افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 16 فوریه , 2013 لینک کوتاه خبر :

پیامد طرح کاپیتولاسیون آمریکا در افغانستان

طرح کاپیتولاسیون تداوم همان سنت ارباب وبردگی است که در سطح مدرن وجهانی اش پدید می آید. کاپیتولاسیون (capitulation) به معنی مصونیت محاکمه اتباع خارجی در کشورمیزبان است.بدین مفهوم که در صورت ارتکاب جرم در محکمههای آن کشور محاکمه نشوند بلکه در محاکم مربوط به دولت خود محاکمه شوند . این سخن بدین معناست که شخص هم قاتل باشد وهم قاضی خویش. پیداست که هیچ خنجری دسته ی خودش را نخواهد برید.
از دیگر سو،مفهوم این سخن این می شود که شخص مورد تجاوز حق دادخواهی واعتراض را خود قانونا از خودش سلب کرده باشد. این کار بدتر وپست تر از نظام بردگی است. چه آنکه هیچ برده ی در تاریخ با قرارداد ازخودش سلب اختیار و عزت نکرده است. چه آنکه هر ذلتی که بر او رفته است از باب اجبار و پستی ساختار بوده است. بنابراین ملتی که خود حق عزت و دادخواهی را با قرار داد از خود سلب می کند، خود را از نظام بردگی هم پست تر افکنده است.
بارها اتفاق افتاده است که عساکر آمریکائی در افغانستان، آشکارا به جرم و جنایت هایی دست زده اند، ولی این افراد توسط فرماندهان خود اصلا محاکمه و مجازات نشده اند و یا در مقابل درخواست  افغانها، به آنها قول داده اند که به موضوع رسیدگی خواهد شد و رسیدگی انها تنها مجازات صوری و درحد یک توبیخ بوده است. خارجی ها استبداد خاصی را درجهت تأمین منافع خود در افغانستان دنبال می کنند و دراین راستا به هیچ وجه حاضر نیستند، به خواست ملت اندک توجه و احترامی بگذارند. آنها وقتی متوجه می شوند که نمی توان چنین اعمالی را از انظار عامه و جهانیان مخفی نگهداشت، صرفا به این نقطه اکتفا می کنند که بگویند قضیه تحت تعقیب می باشد، اما تحقیقات درمورد آن به هیچ وجه به نتیجه ای نمیرسد.
بخاطرفریفتن اذهان عامه درمورد پایگاه های نظامی امریکا درافغانستان کوشش گردیده است تا به این لقمهء زهر الود عنوان جذاب  موافقتنامهء استراتیژیک میان امریکا وافغانستان  داده شود.مزدوران و هواداران  وجود پایگاه های دائمی نظامی امریکا درافغانستان  که تمام هست وبود شان مرهون وجود امریکا درکشوراست ممکن است بخاطر اغفال مردم وآماده کردن مراجع به امضای این توافق شرم آوربه جعل حقائق وایجاد ترفند های مختلف دست بزنند.
طبیعی است که نفس وجود دولت، پارلمان و نظام حکومتی بی مفهوم و بی معنی خواهد بود، چراکه یک دولت و نظام سیاسی درکشور وقتی از ارزش و اعتبار برخوردار می باشد که بتواند به خوبی از حقوق و منافع ملی خویش دفاع نماید. عساکر آمریکائی نه تنها به قوانین داخلی افغانستان بی توجه هستند، آنها قوانین پذیرفته شده جهانی را نیز نقض می کنند. از حکومتی که با حمایت آمریکا در افغانستان روی کارآمده است، چگونه می توان انتظار داشت ، قوانینی را وضع کند تا آمریکائی ها را از ادامه اعمال و کردار خودسرانه شان در افغانستان منع کند.
باید که از همین حالا ملت افغان علیه این مسودهء ننگین و ذلت بار موضع گرفته و نقش خائینانه آنرا با تمام معنی افشاء نماید و در جهت وحدت همه نیروهای جهادی ، ملی ، اسلامی و انقلابی گام بردارد. از طریق این وحدت و شرکت در جهاد مسلحانه علیه دشمنان دین و کشور است که میتوان مزدوران و اربابان آنها  را درس عبرت داده تا جرات چنین گستاخی ( تایید) را بخود ندهند و از طریق این وحدت است که میتوان همه نیرنگهای امریکائی متجاوز را خنثی نموده و آنها را ازین مرز و بوم بیرون کنند.
بیش از این مقامات نظامی آمریکا حضور نیروهای آن کشور را در افغانستان پس از سال 2014 ضروری تشخیص داده بود وفرمانده کل نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان نیز به تازگی حضور شش تا پانزده هزار سرباز را در این کشور پیشنهاد داده بود، اما پس از آن مقامات کاخ سفید اعلام کردند که حضور سه تا نه هزار سرباز را در نظر دارد.
این گونه موضع گیری ها نشان می دهد که دولت آمریکا می خواهد حجم مسوولیت هایش را در افغانستان کاهش دهد و نمی خواهد سیاست های بین المللی اش بیش از حد معطوف و محدود به مسایل افغانستان باشد. خروج کامل نیروهای آمریکایی از افغانستان گرچند از لحاظ تقاضاهای داخلی و به لحاظ اقتصادی برای آن کشور سودمند پنداشته می شود، اما منافع دراز مدت آمریکا در منطقه واحتمال تقویت و گسترش شبکه های تروریستی در افغانستان و پاکستان، که می تواند تهدید جدی علیه آمریکا به حساب بیاید، پدیده هایی است که آمریکا درباره آن بیش از حد تأمل خواهد کرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار