افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 9 آوریل , 2013 لینک کوتاه خبر :

وابستگي پيمانه افغانستان به پيمان هاي استراتژيك

در سال روان خورشيدي، افغانستان با كشورهاي زيادي پيمان استراتژيك بسته است. اما آيا واقعا موافقه نامه ها و پيمان هاي استراتژيك جزئي از تدابير افغانستان براي آينده كشور به شمار مي رود؟
افغانستان با خروج نيروهاي بين المللي و كشورهاي خارجي در سال دو هزار و چهارده ميلادي به اين پيمان ها تا چه اندازه متكي است؟در همين سفر اخير رئيس جمهوري يكي از مباحث اصلي اين سفر پيمان استراتژيك با پاكستان، همسايه مهم افغانستان بود.
اكنون افغانستان با شماري از كشورهاي قدرتمند منطقه و جهان موافقه نامه يا پيمان استراتژيك بسته و يا در حال بستن است. از يك نگاه، نگراني افغانستان از آينده و يافتن شركاي استراتژيك و همكاراني كه در آينده افغانستان در كنار اين كشور باشند، قابل درك است. اما اين نگاه واقع بينانه نيز از سوي برخي از كارشناسان مطرح شده است كه گويا دولت بيش از آنكه به مسايل داخلي كشور بپردازد و سعي كند تا از پتانسيل هاي داخلي براي بيشتر ساختن قدرت خود و آمادگي براي آينده بهره بگيرد، بيشتر به فكر استفاده از امكانات موجود فراكشوري است.
دولتهايي كه به امكانات دروني تكيه مي كنند و مي خواهند راه رشد را با اتكا به نيروهاي و امكانات داخلي بپيمايند، بر اساس تجربه هايي كه از ديگر كشورها وجود دارد، اين راه را راحت تر و با اطمينان بيشتر طي مي كنند. كشورهاي نزديك و دور زيادي هستند كه در مدت زمان كمي با اتكا به نيروها و امكانات داخلي توانسته اند بر مشكلات شان فايق آمده و راه رشد را به سرعت بپيمايند. اين كشورها در قدم اول به شناسايي امكانات و نيروهاي داخلي اعم از سياسي، اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي پرداخته اند و در گام بعدي سعي كرده اند راه هاي استفاده از اين امكانات را بيابند، و در نهايت با برنامه ريزي دقيق و عملي از اين امكانات استفاده لازم را برده و توانسته اند بر مشكلات خود فايق آيند.
از سوي ديگر مديريت اين پيمان ها و موافقه نامه هاي استراتژيك نيز خود توان و برنامه ريزي لازم را مي خواهد. موافقه نامه ها و پيمان هاي استراتژيك چيزي نيست جز اينكه كشورهاي امضا كننده شرايط و پيش شرطهاي خود را براي همكاري و در كنار هم ماندن و كمك كردن به يكديگر در يك سند مطرح كرده و تعهد نمايند كه بدان شرايط پايبند باشند.
ابتدا طرح شرايط و موادي را كه در اين موافقه نامه ها گنجانيده مي شود از سوي كشورها نياز به هوشياري و دقت لازم دارد. علاوه بر اين، اجراي مواد و مفاد اين موافقه نامه ها و پيمان ها در هنگام عمل تنها زماني به سهولت امكان پذير است كه كشورهاي امضا كننده در وضعيت خوبي قرار داشته باشند. معمولا در هنگام بروز مشكلات، كشورهاي امضا كننده پيمان به دنبال منافع خود مي گردند و تلاش مي كنند تا راه هايي را بيابند كه از تحمل ضرر جلوگيري نمايند.
امروزه افغانستان براي نشان دادن تعهد به شماري از امور در سياست خارجي كشورها جايگاه خود را هنوز هم دارد. نشان دادن به اينكه اين كشورها به توسعه دموكراسي متعهد هستند، به مبارزه با تروريزم ادامه مي دهند، كشوري را كه به مدت بيشتر از ده سال در آن جنگ عليه تروريزم ادامه داشته است را تنها نمي گذارند. اما اين افغانستان است كه بايد از اين وضعيت و موقعيت بهترين استفاده را برده و براي آينده خود كار و تلاش نمايد.
افغانستان براي تبديل شدن به شريك و متحد استراتژيك قوي براي كشورهاي قدرتمند جهان و منطقه، قبل از هر چيزي نياز به اين دارد كه از نيروها و امكانات داخلي خود بهترين استفاده را ببرد. اتحاد سياسي نيروهاي داخلي و اعتماد ملي و باور مردم به حكومت، وفاق ملي و همبستگي نيروهاي موجود، افغانستان را تبديل به يك كشور قوي و متحد خوب براي ديگر كشورها مي كند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار