افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 30 دسامبر , 2013 لینک کوتاه خبر :

نگراني پاكستان از نقش سازنده هند و ايران در افغانستان

اسلام آباد در برابر كمك هاي مالي و نظامي كشور هاي منطقه به افغانستان هيچ اعتراضي ندارد، ولي ايران و هند نبايد از هيچ گروهي در افغانستان حمايت كنند.

در جريان سفر رييس جمهور كرزي به هند، از نگراني هاي پاكستان در مورد نزديكي روابط كابل و دهلي سخن گفته مي شود. هند در تلاش است تا براي افغانستان يك شريك خوب منطقه اي باشد و روابط امنيتي و اقتصادي كابل و دهلي را بالا ببرد. اما گفته مي شود كه هر نقش هند در افغانستان، يك زنگ خطر براي پاكستان كه همسايه هر دو كشور است، شمرده خواهد شد.
در حاليكه حضور نيرو هاي امريكايي تا يكسال ديگر در افغانستان كمرنگ تر خواهد شد، كابل در تلاش است تا براي آينده اقتصاد و امنيتش، متحدين منطقه اي داشته باشد.
سفر چهار روزه رييس جمهور كرزي به دهلي نو پس از ديدار اخير وي از ايران، هفته گذشته به پايان رسيد. رييس جمهور كرزي در اين سفر از دهلي نو تعهد گرفت كه هند در آينده افغانستان و در بخش هاي مختلف به خصوص تجهيزات نظامي، نقش مهمي داشته باشد.
اما گفته مي شود كه پس از خروج نيرو هاي بين المللي در اواخر سال 2014، هر گونه نقش هند يك زنگ خطر براي پاكستان خواهد بود. اسلام آباد پيش از اين هم از روابط دهلي و حتي ايران با كابل نگراني داشته است. هندوستان در بازسازي افغانستان ميليارد ها دلار مصرف كرده، به صد ها افسر نيروهاي امنيتي افغان آموزش داده است.”مايكل كوگلمن” مسوول بخش آسياي جنوبي در مركز تحقيقات بين المللي موسوم به “وودرو ويلسون” به راديو آزادي گفت، به لحاظ قدرت نظامي و منطقه اي، هندوستان مي تواند نقش كليدي را در امنيت و پيشرفت افغانستان كه بيشتر اقتصادش وابسته به كمك است، داشته باشد.
مايكل كوگلمن مي گويد:”هندوستان نگراني عميق دارد كه طالبان دوباره به قدرت نرسند و اين گروه هيچ مداخله و اهميتي پس از تحول سال 2014 نداشته باشد. در افغانستان، هند منافع زياد تجاري در بخش منابع طبيعي، به خصوص در معادن دارد.” هند و افغانستان در سال 2011 توافقنامه همكاري هاي استراتژيك را امضا كردند و انتظار مي رود روابط نظامي، اقتصادي و سياسي دو كشور، از اين هم افزايش يابد. گفته مي شود، هند در حال حاضر، ارسال اسلحه و وسايل نظامي را به افغانستان متوقف ساخته، در عوض به نيرو هاي امنيتي افغان آموزش مي دهد و كمك هايش را بيشتر در بخش غير نظامي متمركز ساخته است.
چيزي كه از حضور هند در افغانستان، در پاكستان تحليل مي شود، نگراني از محاصره است و اگر نياز باشد عليه هندي ها در افغانستان به خشونت هم متوسل مي شود.
تحليل گران بر اين باور اند كه نقش و ديپلماسي توسعه اي هند در افغانستان، اهداف برخي حملات هم قرار گرفته است. در جريان دوازده سال، سفارت هند در افغانستان دو بار هدف بمب گذاري و انفجار قرار گرفت.
امسال هم كنسولگري هند در شهر جلال آباد با حملات انتحار كننده ها روبرو شد. كابل گروه هاي مستقر در پاكستان را مسئول اين حوادث عنوان مي كند. در بخش هاي اقتصادي هم هند و افغانستان مي خواهند، روابط شان را گسترش دهند كه اين كار هم براي پاكستان منفعت نمي آورد. دهلي مي خواهد از طريق بندر چابهار ايران، نقش مهمي در منطقه داشته باشد.
اين پروژه، اتكاي افغانستان به پاكستان را كمتر مي سازد و در نتيجه يك فرصت خوب براي افغانستان محاط به خشكي ايجاد مي كند. در عوض آن، براي هندوستان زمينه اي فراهم مي شود تا پاكستان را كنار گذاشته و از طريق افغانستان به جمهوري هاي سرشار از نفت در آسياي ميانه دست يابد.
در حالي كه برخي ناظران معتقدند هند نبايد وارد يك جنگ قدرت در افغانستان شود، روزنامه «انديان اكسپرس»(Indian express) بر اين باور است كه دهلي بايد براي مقابله با پاكستان كه زماني حامي اصلي طالبان بود، به افغانستان كمك نظامي كند.
اين روزنامه در سرمقاله چند روز قبل خود نوشته است: «هرچند پيامدهاي منطقه‌اي تحويل تسليحات به كابل بايد با احتياط مورد سنجش قرار گيرد، ولي دهلي نمي‌تواند خطري برآمده از پيشروي احتمالي ارتش پاكستان در افغانستان بعد از سال ۲۰۱۴ را ناديده بگيرد.
مجموعۀ اين مسايل سبب شد كه اين تلقي براي حكومت افغانستان به‌وجود آيد كه در سياست خارجي امريكا، پاكستان نقش كليدي دارد. هند مهم‌ترين متحد افغانستان در منطقه است؛ كمك‌هاي فراوان به افغانستان كرده است. گرايشي كه در سياست هاي حكومت افغانستان از چندي به اين طرف مشاهده مي شود، اين است كه آقاي حامد كرزي و دستگاه ديپلماسي آن بيشتر تلاش مي كند كه نشست هاي منطقه اي  را در اولويت برنامه ريزي هاي خود قرار دهد.
در اين راستا و پس از سفر كرزي به ايران و هند در هفته هاي گذشته، مشاور امنيت ملي نخست وزير پاكستان سرتاج عزيز، گفته است كه اسلام آباد در برابر كمك هاي مالي و نظامي كشور هاي منطقه به افغانستان هيچ اعتراضي ندارد، ولي ايران و هند نبايد از هيچ گروهي در افغانستان حمايت كنند.
در اين رابطه، روزنامه‌ي الرياض چاپ عربستان نيز نوشت، سرتاج عزيز، مشاور نخست وزير پاكستان در امور خارجه و امنيت ملي نيز در اظهاراتي مداخله‌جويانه، هند و ايران را به توقف آنچه كه دخالت در امور افغانستان خواند، دعوت كرد.
وي با بيان اينكه پاكستان مخالفتي با وجود يك ارتش تربيت شده و آماده در افغانستان ندارد گفت كه كشورش با آن‌چه حمايت ايران و هند از گروه‌ها و برخي طرف‌ها در افغانستان خواند، مخالف است.
مشاور نخست وزير پاكستان مي گويد، مداخله كشور هاي منطقه در امورداخلي افغانستان بحران كنوني در اين كشور را گسترش مي دهد.
در همين حال آقاي عزيز خبر داد كه طالبان حاضر به مذاكره با دولت افغانستان نيستند. وي گفت، طالبان در برابر خواست تازه حكومت پاكستان براي آغاز مذاكره مستقيم، جواب رد داده اند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار