افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 4 دسامبر , 2013 لینک کوتاه خبر :

واكنش هاي داخلي و خارجي به تصميم مجلس مشورتي افغانستان

طي چند روز گذشته موضع گيري ها و واكنش هاي مختلفي نسبت به تصميمات اتخاذ شده در مجلس مشورتي بزرگان افغانستان و نيز اظهارات حامد كرزي در مورد امضاء قرارداد امنيتي با امريكا مطرح شده است.

از اين رو در اين گزارش تلاش شده است تا بازتاب و واكنش هاي مختلف نسبت به اين موضوع، مورد بررسي قرار گيرد.
• صبغت ا… مجددي
صبغت ا… مجددي به عنوان يكي از موافقان امضاء پيمان امنيتي، حامد كرزي را در صورت عدم امضاء قرارداد امنيتي، تهديد به مهاجرت خود از افغانستان كرده. در اين راستا برخي از رسانه هاي افغانستان در روز پنج شنبه، خبر خروج مجددي را از افغانستان، به مقصد تركيه و دانمارك منتشر نمودند. علت سفر مجددي ديدار با فاميل و مداواي وي عنوان شده است و در تمامي سايت هاي خبري كه اين خبر را منتشر كرده اند، به تهديد مهاجرت وي اشاره شده و اين سفر را در راستاي همين موضوع دانسته اند.
• رئيس كميسيون امنيت ملي مجلس شوراي اسلامي ايران
علاءالدين بروجردي در جلسه روز يكشنبه (10/9/92) كميسيون امنيت ملي مجلس شوراي اسلامي گفته است كه: موافقتنامه امنيتي امريكا و افغانستان سرنوشت و آينده افغانستان را رقم خواهد زد و اگر اين موافقتنامه عملي شود، استقلال و عزت اين كشور را بشدت مورد تهديد قرار خواهد داد. وي مي افزايد: به نظر نمي رسد ملتي كه يك و نيم ميليون شهيد براي تماميت ارضي، استقلال و عزت اسلامي خود تقديم كرده است، خون شهدا را پايمال و عزت ملي خود را به حراج بگذارد، از اين رو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي ايران با تصويب چنين قراردادي مخالف است.
• مقامات پاكستان
به گزارش سايت پيام روز، سخنگوي وزارت خارجه پاكستان روز يكشنبه اعلام كرده است كه امضاء توافقنامه امنيتي ميان كابل و واشنگتن به نفع افغانستان است، اما هشدار داده است كه اين توافقنامه نبايد براي كشور سومي به خصوص پاكستان، چالش زا باشد. وي گفته است: ما مي دانيم كه امضاي اين موافقت نامه براي آينده افغانستان سودمند است، اما نمي خواهيم كه فسخ آن براي كشور سومي چالش آفرين باشد.
گفته هاي اين مقام پاكستاني در حالي منتشر شده است كه روز شنبه، نواز شريف نخست وزير اين كشور، در سفرش به كابل گفته است كه او از تصميم رئيس جمهور و مردم افغانستان درباره موافقت نامه امنيتي كابل – واشنگتن پشتيباني مي كند.
• رهبر حزب اسلامي افغانستان
گلبدين حكمتيار رهبر حزب اسلامي افغانستان، در نامه اي به حامد كرزي گفته است كه توافقنامه به اصطلاح امنيتي دو جانبه به نفع مردم افغان نيست و رئيس جمهور افغانستان نبايد اين پيمان را امضا كند. وي هشدار داده است كه پيمان همكاري به خون‌ريزي‌ها در اين كشور پايان نخواهد داد و در عوض موجب مشكلات بيشتر خواهد شد. اين پيمان امنيتي راه را براي حضور نظامي امريكا در افغانستان پس از ضرب الاجل سال ۲۰۱۴ هموار خواهد كرد.
• نيروهاي آيساف
ژنرال هينس فيلد من سخنگوي آيساف در افغانستان، روز يكشنبه (10/9/92)، به راديو آزادي گفته است كه آيساف خواهان امضاي هر چه زودتر توافقنامه امنيتي و دفاعي مي باشد تا آنان بتوانند برنامه هاي ماموريت آينده شان در افغانستان را تهيه كنند. وي تاكيد دارد كه اگر اين توافقنامه به امضا برسد، سازمان ناتو هم جهت بررسي چگونگي حضور سربازانش در افغانستان توافقنامه اي را با حكومت اين كشور امضا خواهد كرد. وي در ادامه گفته است كه ما مي خواهيم كه در سال هاي آينده به عنوان جامعه جهاني در افغانستان باقي بمانيم و اين هيچ معني نخواهد داشت كه كشور ها به صورت انفرادي از اين كشور خارج شوند. پس ما به عنوان جامعه جهاني خواهان باقي ماندن در اين كشور هستيم، تا كار خود را تكميل كنيم.
• رايزني هاي سفير انگليس در كابل
ريچارد ستگ سفير انگليس در كابل، بعد از ظهر روز يكشنبه (10/9/92) با ضرار احمد عثماني سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان ديدار و گفتگو كرده است. در مورد اين ديدار جزئيات زيادي منتشر نشده است، فقط در رسانه ها آمده است كه در اين ديدار دو طرف در مورد موضوعاتي چون اوضاع جاري در افغانستان، سفر نخست وزير پاكستان به كابل، موافقتنامه همكاري هاي امنيتي و دفاعي ميان افغانستان و امريكا، پروژه انرژي كاسا ۱۰۰۰ و سفر قريب الوقوع سرپرست وزارت امور خارجه به بروكسل و سفر حامد كرزي به تهران، بحث و تبادل نظر نموده اند.
• برخي نمايندگان مجلس سناي افغانستان
طلوع نيوز در گزارشي نوشته است كه شماري از اعضاي مجلس سناي افغانستان گفته اند كه با توجه به تهديدات كشورهاي همسايه و نيازمندي هاي نيروهاي امنيتي كشور، اگر رئيس جمهور كرزي پيمان امنيتي كابل و واشنگتن را امضاء نكند، اين كار وي يك خيانت خواهد بود.
از جمله اين نمايندگان هدايت ا… رهايي مي باشد، وي گفته است كه حامد كرزي به خاطر امتياز خواهي مي خواهد كه پيمان امنيتي را در گرو خود بگيرد. اگر اين پيمان امضاء نشود، يك خيانت بزرگ خواهد بود كه رييس جمهور در تاريخ كشور آن را انجام داده است.
داود اساس عضو ديگر مجلس سنا، گفته است: اصلاً امضاي پيمان امنيتي به انتخابات هيچ ربطي ندارد. چرا رئيس جمهور چنين پيش شرط هاي بي معني را در برابر امريكا مي گذارد.
نثار حارس و نجيبه حسيني، از ديگر اعضاي مجلس سنا مي باشند كه ضمن انتقاد از كرزي، از وي خواسته اند كه به مشورت هاي اعضاي مجلس مشورتي بزرگان افغانستان احترام بگذارد.
اين در حالي است كه فضل هادي مسلميار رئيس مجلس سناي افغانستان، گفتگوها در اين باره را پيش از وقت دانسته و گفته است: هر وقت كه پيمان به مجلس آمد، همان زمان درباره آن تصميم گرفته خواهد شد. اكنون بحث ها پيش از وقت است.
• دولت افغانستان
جلسه شوراي امنيت ملي افغانستان روز يكشنبه (10/9/92)، به رياست حامد كرزي برگزار گرديد. در ابتداي جلسه، وزراي دفاع ملي و كشور در مورد قطع سوخت و تداركات از طرف امريكا براي ارتش و پليس ملي در برخي مناطق، گزارش هايي را ارائه نمودند و اظهار داشتند كه اين عمل خلاف تعهدات قبلي امريكا مي باشد. اعضاي جلسه شوراي امنيت ملي افغانستان اين اقدام نيروهاي خارجي را به عنوان وسيله اعمال فشار از جانب امريكا براي اجبار افغانستان در مورد چشم پوشي از شرايط خويش، دانسته اند.
• مقامات امريكايي
طي روزهاي گذشته و پس از ديدار سوزان رايس با حامد كرزي، و اصرار رئيس جمهور افغانستان بر شروط خود، مقامات مختلف امريكايي واكنش هايي را از خود نشان داده اند.
سفير امريكا در كابل
جيمز بي كنينگهام سفير امريكا در كابل، روز پنج شنبه (7/9/92)، در سفري از پيش اعلام نشده به استان هرات، در كنفرانس مشترك خبري با استاندار هرات گفته است كه: به دليل وجود موارد سياسي و طرح ريزي يك برنامه مشخص براي حضور سربازان امريكايي در افغانستان، پيمان امنيتي كابل- واشنگتن بايد تا دو هفته ديگر به امضا برسد. وي تصريح نمود: امضاي پيمان امنيتي تداوم حمايت هاي مالي، آموزش نيروهاي امنيتي و بازسازي در افغانستان را به دنبال خواهد داشت.
برخي نمايندگان سناي امريكا
ديان فاينشتاين رئيس كميته امنيت و اطلاعات سناي امريكا در مصاحبه با رسانه ها؛ از حامد كرزي به دليل به تعويق انداختن امضاء توافقنامه امنيتي ميان كابل – واشنگتن به شدت انتقاد كرده است. وي ضمن هشدار در مورد به قدرت رسيدن احتمالي طالبان، گفته است كه گزارش هايي وجود دارد كه طالبان در موقعيت بازگشت دوباره قرار دارند. گزارش هايي نيز وجود دارد كه نيرو هاي افغان احتمالاً نخواهند توانست مصارف خود را تامين كنند و بنابراين، امكان آن وجود دارد كه شصت درصد خاك اين كشور بدست طالبان بيافتد و اين يك نگراني بزرگ است.
مايك راجرز عضو مجلس نمايندگان امريكا نيز در مورد به تعويق افتادن توافقنامه امنيتي و دفاعي ميان كابل و واشنگتن ابراز نگراني كرده است و خواهان امضاء قرارداد امنيتي تا پايان سال جاري ميلادي شده است.
روزنامه واشنگتن پست
روزنامه واشنگتن پست در گزارشي، از قول مقامات امريكايي نوشته است كه امضاء نشدن پيمان امنيتي از سوي حامد كرزي، امريكا را به گزينه صفر نزديك نموده است. گزينه صفر به معني خروج كامل نيرو هاي امريكايي از افغانستان است. در ادامه اين گزارش، پيامد هاي ناشي از خروج نيرو هاي امريكايي مورد بررسي قرار گرفته است. از جمله پيامدهاي خروج نيروهاي امريكايي از افغانستان، بدتر شدن وضعيت امنيتي، روي كار آمدن حكومت طالبان و سقوط نظام سياسي حاكم در افغانستان، عنوان شده است.
• مقامات ناتو
اندرس فوگ راسموسن دبير كل ناتو، روز دوشنبه در آستانه نشست دو روزه وزراي خارجه ناتو در بروكسل، به خبرنگاران گفته است كه اگر رئيس جمهور افغانستان توافقنامه امنيتي با امريكا را امضا نكند، ناتو تمامي نيروهايش را پس از سال 2014 از افغانستان خارج خواهد كرد. وي همچنين گفته است كه در صورتيكه امضاي اين توافقنامه به طول انجامد، ناتو نمي تواند يك چهار چوب مناسب را براي حضور مربيان و مشاورين خود براي حمايت از ماموريت افغانستان پس از سال 2014 داشته باشد. وي ابراز اميدواري كرده است كه حامد كرزي مشورت هاي مجلس مشورتي بزرگان افغانستان را بپذيرد و توافقنامه امنيتي با امريكا را امضا كند.
همچنين به نوشته برخي رسانه هاي افغانستان، يك مقام ارشد ناتو كه خواسته است نامش فاش نشود، گفته است كه در صورت توافق حامد كرزي با سند امنيتي ميان كابل و واشنگتن، ناتو هم آماده است تا پيمان استراتژيك دراز مدت را با افغانستان امضا كند. وي به خبرنگار راديو آزادي در بروكسل گفته است كه براساس سند استراتژيك با كابل، پيمان ناتو مي خواهد پس از سال 2014، چهار پايگاه نظامي در افغانستان بسازد.
ذكر اين نكته نيز ضروري به نظر مي رسد كه در واكنش به انتشار خبر قطع سوخت رساني و تداركات به نيروهاي امنيتي افغانستان، نيروهاي ائتلاف اين خبر را تكذيب و آن را رد نموده اند. روزنامه امريكايي واشنگتن پست از قول منابع ائتلاف بين‌المللي در افغانستان نوشته است كه آنها با انتشار اين خبر “گيج” شده‌اند.
• طالبان
به گزارش خبرگزاري بخدي، گروه طالبان با انتشار اعلاميه اي حمايت خود را از عملكرد اخير حامد كرزي در ارتباط با امضاء پيمان امنيتي ميان كابل و واشنگتن اعلام كرده است. طالبان اظهار اميدواري كرده اند كه اين مخالفت كرزي از بابت غيرت افغاني او و براي اعاده حق مردم مظلوم افغانستان باشد. اين گروه گفته است: “اگر حامد كرزي به تصميم افغان ها احترام بگذارد، به زخم هاي افغان ها مرحمي بگذارد و به بحران 35 ساله در افغانستان خاتمه دهد، بايد از امضاي اين پيمان خودداري كند.” همچنين در اعلاميه اين گروه آمده است كه شماري از وطن فروشان در مجلس مشورتي بزرگان افغانستان، گردهم آمدند و اين پيمان را تاييد كردند.
طالبان در پايان اعلام كرده اند كه عامل اصلي بحران افغانستان حضور نيروهاي خارجي در اين كشور است و به گفته آنان تا زمانيكه اين نيروها افغانستان را ترك نكنند، خشونت ها در اين كشور پايان نخواهد يافت.
• رئيس مجلس سناي افغانستان
فضل الهادي مسلميار رئيس مجلس سناي افغانستان، روز دوشنبه، طي يك نشست خبري گفته است كه طرفدار امضاء هيچ نوع سند امنيتي با هيچ كشوري نيست. وي همچنين گفته است كه نه تنها با امضاء سند امنيتي مخالف است، بلكه با شخصي هم كه از عربستان سعودي كه مسلمان است، اگر با تفنگ به افغانستان بيايد، مخالف است. وي از حكومت امريكا و افغانستان خواسته است كه به تعهدات خويش پابند باشند و اين سند را گُنگ نگذارند.
• سفر وزير خارجه عراق به افغانستان
هوشيار زيباري وزير خارجه عراق، در اولين سفر يك مقام عراقي بعد از سال 2001 به افغانستان، روز دوشنبه به كابل سفر كرده و با رئيس جمهور، سرپرست وزارت خارجه و رئيس مجلس افغانستان ديدار نموده است.
به گزارش برخي رسانه هاي افغانستان، زيباري طي يك كنفرانس خبري از امضاي تفاهمنامه همكاري ميان عراق و افغانستان خبر داده و گفته است كه افغانستان و عراق در حال حاضر وضعيت مشابه دارند و در مبارزه با تروريسم تجربه هاي مشابهي داشته اند. وي در ادامه گفته است كه افغانستان كشوري در حال گذار است و اكنون به كمك هاي امريكا نياز دارد.
به گزارش بي بي سي، وزير خارجه عراق همچنين گفته است كه حس او اين است كه نيروهاي امنيتي افغانستان در مبارزه با تروريست‌ها و شورشيان، به حمايت دراز مدت امريكا نياز دارند و به نظر او امضاء موافقتنامه امنيتي ميان دو كشور، افغانستان را در مبارزه با تروريسم كمك خواهد كرد.
اين در حالي است كه روزنامه هشت صبح به نقل از زيباري، در تيتر خود به عنوان مشورت وزير خارجه عراق به افغانستان، نوشته است كه ما اشتباه كرديم، موافقتنامه امنيتي را امضا كنيد. هشت صبح در ادامه مي نويسد وزير امور خارجه عراق در سفرش به كابل اعلام كرده است كه هرچند دولت عراق با امريكا موافقتنامه امنيتي امضا نكرده، اما هنوز هم اين كشور نيازمند همكاري ها و كمك هاي ايالات متحده در بخش نظامي است.
روزنامه هشت صبح در گزارشي ديگر، سفر زيباري به كابل را اقدامي دقيق و هوشمندانه دانسته و مي نويسد كه ضروري است كه حامد كرزي و ديگر دولتمران افغانستان، تجربه عراق را در نظر داشته باشند. گفتگو و قانع سازي همديگر مي‌تواند بن بست امضاء موافقتنامه امنيتي را بشكند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار