افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 22 فوریه , 2014 لینک کوتاه خبر :

پاكستان جايگزين افغانستان خواهد شد

امسال نيروهاي خارجي افغانستان را ترك مي كنند و قرار است حكومت طالبان بر سر كار بيايد، در آنصورت راه فعاليت شبكه هاي جاسوسي هند و امريكا بسته خواهد شد يا جلوي فعاليت افرادي مانند فضل الله گرفته خواهد شد.

اينها مي خواهند قبل از اين كارها با دولت پاكستان مذاكرات كند و امنيت برقرار شود.
تلاش ها براي مذاكرات در ميان دولت پاكستان و طالبان اين كشور در حالي ادامه داردكه اين گروه دو روز پيش ۲۳ نفر از شبه نظاميان دولتي را كه در سال ۲۰۱۰ ميلادي اسير كرده بودند را در منطقه مومند ذبح كردند كه اين حادثه باعث متوقف شدن مذاكرات شده است. طالبان ادعا دارد كه در انتقام نيروهاي خود كه دولت آنها را در زندانها مي كشد اين۲۳ نفر را كشته است
ژنرال ميرزا اسلم بيگ، فرمانده سابق ارتش پاكستان و رييس موسسه مستقل مطالعات استراتژيك امنيت ملي پاكستان در اين زمينه بر اين باور است كه، دوازده سال است كه ما با مردم خود در مناطق قبايلي مي جنگيم و يكديگر را مي كشيم.  مشرف به خواسته امريكا به مناطق قبايلي لشكر كشي كرد و از آن زمان تاكنون اين كشتار ادامه يافته است. الان كه دولت به مذاكرات روي آورده، عده اي مي خواهند كه در ظرف چند روز و هفته اين معضل چند ساله حل شود در حاليكه اين ناممكن است و در پشت اين قضيه يك توطئه ي بزرگ وجود دارد كه مي خواهد ارتش ما با مردم خود بجنگند و ما ارتش خود را در مرزهاي خود با افغانستان مستقر كرديم در حاليكه در سال ۱۹۴۷ ميلادي قايد اعظم باني پاكستان گفته بود كه در خط مرزي ديوراند مردم پشتون ما زندگي مي كنند و نيازي نيست ما ارتش خود را آنجا مستقر كنيم و تمام نظاميان را از آنجا باز خواند. الان توطئه اينست كه ارتش ما با مردم خود در اين مناطق بجنگد و در مرزهاي شرقي كار براي دشمنان ما آسان شود.
دوم اينكه امريكا و شوروي كه در افغانستان شكست خورده اند و الان قرار است امريكا افغانستان را ترك كند، قصد دارند پاكستان را در اين باتلاق گرفتار كنند. امريكا در دوازده سال گذشته درحملات هوايي نيك محمد، حكيم الله محسود، بيت الله و ولي رحمان وغيره را كشت و الان كه اين حملات را متوقف كرده مي خواهد بوسيله مزدوران خود در پاكستان به تروريسم دامن بزند و مذاكرات را بوسيله تروريستها در صفوف طالبان و ساير گروهها برهم بزند.
وي در مورد حادثه اخير و نقش احتمالي امريكايي ها گفت، بله همينطور است و زمان اين را ثابت خواهد كرد. دو سال پيش كه سرهنگ امام و آقاي خواجه به دعوت طالبان به مناطق آنها رفتند،گروه دوم آنها را در داخل طالبان ربود و گروه سوم آنها را كشت. به هر حال مزدوران زيادي در مناطق مرزي وجود دارد. شبكه جاسوسي كه هند در سال 2004 يا پنج در افغانستان تشكيل داد كه امريكا، انگلستان، المان و اسراييل نيز كمكش كردند، اين شبكه در پاكستان و افغانستان تمركز كرده است و عملياتي كه جندالله در مرزهاي ايران انجام مي دهد و افراد را مي ربايد اين فتنه همان شبكه است و زماني كه اين فتنه از افغانستان خارج شود مشكلات ما نيز حل خواهد شد.
به اعتقاد وي در ميان طالبان كساني هستند كه امريكا آنها را خريده و به آنها پول مي دهد تا جلوي كاميابي مذاكرات را بگيرد. اما اين مذاكرات حتما انجام خواهد شد چون ما مجبوريم. از زماني كه عمليات ضد طالبان آغاز شده است حدودا” دو ميليون نفراز اين مناطق آواره شده اند، آنها مي خواهند به خانه هاي خود باز گردند، اينها خانه و كار خود را از دسته داده اند، اين يك فشار است كه بر دو طرف وجود دارد تا بجاي جنگ به امنيت و صلح روي آورند.
نكته مهم ديگر اينست، همانگونه كه كرزي مي داند امسال نيروهاي خارجي افغانستان را ترك مي كنند و قرار است حكومت طالبان بر سر كار بيايد، در آنصورت راه فعاليت شبكه هاي جاسوسي هند و امريكا بسته خواهد شد يا جلوي فعاليت افرادي مانند فضل الله گرفته خواهد شد. اينها مي خواهند قبل از اين كارها با دولت پاكستان مذاكرات كند و امنيت برقرار شود.
وي همچنين در مورد آينده پاكستان نيز گفت : در اين كشور گروههاي مسلح زيادي وجود دارد كه به بهانه اجراي اسلام نه تنها ملت را به گروگان گرفته است بلكه براي تروريسم ضد كشورهاي همسايه نيز از خاك پاكستان استفاده مي كند. تاكنون پنج بار ارتش در ايالت بلوچستان لشكر كشي كرده است ولي بعد از اين لشكر كشي، نقشي را كه بايد دولت و انتظاميه محلي ايفا مي كردند،به وظيفه خود دراين راستا عمل نكرده است و اين خلايي است كه متاسفانه دولتهاي گذشته و امروز بودن آن را قبول ندارند. واقعيت اينست كه در بلوچستان قدرت كنترل كننده اي وجود ندارد ولي من به يقين مي توانم بگويم كه اگر اين دو كار انجام شود: اول اينكه مذاكرات با طالبان به نتيجه برسد و دوم اينكه امريكا از افغانستان برود اين كارها باعث محفوظ بودن مرزهاي ما خواهد شد و سرچشمه كمكهاي عناصر تروريستي قطع خواهد شد .
من اميدوارم كه تا آخر اين سال فضاي مثبتي در بلوچستان بوجود بيايد و با خروج نيروهاي خارجي فشارهاي موجود بر دولت پاكستان و ايران كاهش يابد و گروههاي تروريستي تدريجا از بين بروند.
اين كارشناس برجسته نظامي در زمينه نقش كشورهاي عربي در اين تحولات پاكستان افزود، كشورهاي عربي در اين بازي بزرگ نقش دارند. شما ببينيد قبل از اين مركز نظامي امريكا در عربستان بود و الان در قطر است و تبعا اين كشورها در تحولات منطقه تاثير خواهند داشت ولي با توجه به اينكه بعد از پيروزي انقلاب اسلامي ايران در اين اواخر براي اولين بار روابط امريكا و ايران روبه بهبودي است و در نتيجه در سياستي كه مركزيت آن عربستان بود تغيير بوجود آمده است، عربستان و عربها ازاين تحول ناراحتند. به همين خاطر در پنج ماه اخير روابط پاكستان و عربستان خيلي گرم شده است ما هم بخشي از اين تحول هستيم. عربستان نمي خواهد كه روابط امريكا با ايران بهتر شود و اين را به نفع عربها نمي داند. در آينده تاثيرات اين تحول بيشتر آشكار خواهد شد .
در سفر شاهزاده سلمان بن عبدالعزيز ولي عهد عربستان به پاكستان ظاهرا درباره همكاري دفاعي و مبارزه با تروريسم معاهداتي انجام شد، وي در اين موضوع نيز گفت : اين سفر در راستاي همان هدف است كه من به آن اشاره كردم. اولين تاثير منفي اين سفرها معطل شده برنامه اجراي خط لوله گاز ايران به پاكستان است، يك سياست آشكار در پشت اين قضيه وجود دارد. عربستان در واقع از تحولات منطقه به نفع ايران رنج مي برد و فشارهاي عربستان بر پاكستان براي برخي از اقدامات بخاطر همين آزردگي است. در گذشته تمام تحولات منطقه از سوي امريكا با مشورت عربستان صورت مي گرفت ولي در تحول جديد، اين مساله فرق كرده و عربستان اين تغيير را به نفع خود نمي داند.
وي در پايان درباره زمين هاي پاكستان كه عرب ها انها را خريداري كرده اند نيز گفت: در پاكستان امارات عربي نيز زمينهاي زيادي گرفته است. عربها اينجا محصولات متعددي كاشت مي كنند و در كشور خود از آن استفاده مي كنند، از جمله چغندر. عربستان هم با توجه به كمبود مواد غذايي خود اين زمين را گرفته است تا محصولات كشاورزي آنرا به كشور خود بفرستد. ملاحظاتي كه دولت پاكستان در اين راستا دارد اينست كه مي خواهد اين زمين را بطور رهن براي سي سال آينده به عربستان بدهد تا اگر دولتهاي گذشته بخواهند بتوانند اين معاهده را فسخ يا تمديد كنند درحاليكه عربستان بدنبال خريدن اين زمين است. به هر حال عربستان مي خواهد براي محصولات كشاروزي خود اينجا طرحهايي را اجرا كند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار