افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 7 فوریه , 2014 لینک کوتاه خبر :

پاكستان بازيگر اصلي 2014 در افغانستان

امريكا قبل از امضاي قرارداد استراتژيك با پاكستان، درصدد است كه پيمان امنيتي را با افغانستان به امضا برساند تا براساس آن از پاكستان خواسته هايي را در رابطه با افغانستان داشته باشد كه كرزي رئيس جمهور افغانستان بخاطر عدم پذيرش شروط بويژه شرط آغاز عملي پروسه صلح و پايان دادن به جنگ افغانستان از سوي امريكا از امضاي اين پيمان تاكنون خودداري كرده است.

اعلاميه مشترك مذاكرات استراتژيك ميان امريكا و پاكستان كه با حضور جان كري وزيرخارجه امريكا و سرتاج عزيز مشاور امور خارجه پاكستان در تاريخ هاي 27 و 28 ژانويه در واشنگتن صورت گرفت، صادر گرديد.
براساس اين اعلاميه امريكا به پاكستان اطمينان داده است در زمينه هاي مختلف مانند انرژي،دفاعي،
امنيتي و تروريسم اين كشور را كمك خواهد كرد.
به گفته سرتاج عزيز امريكا بعد از خروج نيروهاي امريكايي از افغانستان نيز به كمكهاي مالي خود به پاكستان براي مبارزه با تروريسم ادامه خواهد داد و امريكا در اين مذكرات استراتژيك از تلاشهاي پاكستان در جنگ با ترويسم تعريف و تمجيد بعمل آورد.
سرتاج عزيز در اين مذاكرات از امريكا خواست كه هر نوع تصميم درباره آينده افغانستان بايد با آگاهي پاكستان باشد و بعد از سال 2014 نبايد خلايي در افغانستان بوجود بيايد كه توسط كشور سوم (اشاره به هند) پر شود كه به ضرر پاكستان باشد. از سويي پاكستان تاكيد كرد كه وضعيت افغانستان بعد از 2014 به ضرر پاكستان نبايد باشد.
به گفته كارشناسان سياسي و تحليلگران پاكستان بايد نقش اصلي در آينده افغانستان داشته باشد. اگرچه در اين مذاكرات استراتژيك ميان اسلام آباد و واشنگتن از طالبان افغانستان نيز خواسته شد كه به پروسه صلح افغانستان بپيوندند، ولي به گفته كارشناسان و ناظران سياسي اين دو كشور هيچ وقت عملا دنبال اين نبودند كه صلح جايگزين جنگ در افغانستان شود.
اين دور از مذاكرات استراتژيك ميان امريكا و پاكستان دور ابتدايي بوده و هر دو كشور قرار است يك پيمان استراتژيك نيز امضا كنند. ولي امريكا قبل از امضاي آن درصدد است كه پيمان امنيتي را با افغانستان به امضا برساند تا براساس آن از پاكستان خواسته هايي را در رابطه با افغانستان داشته باشد كه كرزي رئيس جمهور افغانستان بخاطر عدم پذيرش شروط بويژه شرط آغاز عملي پروسه صلح و پايان دادن به جنگ افغانستان از سوي امريكا از امضاي اين پيمان تاكنون خودداري كرده است و امريكا بخاطر اين خودداري، كرزي را دوماه است كه تحت فشارهاي شديد قرار داده است و اين فشارها به حدي رسيده است كه روزنامه واشنگتن پست چاپ امريكا به نقل از مقامات ارشد دولت افغانستان نوشت: رئيس جمهور كرزي گمان مي كند در حملات ترويستي انجام شده كه طالبان مسئوليت انها را برعهده گرفته اند، امريكا دست دارد تا دولت افغانستان را مجبور به امضاي پيمان امنيتي نمايد و آقاي ايمل فيضي سخنگوي رئيس جمهور كرزي نيز به نقل از مقامات ارشد دولت افغانستان گفت كه اگر امريكا نمي تواند پروسه عملي صلح را در افغانستان آغاز نمايد، بايد دلايل آن را رسما اعلام نمايد تا دولت افغانستان بداند كه در جنگ باچه كسي طرف است.
به گفته فيضي، امريكا تاكنون فشارهاي لازم را بر طالبان و پاكستان نياورده است.لازم بذكر است برخي افغانان ضمن انتقاد از مواضع ضد امريكايي كرزي مي گويند كه چرا حالا كه چند ماه بيشتر به پايان حكومت كرزي نمانده است ايشان اينگونه مواضع ضد امريكايي را اعلام مي كند و قبلا چيزي نمي گفت.
در پاسخ بايد گفت كه كرزي هميشه از عملكرد امريكا در جنگ با ترويسم انتقاد كرده است و گفته كه امريكا نبايد مردم بيگناه را در افغانستان به نام طالبان بمباران كند و به خاك و خون بكشاند و آدرس مخفيگاههاي تروريست ها را مدام به امريكايي ها اعلام كرده است، ولي امريكا طي 12 سال گذشته هيچوقت بطور جدي عليه اين مخفيگاهها كه در پاكستان قرار دارند اقدام نكرده است.
كرزي در لويه جرگه اخير نيز پرواضح گفت كه كليد پايان جنگ و ايجاد صلح در افغانستان در دستان امريكا و پاكستان است و به همين منظور كرزي از امضاي پيمان امنيتي با امريكا خودداري مي كند

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار