افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 1 دسامبر , 2013 لینک کوتاه خبر :

نواز شريف در انتخاب رئيس ارتش همه را غافلگير كرد

ژنرال اشفاق پرويز كياني ديگر فرمانده ارتش پاكستان نيست. جمعه 29 نوامبر آخرين روز وي در اين سمت بود و بازنشسته شد و ژنرال راحيل شريف با پيشنهاد نواز شريف نخست وزير پاكستان، و ممنون حسين رئيس جمهور اين كشور بعنوان فرمانده جديد ارتش از روز شنبه زمام امور را به دست گرفت.

مسئوليت فرماندهي ارتش در ديگر كشورها شايد از بعد خارجي و بين المللي اينقدر حائز اهميت نباشد ولي اين مسئوليت در پاكستان از اهميت خاص داخلي و خارجي برخوردار است.
فرمانده ارتش در پاكستان داراي قدرتي است كه هميشه حكومت هاي مردمي و دمكراتيك در مقابل آن ناكام ماندند و در صورت عدم هماهنگي با ارتش، عليه آنها كودتا شده است.
در مسايل كلان كشور بويژه در امور هسته اي، امور خارجه بالاخص در امور افغانستان – كشمير و در رابطه هند و پاكستان ارتش نقش اصلي را دارد.
تاكنون هر نخست وزيري در پاكستان بر خلاف ميل ارتش سخن بر زبان آورده و در صدد بوده باشد كه از قدرت ارتش كم كند سقوط كرده است.
همين نواز شريف نخست وزير فعلي، چنين تجربه اي را داشته وبا توجه به همين تجربه بود كه وي در انتخاب “ژنرال راحيل شريف” بعنوان فرمانده ارتش خيلي با دقت عمل كرد .
حتي بر خلاف اظهارات روزهاي اول حاكميتش كه گفته بود ژنرال ارشد بايد فرماندهي ارتش را بعد از ژنرال كياني به عهده بگيرد ژنرال سوم ارتش ( ژنرال راحيل شريف ) را بعنوان فرمانده جديد ارتش تعيين كرد و “ژنرال هارون اسلم” را كه ژنرال ارشد ارتش بود، كنار گذاشت.
1. دلايل كنار گذاشتن ژنرال هارون اسلم را در وهله اول كوماندو بودن او عنوان مي كنند، كه چون ژنرال پرويز مشرف نيز كوماندو بود، ممكن است با او نيز بعدا” مشكل پيش بيايد.
2. دوم اينكه هنگام كودتا عليه حكومت قبلي نواز شريف، با وجود آن كه نواز شريف، ژنرال پرويز مشرف را به فرماندهي ارتش رسانده بود، ژنرال اسلم هارون در بازداشت نواز شريف و هيئت دولت او نقش بسزايي داشت
البته ناگفته نماند كه دلائلي ديگر نيز وجود دارد كه باعث شد نواز شريف ترجيج بدهد ژنرال راحيل شريف به اين پست نهايت با ارزش بگمارد؛
3. نواز شريف و راحيل شريف هر دو نژاد كشميري و بعد از آن لاهوري و با هم دوست و خيلي هماهنگ اند.
بنابراين نواز شريف كه چند بار از ارتش ضربه خورده، سعي كرد كسي را در اين سمت با ارزش و با قدرت بياورد كه مورد اعتماد وي باشد تا از ناحيه او حكومت با خطر روبرو نشود.
در حاليكه ژنرال راحيل شريف در طول 12 سال گذشته كه جنگ باصطلاح با تروريسم ( طالبان و القاعده ) آغاز شده است هيچ گونه سابقه حضور در ميدان جنگ را ندارد.
لازم به ذكر است كه فرمانده جديد ارتش پاكستان در كشورهاي آلمان ،كانادا و انگليس دوره هاي ويژه نظامي را گذرانده است كه البته افسران ارشد ارتش پاكستان معمولا” در كشورهاي غربي آمريكا – كانادا و انگليس آلمان اين دوره هاي نظامي را مي گذارنند.
به هر حال راحيل شريف فرد مورد اعتماد نواز شريف حالا به فرد اول ارتش پاكستان تبديل شده است و نواز شريف فعلا ” خيالش از اينكه بار ديگر عليه او كودتا نشود، آسوده است .البته ناگفته نماند كه ارتش پاكستان از نظم و انضبط خاصي برخوردار است.
در عين حال فرماندهان اين ارتش معمولا منافع ارتش و گاهي نيز منافع شخصي خود را در نظر مي گيرند و بارها پيش آمده كه با رييس خود نيز دچار اختلاف شدند.
مثلا ذوالفقار علي بوتو نخست فقيد پاكستان در اواسط دهه هفتاد ميلادي از بين كليه ژنرال هاي ارشد ژنرال ضياالحق را كه كه در رديف ششم قرار داشت، انتخاب كرد اما دو سال طول نكشيد كه ضياء الحق در سال 1977 عليه حكومت ذوالفقار علي بوتو كودتا كرد و در نهايت در يك پرونده جعلي او را متهم به قتل يك نفر و سپس اعدام كرد.
البته نقش پشت پرده آمريكا در اعدام بوتو را نبايد ناديده گرفت و همچنين نواز شريف در نخست وزيري قبلي خود ژنرال پرويز مشرف را كه در رديف ششمين ژنرال بود به فرماندهي ارتش رساند كه در سال 12 اكتبر 1999عليه رييس ( نواز شريف ) كودتا كرد و اگر عربستان دخالت نمي كرد نواز شريف هم به سرنوشت ذوالفقار علي بوتو روبرو مي شد.
حالا در رابطه فرمانده جديد ارتش پاكستان ( ژنرال راحيل شريف ) بايد ديد كه چگونه با رييس خود رفتار مي كند .

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار