افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 29 آگوست , 2012 لینک کوتاه خبر :

نورچشمی آمریکا، پیشقراول فساد در افغانستان

کمپین دولت افغانستان برای مبارزه با فساد اداری بالا گرفته است. اوج این کمپین صدور فرمان 136 ماده ای رئیس جمهور کرزی برای مبارزه با فساد در حکومت افغانستان است که واکنش های مختلف و بعضا متضادی را برانگیخته است. در حالی که برخی فرمان اخیر رئیس جمهور را یک نوع مانور سیاسی در پاسخ به درخواست کشورهای کمک دهنده به افغانستان در کنفرانس توکیو و برای خوراک تبلیغات خارجی می داند اما دولت افغانستان بر این باور است که این فرمان طرح و خط مشی مبارزه با فساد در حکومت را مشخص کرده و با ارایه زمانبندی دقیق و ایجاد سازوکارهای نظارتی، حاکی از اراده جدی رئیس جمهور و حکومت برای مبارزه با فساد در کشور است.
برخی نیز بر آن اند که با توجه به مصادیق روشن فساد و وجود دوسیه های کلان فساد و اختلاس که عمدتا مربوط به اراکین فعلی و سابق حکومت و شخصیت های پرنفوذ اپوزیسیون و یا خارج از حکومت می باشد؛ دیگر نیازی به صدور فرمان و زمانبندی نیست و رسیدگی به این دوسیه ها خود مصداق مبارزه با فساد خواهد بود.
در بحبوحه کمپین دولت برای مبارزه با فساد، نام عمر زاخیلوال که چندی پیش از رویارویی با پارلمان بر سر مسئله بودجه ظفرمند برآمد و بر اساس برخی شایعات ظاهرا این ظفر را مرهون زدوبند با برخی از وکلای ذی نفوذ در پالمان بود؛ بر سر زبان ها افتاده است.
زاخیلوال اما یکی از استوانه های اقتصادی دولت افغانستان به حساب آمده و از وی به عنوان طراح اصلی پیشنهاد دولت افغانستان به کنفرانس توکیو نام برده می شود. گفته شده است که عمر زاخیلوال این همه نفوذ را به پشت گرمی ایالات متحده آمریکا به دست آورده و از وی به عنوان چشم آمریکایی ها در اردوی کرزی یاد می شود. این در حالی است که مقامات آمریکایی ادامه کمک های شان به افغانستان را مشروط به مبارزه دولت کرزی با فساد و ایجاد یک حکومتداری خوب کرده اند.
نام عمر زاخیلوال آنگاه روی آنتن ها رفت و بر تیتر رسانه های چاپی نقش بست که شبکه تلویزیونی طلوع نیوز در گزارشی نشان داد که در پنج سال گذشته بیش از یک میلیون و هشتاد هزار دالر از منابع غیر حکومتی و بگونۀ غیر منظم به حساب های بانکی وزیر مالیه ریخته شده است و بخشی از این پول ها به بیرون از کشور نیز انتقال داده شده است.
گفته می شود که این سند ها که نشان دهندۀ حساب بانکی بنام آقای زاخیلوال در بانک “الفلاح” از ماه جنوری سال ۲۰۰۷ میلادی است که در آن زمان تنها ۵۰ هزار دالر در حساب بانکی اش داشته است. اما دیده می شود که حساب بانکی آقای زاخیلوال در چند ماه آینده افزایش چشمگیری داشته است که در کنار اشخاص، پول های هنگفتی از سوی شرکت های خصوصی به حساب بانکی آقای زاخیلوال انتقال یافته اند که از این میان تنها «صافی لاند مارک» در ماه اگست سال ۲۰۰۹ دو صدهزار دالر به حساب شخصی آقای زاخیلوال فرستاده است و این مقام بلند پایه حکومت تنها در دو ماه سال ۲۰۰۹ سیصد هزار دالر را به حساب بانکی اش افزوده است.
این در حالی است که به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان و به نقل از نور، مالک صافی لاند مارک بر خلاف اسناد موجود واریز پول به حساب شخصی آقای زاخیلوال نمی پذیرد.
همین شبکه گزارش داده است که اداره مبارزه با ارتشاء و فساد اداری خواهان به تعلیق در آوردن کار وزیر مالیه از سوی رییس جمهور تا پایان بررسی های حساب های بانکی او شده است. براساس همین گزارش، اداره عالی مبارزه با ارتشاء و فساد اداری از دستبردها در قرار دادهای وزارت مالیه نیز سخن می زند و خواهان پایان دادن به کار وزیر امور مالیه تا پایان دادن به بررسی های این حساب ها شده است.
وزیر مالیه اما در دفاع از خود به طلوع نیوز گفت: «پیش از اینکه به افغانستان بیایم من دکتور اقتصاد بودم و در کانادا استاد پوهنتون بود و زمانیکه اینجا آمدم خارج از حکومت بسیار خوش بودم چونکه بیرون از حکومت خوش تر بودم بخاطریکه زندگی ام بدون دسایس و حمله ها بود و در حین وقت عواید خوب هم داشتم. تحقیق می کردم، در اینجا مشاورت ها داشتم و پروژه ها را با بانک جهانی انجام می دادم. تحقیق و ها و کتاب های زیادی را ایجاد کرده ام، هر مشاوری که در افغانستان کار می کند روزانه ۱۵۰۰ دالر معاش دارد.»
حتی اگر گفته های آقای زاخیلوال نیز مقرون صحت باشد، این خود نوعی از فساد در اداره افغانستان است که یک مشاور روزانه مبلغ 1500 دالر درآمد داشته باشد، در حالی که اکثر مردم کشور برای به دست آوردن قوت لایموت شان به هر دری می زنند و جوانان به خاطر نبودن کار در کشور گروه گروه دل به دریا زده، سفرهای طولانی را در پیش می گیرند و برای رسیدن به درآمد و زندگی بهتر خود را به امواج خروشان دریا می سپارند  و گاهی نیز غرق شدن جوانان مهاجر افغان در آب های نزدیک استرالیا و اروپا سرتیتر رسانه های جهان می گردد. اگر افغانستان چنین بهشتی است که یک نفر می تواند در آن روزانه بالغ بر 1500 دالر معاش داشته باشد، چرا دست دولت ما برای گدایی پیش کشورهای دیگر دراز است؟
به هر روی اتهامات وارده بر آقای زاخیلوال آزمونی را پیش روی دولت افغانستان و شخص رئیس جمهور گذاشته و نحوه برخورد و رسیدگی به این مسئله نوعی راستی آزمایی برای وجود یا عدم اراده سیاسی مستحکم برای مبارزه با فساد است. در کمترین حالت باید آقای زاخیلوال به صورت شفاف این اتهامات را از خود رفع کرده و پاسخ قانع کننده ای به مردم افغانستان داشته باشد.
اما کارنامه دولت افغانستان در مبارزه با فساد و حمایت جدی آمریکا از آقای زاخیلوال، امیدها برای رسیدگی به دوسیه وی را کمرنگ می کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار