوریه غافل ماند.

اگر نگاهی به مذاکرات آستانه بیندازیم می‌بینیم که رد پای عربستان در آن دیده نمی‌شود و در انتهای این موضوعات ایتلاف عربستان با قطر و ترکیه و سایر کشورها در دوسیه سوریه نسبت به گذشته کاملاً کمرنگ شد و مجموع این متغیرها باعث کم شدن تحرکات سعودی‌ها در منطقه شده است. اما باید توجه داشت که همچنان ابزارهای حمایت تسلیحاتی و مالی از تروریست‌ها در منطقه توسط عربستان وجود دارد بنابراین در مجموع باید بگوییم، درست است که سفر سلمان به روسیه با محوریت سوریه انجام خواهد شد اما کم شدن قدرت ریاض در سوریه باعث می‌شود تا این سفر بیشتر جنبه اقتصادی و نهایتاً نمادین به خود بگیرد.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار