افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 15 مارس , 2014 لینک کوتاه خبر :

وضعيت تبليغات انتخابات رياست جمهوري افغانستان

بخت محمد بختيار، كارشناس امور سياسي بين الملل و افغانستان در رابطه با نحوه تبليغات انتخاباتي نامزدهاي رياست جمهوري و برقراري ارتباط با مردم و رساندن برنامه هاي خود گفت: مرحله انتخابات در افغانستان با توجه به وضعيت اينكشور مشكلات خاص خود را دارد، لذا چنانچه كمپين و تبليغات انتخاباتي ايجاب مي كند، پيش مي رود، اما به هر حال بدون نگراني جدي، تبليغات انتخابات اغاز شده و ادامه دارد. در حال حاضر بطور عادي تبليغات انتخابات پيش مي رود بايد ديد كه در اينده چه پيش مي آيد.
وي همچنين به اين نكته اشاره كرد كه با توجه به مشكلات زياد افغانستان، متاسفانه ديده نمي شود كه نامزدها بر روي موضوع خاصي بيشتر توجه قرار بدهند يا برنامه خاصي داشته باشند، تنها يك نامزد كه در ابتدا برنامه خود را بيان كرده و تا حدي معقول و مناسب نيز بوده است، نامزدهاي ديگر اينكار را انجام نداده اند، البته برخي نامزدها برنامه هايي دارند كه مردم علاقمند بر اساس انها به نامزدهاي مورد نظر خود راي مي دهند .
وي در مورد نامزدهاي موجود و وجود فردي كه بتواند به جنگ و خونريزي در افغانستان پايان دهد گفت، يقينا پيچيده بودن موضوع جنگ و ناامني معلوم و مشخص است و نياز به زمان زيادي دارد اما باز هم بين نامزدها كساني هستند كه در اين زمينه تجربه و درايت لازم را دارند.
بخت محمد در رابطه با نقش پاكستان در امنيت افغانستان و تاثير فرايند صلح گفت، اول اينكه بنده درباره طالبان خط مشي و سياست پاكستان را با ترديد نگاه مي كنم و اعتقاد ندارم كه پاكستان بخواهد اين مشكل را بطور استراتژيك حل كند و اين باور را داشته باشد كه ثبات در منطقه به نفع همه منطقه است اما اگر پروسه مذاكره دولت پاكستان و طالبان نتيجه دهد، پيام خوبي براي طالبان خواهد بود كه در افغانستان با دولت كابل مذاكره كند، يعني به نظر بنده پيامد اين موضوع مثبت خواهد بود.
وي افزود : پاكستان همواره تلاش كرده كه با تاكتيك هاي نمايشي توجه جهانيان را به خود جلب و انها را اغفال و برخي منافع خود را تامين كند.
البته برخي فرضيات وجود دارد كه احتمال مي رود اگر طالبان پاكستان با اسلام آباد به توافق برسند، بيكار خواهند شد لذا به كمك طالبان افغانستان خواهند رفت، اما بخت محمد بختيار نظر ديگري دارد، چرا كه گاهي در رسانه ها اين موضوع مطرح مي شود كه اينها طالبان پاكستان ، اينها طالبان افغانستان و القاعده هستند، بين آنها مرزبندي دقيق بسيار دشوار است و اين بنوعي يك معما است، اما به هر حال اگر با يكطرف صلح صورت گيرد، طرفهاي ديگر نيز اين موضوع را از ديد مثبت مي نگرد و بنظرم تاثير مثبتي خواهد داشت.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار