افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 20 ژوئن , 2017 لینک کوتاه خبر :

پاکستان دیگرنباید روی حمایت امریکا حساب کند!

امریکایی ها اکنون درحال اتخاذ سیاستی هستند که بتواند تامین کننده منافع حداکثری امریکا از روابط با پاکستان باشد!

این روزها تصمیم سازان دولت دونالد ترمپ در حوزه سیاست خارجی، سرگرم نهایی سازی سیاست های جدید واشینگتن در قبال افغانستان و پاکستان هستند؛ تصمیمی که می تواند اهمیتی فوق العاده برای پاکستان و تحقق خواسته دولتمردان آن برای بهبود دوباره روابط با امریکا داشته باشد.

اهمیت راهبردی روابط واشینگتن- اسلام آباد از یک سو و انتقادهای شدید مقامات مختلف و نماینده گان کانگرس امریکا از مبارزه پاکستان با تروریزم، موجب شده تا تصمیم گیری درخصوص نحوه و سطح روابط با پاکستان، کار ساده ای برای تصمیم سازان ارگ سفید نباشد.

امریکایی ها به خوبی به نقش و پتانسیل پاکستان برای ایجاد ثبات در افغانستان واقف هستند. نوع تنش های میان پاکستان و هند را هم خوب می شناسند و نسبت به نقاط ضعف و قوت پاکستان در حوزه های مختلف نیز آگاهی دارند. باوجود نارضایتی هایی که از پاکستان دارند، ارزش منافع خود در پاکستان را نیز می شناسند و اکنون درحال سبک سنگین کردن این نارضایتی ها و منافع برای اتخاذ سیاستی هستند که بتواند تامین کننده منافع حداکثری امریکا از روابط با پاکستان باشد.

تینا کیدانو (Tina Kaidanow) از دستیاران وزیر امور خارجه امریکا در امور سیاسی-نظامی می گوید: پاکستان، متحد امریکا در مبارز با تروریزم است و نقش پاکستان برای آوردن طالبان افغانستان پای میز مذاکره، غیرقابل انکار است.

براساس راپور روزنامه داون پاکستان، هیتر نوئرت سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا نیز می گوید که پاکستان و امریکا همکاری نزدیک در موضوع های مربوط به صلح، امنیت و ثبات منطقوی دارند.

این سخنگو معتقد است امریکا به همکاری خود با دولت پاکستان در بسیاری از بخش های مورد علاقه و منافع متقابل از جمله مبارزه علیه تروریزم ادامه خواهد داد.

داگلاس لیوت جنرال متقاعد اردوی امریکا نیز به دولت کشورش توصیه کرده است که میان خواسته های خود در پاکستان تعادل برقرار کند. وی معتقد است که امریکا منافع بسیاری در پاکستان دارد و موضوع طالبان افغانستان، در مقایسه با دیگر منافع امریکا در پاکستان، جزو منافع پیش پا افتاده محسوب می شود.

براساس راپور روزنامه پاکستانی داون، اینگونه اظهارنظرهای مقامات، مسئولان و شخصیت های امریکا در خصوص اهمیت روابط با پاکستان، درشرایطی مطرح شده است که دولت دونالد ترمپ درحال نهایی کردن سیاست های خود در قبال افغانستان و پاکستان است.

با این وجود، برخی مقامات و شخصیت هایی امریکایی هم هستند که نظر مثبتی نسبت به روابط با این کشور با پاکستان ندارند و اتفاقا به نظر می رسد که این قشر نسبت به قشری که خواستار ادامه روابط دوستانه واشینگتن – اسلام آباد هستند، قشر غالب محسوب می شود. برخی از آنها می گویند پاکستان از تروریزم حمایت می کند و برخی نیز خواستار متوقف شدن تمام کمک های مالی-نظامی امریکا به پاکستان هستند.

طبق آنچه در کانگرس امریکا درخصوص پاکستان می گذرد و بر اساس شواهد موجود، امریکا اگرچه ممکن است به سمت کاهش روابط با پاکستان نرود و آن را کشور حامی تروریزم اعلام نکند اما ممکن است با انجام تجدید نظرهایی در کمک های مالی به پاکستان خاصتاً در بخش حمایت مالی از پاکستان برای نقش آن در مبارزه با تروریزم در افغانستان، این کمک ها را محدود کند.

حدود یک ماه پیش جان مایکل مالوینی مدیر بخش پروگرام و بودجه ارگ سفید در نشستی خبری اعلام کرد که امریکا به دنبال کاهش کمک های مالی-نظامی خود به پاکستان است.

اولین و تنها کمک مالی-نظامی امریکا به پاکستان در دوره دولت ترمپ، در ماه حمل امسال انجام شد و 350 ملیون دالر در اختیار دولت پاکستان قرار گرفت. مبلغی که از سوی دولت اوباما برای پرداخت به پاکستان تصویب شده بود، 450 ملیون دالر بود. پاکستان موظف است این کمک های مالی را در مسیر مبارزه با تروریزم صرف کند.

به گفته مدیر بخش پروگرام و بودجه ارگ سفید، وزارت خارجه امریکا در حال آماده سازی پلان نهایی پروگرام ای است که تحت آن پیشنهاد شده که کمک های امریکا به چند کشور، بجای اینکه بصورت کمک های مالی مستقیم باشد، به شکل اعطای وام انجام شود.

براساس پلان پیشنهادی دونالد ترمپ، امریکا در بودجه سال 2018 خود، حدود 30 فیصد (حدود 12 ملیارد دالر) نسبت به سال 2017 از میزان هزینه های کمک به پروگرام های بین المللی (از جمله کمک به پاکستان) کم خواهد کرد.

برخی مقامات و نماینده گان کانگرس امریکا ادعا دارند که پاکستان گام های جدی در مبارزه با ترویسم خاصتاً آن دسته از تروریست ها که با ورود به خاک افغانستان، اقدام به حمله علیه نیروهای امریکا می کنند، برنداشته است.

بعضی نماینده گان کانگرس نیز معتقدند گروه تروریستی شبکه حقانی بیش از سایر گروه های تروریستی اقدام به کشتن نیروهای امریکایی در افغانستان کرده است اما دولت پاکستان به رغم اینکه از زمان حوادث 11 سِپتِمبر 2001 و حمله امریکا به افغانستان تاکنون دهها ملیارد دالر از امریکا پول گرفته، برای مبارزه با این گروه تروریستی تقریبا هیچ کاری نکرده است.

تعدادی از نماینده گان کانگرس امریکا هم معتقدند این کشور باید کمک های مالی به پاکستان را که در ازای همراهی اسلام آباد با امریکا در جنگ علیه تروریزم در افغانستان و حمله به کشورمان، از سال 2001 هرسال به دولت پاکستان پرداخت می کند، متوقف کند مگر آنکه پاکستان خواسته های امریکا را در مسیر مبارزه با تروریزم برآورده کند.

براساس راپور داون، در مجموع، آنچه می توان از اظهار نظرهای اخیر مقامات و شخصیت هایی امریکا درخصوص روابط با پاکستان فهمید، این است که فصل شروع پایان روابط امریکا و پاکستان فرا رسیده است و حتی برخی کارشناسان معتقدند که پاکستان دیگر باید کم کم یاد بگیرد روی پای خود بایستند و روی حمایت امریکا حساب نکند.

به هرحال، خانم هیتر نوئرت سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا گفته است که نباید اینگونه اظهارنظرها را ملاک روابط امریکا با پاکستان در دوره دولت ترمپ قرار داد و هنوز جزئیات سیاست های دولت امریکا در خصوص روابط با پاکستان و افغانستان اعلام نشده است.

طلعت مسعود از تحلیل گران ارشد پاکستان معتقد است این کشور نباید انتظار زیادی در زمینه بهبود روابط با امریکا داشته باشد. کانگرس امریکا نسبت به پاکستان خصومت زیادی نشان می دهد و به نظرم حتی، روزهای کمک های مالی امریکا به پاکستان رو به پایان است.

وی گفت: البته شخصا اعتقاد دارم این اتفاق خوبی برای پاکستان خواهد بود زیرا پاکستان مجبور خواهد شد روی پای خود بایستد و به دنبال اتخاذ سیاست های مستقل باشد. ممکن است پاکستان با سختی هایی مواجه شود اما قطع حمایت ها و کمک های مالی امریکا از پاکستان، در واقع لطفی است که امریکا به پاکستان می کند. این باعث خواهد شد دولت پاکستان مجبور به اتخاذ تدابیری برای ایستادن روی پای خود شود.

این تحلیلگر گفت: از طرفی هم از روابط خوب و رو به رشد دولت امریکا با هند من‌حیث اصلی ترین رقیب پاکستان، نباید غافل شد. این روابط چیزی نیست که خوشایند پاکستان باشد.

 

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار