افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله, یادداشت -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 31 جولای , 2016 لینک کوتاه خبر :

وقتی النصره پوست می اندازد!

جبهه النصره از تعدیل‌های ظاهری تنها یک هدف را دنبال می‌کند و آن هم ادامه عمر این گروه تروریستی با نام و شعارهای تازه است تا از این راهبرد بهتر بتواند در خدمت اهداف رژیم صهیونیستی و امریکا باشد.

جبهه النصره همواره از پشتیبانی قطر برخودار بوده است. این کشور مانع از آن می شد که این گروه تروریست خوانده شد. قطر نخستین پشتیبانی این گروه تروریستی بود. هیچ توافقی میان جبهه النصره با طرف دیگری صورت نمی گرفت مگر اینکه پای قطر در میان باشد.

به نظر می رسد میدان تروریست ها نیاز به تروریست هایی با شکل و ظاهر تازه دارد. این در حالی است که در نتیجه حمایت مالی امریکا، عربستان، قطر و ترکیه همه نوع جمله های فریب دهنده برای زیبا جلو دادن گروه های تروریستی به کار گرفته شده است.

طی روزهای پیش بار دیگر سخن از تصمیم جدایی جبهه النصره از القاعده به میان آمده است. این سخنان همزمان شده با ظاهر شدن «ابومحمد الجولانی» رهبر جبهه النصره در یک نوار ویدیویی که در آن از تغییر اسم و شعار جبهه النصره سخن گفت.

این اقدام جبهه النصره شبیه اقدام شرکت های بازرگانی است که غلاف تولیدات خود را تغییر می دهند تا با شیوه‌ای دیگر برای آن بازاریابی کنند، در حالی که مواد درون بسته همان تولیدات قبلی است. جبهه النصره به طور طبیعی به طور مستقیم و یا هرمی با گروه القاعده در ارتباط نیست. همچنین این گروه از نظر مرجع اداری هم با القاعده در ارتباط نیست.

جبهه النصره گروه مستقلی است که دارای قومندان، معاون، شورای قانونی، نظامی و منابع مالی است و این مسایل سبب می شود که این گروه از ریشه با القاعده متفاوت باشد.

آنچه تردیدها را درباره ظاهری بودن تغییر جبهه النصره افزایش می دهد خبرهایی است که نشان از این دارد که جبهه النصره از «ایمن ظواهری» رهبر القاعده اجازه خواسته است تا جدا شود. زیرا مساله بیعت میان این ۲ گروه اقتضا می کند که ظواهری از نظر قانونی با جدایی این گروه موافقت کند. نامه ای از جبهه النصره به القاعده ارسال شده است که در آن شرایطی را که باعث می شود که جبهه النصره از نظر ظاهری از القاعده جدا شود تشریح کرده است. هدف این است که از حمله روسیه و امریکا در سوریه در امان باشد.

نمی توان اقدام جبهه النصره برای جدایی از القاعده را با تفاهم های بین المللی درباره مبارزه با تروریزم جدا دانست. خاصتاً این در شرایطی است که تروریزم اروپا و امریکا را هم در نوردیده است. دیگر دستکم برای واشنگتن و همقراردادان آن در ظاهر قابل پذیرش نیست که از جبهه النصره پشتیبانی کنند. افکار عمومی در غرب هم حمایت این کشورها از جبهه النصره را نمی پذیرد. به طوری که منابع نزدیک به گروه داعش اعلام کرده اند پناهنده سوری که خواستار منفجر کردن خود در شهر انسباخ در جنوب جرمنی بود دارای سابقه تروریستی است. او در صف گروه تروریستی داعش در عراق و گروه تروریستی جبهه النصره در سوریه فعالیت کرده است.

حمله های تروریستی در غرب برای احزاب حاکم بار واقعی است. ناتوانی این احزاب در حل موفقیت آمیز این مسایل، موقعیت سیاسی این احزاب را در هر گونه انتخاباتی تهدید می کند. «فرانسوا اولاند» رییس جمهوری فرانسه پیش از این از امریکا و روسیه خواست که جبهه النصره را در سوریه هدف قرار دهند.

اما تحول برجسته درباره جبهه النصره توافق روسیه و امریکا برای هدف قرار دادن جبهه النصره است. این مساله‌ای است که تحلیلگران بر این باورند که امریکا نمی خواهد جبهه النصره را از بین ببرد. اما این کشور خواسته است پس از افزایش راپور های حقوقی مبنی بر اینکه واشنگتن از گروه های تروریستی در سوریه پشتیبانی می کند با روسیه در این زمینه توافق کند تا در ظاهر بر خلاف راپور های حقوقی عمل کرده باشد.

به نظر می رسد تعدیل های ظاهری جبهه النصره تنها یک هدف را دنبال می کند و آن هم ادامه عمر این گروه تروریستی با نام و شعارهای تازه است. خاصتاً که قطر مدت ها است که از جبهه النصره خواسته است از القاعده جدا شود. جبهه النصره ابزار مهم سیاست قطر درباره سوریه است. این کشور به وسیله جبهه النصره از یک سو خواهان کنار گذاشتن «بشار اسد» رییس جمهوری سوریه است و از طرف دیگر با عربستان در این زمینه در سوریه رقابت می کند. من‌حیث مثال حمله های تروریستی جبهه النصره به پایگاه های «جیش التحریر» در حومه حماه و ادلب که از پشتیبانی عربستان برخوردار است در چوکات تلاش های قطر برای شکستن بازوهای عربستان در شمال سوریه قرار می گیرد.

همچنین به جبهه النصره نقش های دیگری داده شده است که به تازه گی به دست رژیم صهیویستی به روزرسانی شده است. رژیم صهیونیستی از این گروه تروریستی بیشترین استفاده را می برد تا پلان های خود را که محور مقاومت را هدف قرار داده است پیش برد. این رژیم به وسیله جبهه النصره یک کمر بند ایمنی به وجود آورده است. در جولان اشغالی شماری از نظامیان صهیونیست و قومندانان جبهه النصره اتاق های اطلاعاتی تشکیل شده است.

درباره علت حمایت امریکا از جبهه النصره هیچ اطلاعی که نشان دهد امریکا موضع خود را درباره جبهه النصره تغییر داده است در دست نیست. این کشور اعلام آماده گی مبارزه با داعش را کرد اما پیش نویس توافقی که «جان کری» وزیر امور خارجه امریکا هفته پیش به روسیه داده هیچ اشاره به این تغییرها نکرده است. آژانس خبررسانی «آکی» ایتالیا به نقل از منابع اروپایی نوشت: هدف از همکاری امریکا و روسیه تضعیف و فروپاشی جبهه النصره و خرسند سازی عناصر آن برای ترک این جبهه و ملحق شدن آنان به گروه های میانه روی است که مورد اعتماد امریکا هستند. جبهه النصره هنوز هم به تعهدهای خود درباره واشنگتن متعهد است. این گروه منافع غرب و امریکا را هدف قرار نمی دهد در برابر این اقدام، امریکا هم مقرها و رهبران آن را هدف قرار نمی دهد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار