افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 12 نوامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

هر فریاد مرگی، ارگ را نلرزاند

حکومت وحدت ملی با تمام فراز و فرودها و باید و نبایدهایی که در سیر انتخابات و جریان تحلیف تا تشکیل کابینه داشته است بهرحال یک حکومت رسمی و مرکزی است که می بایست بنیان ها و پایه های قدرتش را به گونه ای بنا می کرد که هر فریاد مرگی، ارگ را نلرزاند.

 

با نهایت ابراز همدردی و غم شریکی با ضایعه وصف ناپذیری که بر سر هموطنان هزاره آمده است، بنا داریم نگاهی از جزء به کل به این پدیده تظاهرات گسترده مردمی با حمل جنازه ها از زابل تا کابل و نیز توافق ضمنی ارگ با معترضان داشته باشیم.

 

لذا به دور از هرگونه تعصب قومی مذهبی یا حزبی باید علل و عوامل جامعه تنش زا و بستر تنش آفرینی در افغانستان و افکار عمومی را جستجو کرد. اینکه هرگونه آشفتگی اجتماعی به تزلزل سیاسی منجر گردد جای بسی تاسف، تاثر و درنگ دارد.

 

حکومت وحدت ملی با تمام فراز و فرودها و باید و نبایدهایی که در سیر انتخابات و جریان تحلیف تا تشکیل کابینه داشته است بهرحال یک حکومت رسمی و مرکزی است که می بایست بنیان ها و پایه های قدرتش را به گونه ای بنا می کرد که هر فریاد مرگی، ارگ را نلرزاند.

 

اما شاهد بودیم که قتل فجیع و نسل کشی هزاره های بیگناه و غیرنظامی، به تظاهرات و سوء استفاده برخی از ناآرامی پایتخت و سوءتعبیر بعضی دیگر از حکومت رسمی و قدرت ارگ نشینان منجر شد که قطعا در زمره اهداف انساندوستانه و شفاف هزاره ها نبوده است.

 

توافق ضمنی اشرف غنی که با ورود مردم خشمگین به داخل ساختمان ارگ ریاست جمهوری و پس از مذاکره و گفتگو با نمایندگان مردم ملکی انجام شد و نسبت به خواست های معقول و منطقی برای جلوگیری از تداوم نا امنی ها قول مساعد داده شد؛ دو نتیجه عمومی دارد:

 

اول اینکه سایر اقوام پشتون، تاجیک، ازبک، ایماق، سادات، هندو سیک ها و اقلیت های دیگر نیز که قربانی مخالفان مسلح شده اند اما دم بر نیاورده اند؛ زین پس راهکار توجه ارگ به خود را در راهپیمایی، کمپین های شبکه های اجتماعی، تظاهرات و حتی شعارهای مرگ بر ارگ می یابند.

 

دیگر اینکه معضلات اجتماعی در افغانستان هنوز سرپا نشده و خام، بسرعت رنگ و بوی سیاسی به خود می گیرد و برعکس دیگر کشورها که سیاست بر همه چیز سایه انداخته است در کشورمان، مسایل امنیتی، اقتصادی، علمی، فرهنگی، ورزشی، مذهبی و اجتماعی سیاست را تحت الشعاع قرار داده است.

 

لذا با تدام روند موجود و موضع ضعیف و غیرقابل قبول ارگ از بی اعتنایی تا توسل به زور در توقف معترضان، بعید نبود که کودکان کار، معتادان، زنان بی سرپرست یا مورد خشونت خانوادگی واقع شده، جوانان بازمانده از تحصیل یا فرصت های شغلی و مجردها به خیابان های پایتخت بریزند و از دیوارهای ارگ ریاست جمهوری بالا شوند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار