افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 21 سپتامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

نگاهی به زوایای مثبت ایتلاف مجاهدین…

در هفته ی شهید که با اعلان رخصتی عمومی در سالروز شهادت احمدشاه مسعود آغاز شده بود و با اعلان رخصتی عمومی در سالروز شهادت برهان الدین ربانی پایان یافت، یاد و خاطره ی مجاهدت ها و جنگ افروزی های داخلی زنده شد و به تبع آن نقد و نظرها سرازیر گردید.

 

گرچه پیکان انتقادات به سمت جهادگران جنگ طلب و جنگ سالاران مجاهد پیشه هر روز دیرتر می شود و به گرده ی بازماندگان فرو می رود اما نباید از حق گذشت که این مجاهدت زوایای مثبتی هم داشته است.

 

نگاهی به زوایای مثبت ایتلاف مجاهدین در سه دهه قبل چنین به دست می دهد که این، تنها ایتلاف موفق و منتج به نتیجه ی داخلی بدون دخالت و حضور خارجی ها بوده است بنابراین نباید کار به اینجا بکشد!

 

نباید کار به جایی بکشد که رخصتی های عمومی مصوب دولت، سالروز شهادت برهان الدین ربانی، عبدالعلی مزاری، احمدشاه مسعود و دیگر رهبران جهادی در خاک خفته را به یاد نسل سوم و چهارم افغانستانی ها بیاندازد.

 

هرچند پس از پیروزی بر ارتش سرخ، مجاهدین از هم می گسلند و به جان یکدیگر می افتند اما نباید از یاد برد که پیش از آن، همه با هم برای یک چیز در یک رکاب می جنگیدند و این بسی ارزشمند است.

 

احزاب هفتگانه ی مجاهدان مقیم در پاکستان و احزاب هشتگانه ی مجاهدان مقیم در ایران در آن سالهای هجرت، یادآور عزم جزم رهبران جهادی و سران احزابی است که پس از آن در طول دهه های 80 و 90 هرگز نتوانستند بر سر یک سفره بنشینند و برای یک هدف بجنگند.

 

با تمامی تجربیات تلخ و کم و کاستی ها و بعضا قصورات رخ داده، اما همیت و حدت رهبران جهادی در مبارزات چند دهه ای جداگانه و تک تک تا متحدانه و دسته جمعی قابل تامل و درسی بزرگ برای جوانانی است که حتی کمترین ایتلاف برای کوچکترین خواست واحد را برنمی تابند. پس تیشه به ریشه ی مجاهدین نزنید!

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار