افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 7 فوریه , 2014 لینک کوتاه خبر :

نواز هم خواهان صلح در افغانستان نيست

از يكسو امريكا در افغانستان با تروريسم مي جنگيد و از سوي ديگر پاكستان به دنبال افزايش نفوذ خود در افغانستان بوده به همين خاطر پاكستان هيچ وقت با طالبان رابطه خود را قطع نكرده است

بروس ريدل از دوستان نزديك باراك اوباما رئيس جمهوري آمريكا و از مقامات سابق سيا در امور آسياي غربي طي ياداشتي كه در سايت خبري مجله نيوزويك و ديلي بيست به چاپ رسيده است اظهار كرد، نواز شريف نخست وزير پاكستان همچون آصف علي زرداري رئيس جمهور سابق اين كشور زياد فعال نيست.
زرداري القاعده را يك خطر مي دانست، او همچنين مي دانست كه القاعده به ترور بي نظير بوتو نخست وزير فقيد پاكستان كمك كرده بود، ولي نواز شريف عليرغم تلاش هاي زياد از سوي بيل كلينتون رئيس جمهور سابق امريكا در سال هاي 1997 و 1999 براي دستگيري اسامه بن لادن و نابودي تشكيلات او هيچ گامي برنداشت.
وي در اين مطلب مي افزايد، طالبان در انتخابات سال 2013 ميلادي كمپين هاي انتخاباتي مسلم ليگ شاخه نواز شريف را مورد حملات قرار ندادند در حالي كه ديگر احزاب دائما” زير حملات طالبان قرار داشتند. براساس نوشته اين مجله، امريكا در سال هاي گذشته از خاك افغانستان در داخل پاكستان جنگ دوم ضد تروريسم را داشته است و به هلاكت رساندن اسامه بن لادن بخشي از اين جنگ دوم ضد تروريسم بود. بسياري از اقدامات القاعده توسط حملات هواپيماهاي بدون خلبان متوقف شد. از آغاز دولت باراك اوباما تاكنون 340 ماموريت خطرناك صورت گرفته است. بعد از خروج نيروهاي امريكايي حملات هواپيماهاي بدون خلبان با مشكل مواجه خواهد شد.
سالجاري طولاني ترين جنگ تاريخ امريكا به پايان خواهد رسيد، ولي اين جنگ براي افغان ها و پاكستاني ها پايان نخواهد يافت.اين مطلب كه شديدا” ضد پاكستان است مي افزايد؛ پاكستان به حمايت و سرپرستي طالبان افغان ادامه خواهد داد. پاكستان براي استخدام و آموزش جنگجويان طالبان مخفيگاه هاي امني تهيه مي كند و از مسئولان طالبان از جمله ملاعمر محافظت مي كند.
اطلاعات پاكستان در آموزش و تهيه پول به طالبان كمك مي كنند. مذاكرات پيمان امنيتي بين حامد كرزي رئيس جمهوري افغانستان و امريكا جريان دارد. اگر معاهده امنيتي با افغانستان صورت نگرفت، ماموريت امريكا براي متوقف كردن تروريسم در داخل پاكستان دچار مشكلات زيادي خواهد شد.كابل به اين آساني اجازه اين كار را نخواهد داد. بدون پايگاه در افغانستان حملاتي مانند حمله به اسامه بن لادن با مشكل مواجه خواهد شد.در چنين وضعيتي به ناچار بايد از ناوهايي كه صدها مايل دور در خليج مستقرند حملات صورت بگيرد.
اگر حمله به اسامه از ناو در خليج صورت مي گرفت به سرنوشت حمله ناموفق نيروهاي دلتاي امريكايي براي آزادي گروگان هاي امريكايي در ايران كه در سال 1980 صورت گرفت، دچار مي شد. بعد از سقوط حكومت ملاعمر در سال 2001، القاعده پاكستان را به پايگاه خود تبديل كرد. اگر فشار بر القاعده در داخل پاكستان كاهش يافته به خاطر تشكيلات جهادي كه از قبل در پاكستان موجود است و به سرعت منظم خواهند شد.كاهش حملات هواپيماهاي بدون سرنشين، باعث تقويت لشگر طيبه، طالبان و القاعده خواهد شد.امريكا بايد براي مدت طولاني سياست سختگيرانه و حقيقت پسندانه بر طالبان داشته باشد.امريكا با حكومت پاكستان كار كند ولي از اين كشور زياد توقع نداشته باشد فقط به آن دسته از پاكستاني ها كمك شود كه آماده جنگ با افراطيون هستند، ولي توقع معجزه هم نداشته باشند.
اين كارشناس سابق سيا مي افزايد، سال گذشته افراد زيادي از القاعده وارد عراق شده اند.
همه نيروهاي امريكايي و ناتو در حال ترك افغانستان هستند. آيا در آسياي جنوبي هم القاعده مجددا” احيا خواهد شد؟ القاعده قبل از 11 سپتامبر 2001 ميلادي در عراق وجود نداشت.وقتي اسامه بن لادن،بوش و ديك چني را در سال 2003 ديد كه براي حمله برنامه ريزي مي كنند در آن صورت القاعده وارد عراق شد و در سال 2006 عراق در يك جنگ داخلي غرق شد. شيعه و سني را مقابل هم قرار دادند. نيروهاي امريكايي عراق را از نابودي كامل نجات دادند ولي حالا بار ديگر القاعده دارد در عراق پا مي گيرد و همين حادثه در افغانستان و پاكستان مي تواند تكرار شود.
رابرت گيتس وزير دفاع سابق امريكا نيز در كتاب خود درباره پاكستان مي نويسد، امريكا هيچگاه پاكستان را به عنوان يك متحد راهبردي به رسميت نشناخته است.
امريكا با طالبان مي جنگد، در حالي كه پاكستان از آنان حمايت مي كند و اينكه امريكا و پاكستان به همديگر هيچگاه اعتماد نكرده اند از يكسو امريكا در افغانستان با تروريسم مي جنگيد و از سوي ديگر پاكستان به دنبال افزايش نفوذ خود در افغانستان بوده به همين خاطر پاكستان هيچ وقت با طالبان رابطه خود را قطع نكرده است، ولي عليرغم همه اين حقايق در كنگره از پاكستان دفاع خواهيم كرد. راه ترانزيتي ما از طريق كراچي به افغانستان نياز شديد ماست.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار