افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 6 سپتامبر , 2012 لینک کوتاه خبر :

پارلمان در موضع انتخاب

امنیت در سال روان خورشیدی از مهمترین مسایلی بوده که خاطر مردم افغانستان و دولت را به خود مشغول داشته است. حوادثی که در این سال اتفاق افتاد باعث شده تا پارلمان به وزرای داخله و دفاع رای عدم اعتماد داده و این دو مقام امنیتی را در موقعیتی که افغانستان شدیدا نیاز به حفظ ثبات و مدیریت جدی اوضاع امنیتی داشت از کار برکنار سازند.

اما پس از آن رئیس جمهوری تغییرات بیشتری را در نهادهای امنیتی کشور آورد و در حالی که کمتر کسی فکر می کرد که ریاست اداره امنیت ملی نیز دچار تغییرات شود، تغییرات دامن این اداره را نیز گرفته و فرد جدیدی به جای رئیس پیشین امنیت ملی معرفی گشت. با این حال، اکنون همه ادارات امنیتی افغانستان به شمول وزارت های دفاع و داخله و ریاست امنیت ملی منتظر هستند تا وزرا و روسای شان را بشناسند.

افرادی که در این پست ها معرفی شده اند، اکثرا چهره های شناخته شده هستند، آنها پیش از این در ادارات مختلف دولتی و وزارت ها و ریاست هایی که بدان ها معرفی شده اند کار نموده اند، اما در بحث های روزهای گذشته پارلمان و محافل سیاسی کشور نگرانی های جدی ای در مورد بعضی از چهره های معرفی شده مطرح شده است. نگرانی هایی که ریشه در گذشته کاری افراد معرفی شده دارند.

در کنار این نگرانی ها، شماری از اعضای پارلمان و حلقات سیاسی در کشور، معتقدند که این تغییرات، سرآغاز تغییرات گسترده ای خواهد بود که شاید رئیس جمهوری در نظر داشته باشد تا در آینده به انجام برساند. با در نظر داشت اینکه انتخابات ریاست جمهوری در آینده ای نه چندان دور باید برگزار شود این تغییرات نگرانی هایی را برانگیخته است.

به هر صورت، اکنون لست افراد نامزد برای پست های وزارت داخله و دفاع و سرحدات و اقوام و قبایل و ریاست امنیت ملی در اختیار پارلمان قرار گرفته است. پارلمان که در این دور خود با این مسئله بارها برخورد داشته است و به چندین وزیر رای داده و شماری را نیز رد کرده است، در آینده نزدیک افراد معرفی شده را برای توضیح برنامه های کاری و پلان های شان فراخواهد خواند.

اصولا وظیفه نمایندگان ملت و پارلمان این است که به افراد فارغ از تعلقات قومی، سمتی، زبانی و سیاسی و صرف با تکیه بر تخصص، تعهد و میزان لیاقت و شایستگی آنها و بررسی کارنامه گذشته آنها و در نظر داشت وضعیت حساس کشور و نیاز به افراد ورزیده و متعهد و با درایت، به کسانی رای بدهند که انتظارات مردم افغانستان را برآورده سازند.

افغانستان د رحال حاضر با چالش های مهم امنیتی درگیر است. ناامنی های گسترده و حوادث تلخی در روزهای گذشته اتفاق افتاد و پیش از آن حوادثی که باعث شد تا پارلمان به وزرای داخله و دفاع ملی رای عدم اعتماد بدهد و در پیش رو بودن انتخابات ریاست جمهوری و پروسه خروج نیروهای خارجی در سال 2014 نیاز به مدیریت قوی و کارآمد و پرانرژی در ادارات امنیتی کشور را می طلبد.

مبارزه با تروریسم و تامین امنیت و حفظ تمامیت ارضی کشور و رشد و توسعه ظرفیت های انسانی و معنوی نیروهای امنیتی، نیازمند افراد متخصص و متعهد است در شرایط ویژه کشور بتوانند سکان ادارات امنیتی کشور را در دست بگیرند. پارلمان با توجه به حساسیت موضوع امنیت در کشور، در موضع سختی برای انتخاب افراد شایسته قرار گرفته است. انتخاب افراد در پست های کلیدی ادارات امنیتی کشور تبعات خاص خود را در پی دارد. اگر پارلمان بتواند افراد شایسته را انتخاب نماید مطمینا در اوضاع امنیتی کشور تاثیر مثبتی خواهد داشت.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار