افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 21 سپتامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

نمایش جدید آمریکایی ها در کشور!

آمریکایی ها درحال حاضر نیز یک نمایش به راه انداخته اند که از طرفی باید افغانستان را ترک کنند و از طرفی دیگر کنگره آمریکا خواستار باقی ماندن نیروهای امنیتی درکشور می شود.

 

قرار است رییس عمومی فرماندهی عمومی کلی نیروهای ناتو تا چند هفته دیگر پیشنهاد چگونگی خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان را به کاخ سفید ارایه کند. از سویی کنگره آمریکا ازخروج نیروهای این کشور از افغانستان ابراز نگرانی کرده و می گویند: ممکن است سرنوشت کشور به سرتوشت عراق مبدل شود. شماری از آگاهان افغانستانی نیز تاکید دارند که رها کردن افغنستان از سوی نظامیان بین المللی به معنای ناکامی ماموریت 14 ساله ناتو خواهد بود. از سویی با وجود فعالیت 14 ساله نیروهای ناتو و آمریکایی مخالفان و نتروریستان همچنان در کشور جولان می دهند. با این وضعیت خارجی ها به وعده های خود عمل نکرده اند یا سران حکومت مدیریت درستی نداشته اند؟

زلمی زابلی رییس کمیسیون سمع شکایات مجلس سنای افغانستان در برنامه نگرش در مورد خروج نیروهای خارجی از کشور و پیامدهای آن گفت: آمریکایی ها پیش از امضای توافقنامه امنیتی و توافقنامه سیاسی میان دو رهبر سیاسی کشور، حضور 10 ساله خود را پیش بینی کرده بودند. پیش از آن نیز بارها برای خروج خود به ملت افغانستان دروغ گفتند. از طرف دیگر نیورهای خود را در کشور اضافه کردند. درحال حاضر نیز یک نمایش به راه انداخته اند که از طرفی باید افغانستان را ترک کنند و از طرفی دیگر کنگره آمریکا خواستار باقی ماندن نیروهای امنیتی درکشور می شود. در حال حاضر انتحار، حملات و دخالت های مستقیم پاکستان در کشور افزایش یافته است و به جای این آمریکایی ها نیروهای امنیتی کشور را کمک کنند، برعکس با تبلیغات منفی آنان را از لحاظ روانی نیز بسیار ضعیف می کنند.

 

وی افزود: آمریکایی ها تا زمانی که به اهداف سیاسی خود نرسند این منطقه را رها نمی کنند. آنان می گویند که نیروهای خود را از کشور خارج و از طرفی نیروهای امنیتی را تجهیز می کنند اما این دورغی بیش نیست. آنان وقتی ادعا می کنند که به چوکات سازمان ملل متعهد هستند باید تعهدات خود را عملی کنند. آمریکایی ها باید نظام را درست می کردند، تروریسم را خاتمه دهند و قاچاق مواد مخدر در کشور از بین می بردند اما هیچ کدام تطبیق نشده است بلکه در افزایش ناامنی ها و تولید و قاچاق مواد مخدر خارجی ها و به ویژه آمریکایی ها به گونه مستقیم دخیل هستند. بر همین اساس ما نه مدیریت درست در زمان کرزی و نه در حکومت فعلی داشته ایم. این میان سفیرآمریکا مشخص کننده رویه حکومت است.

 

رییس کمیسیون سمع شکایات مجلس سنا ادامه داد: تمام دسیسه ها از جمله آوردن بن لادن و طالبان توسط خود خارجی ها بوده است. کشور ارتشی در سطح منطقه داشت که تاکنون نیز موجود است. اشخاص بسیار ورزیده و کسانی که استراتژیک های نظامی موفق می سازند هنوز هم هستند اما آمریکایی ها نمی خواهد که آنان را جذب کنند. وزیر دفاع ملی بدون این که رای بگیرد و با تاکید رییس جمهور درپست خود نشسته است. آنان کسانی را می خواهند در راس قرار بگیرند که نه مسلکی باشد و نه وجدان افغانی داشته باشد.

 

زلمی زابلی خاطرنشان کرد: مدیریت حکومت در انتخاب وزرا به خصوص وزارتخانه های کلیدی شامل وزارت داخله، دفاع وامنیت ملی دست اختیار ندارد و حتما باید در مورد این پست ها با سفیرآمریکا مشورت صورت بگیرد. ما خود را دلخوش کرده ایم که آزاد هستیم اما کشوری جز مستعمره مطلق نیستیم. مطمین هستم پس از خروج نیروهای خارجی از کشور مردم افغانستان با اتحاد در مقابل دشمنان می ایستند و اختلافاتی کنونی نیز از آمریکا سرچشمه می گیرد. با وجود کشورهایی چون چین و شوروی در نزدیکی ما، حضورآمریکا در کشور نشان دهنده این است که سران حکومتی خود خواستار بودن آنان در منطقه است.

 

وی همچنین در پایان گفت: مردم افغانستان یک اصل دارند و آن اینکه وقتی تعهدی می کنند به تعهد خود وفادار هستند. آمریکا و ناتو برای کمک به کشور لبیک گفت و ما هم قبول کردیم تا این کشورها دموکراسی را به کشور بیاورند. اما این کشورها با نام دموکراسی توجهی که به پاکستان می کنند کمتر از افغانستان نیست. هر زمان که آنان اراده کنند افغانستان ابزار دست پاکستانی ها قرار می گیرد، چرا که پاکستان با آنان دوستی 100 ساله دارند. دوستان خارجی افغانستان اگر وفاداری خود را می خواهند به کشور ثابت کنند باید اول منازعه افغانستان و پاکستان را از طریق ملل متحد حل و ارتش ما را تجهیز کنند. از طرفی آمریکا 70 درصد بودجه سازمان ملل متحد را تامین می کند و یک نهاد استخبارات آمریکایی بیش نیست. اگر فکر کنیم که سازمان ملل متحد یک سازمان بی طرف جهانی است اشتباه است. همین سازمان بود که خارجی ها و به خصوص آمریکایی ها را به داخل کشور فرستاد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار