افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 30 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

نقش کمرگ آلمانها در مبارزه با طالبان

هنوز نیروهای آلمانی برای عملکرد خود در شمال افغانستان مورد انتقاد جدی هستند. زمانی که آلمانها تامین امنیت مناطق شمالی کشور ما را بر عهده داشتند، رسما مبارزه علیه طالبان غیر فعال بود به این بهانه که نقش آلمانها در جنگ افغانستان بیشتر جنبه بشری داشت تا نظامی.

 

یکبار دیگر وزیر خارجه ی کشور آلمان نشان داد که هنوز غربیها افغانستان را ملک آبا و اجدادی خود می دانند و هر وقت که بخواهند بدون هماهنگی به کابل می آیند و رهبران دولت کابل نیز مجبور هستند، برنامه های خود را با ایشان هماهنگ کنند.

 

البته فرانک والترشتاین مایر بی دلیل هم به کابل نیامده بود، بلکه برای حضور در مراسم صد سالگی روابط افغانستان و آلمان سرزده وارد کابل شد تا با دیدار اشرف غنی و عبدالله، روابط افغانستان و آلمان را عمیق‌تر از قبل کند.

 

در این مراسم وزیر امور خارجه آلمان با بیان اینکه برلین بیشترین کمکها را در بخشهای مختلف افغانستان داشته است، اظهار داشت: مبحث آموزش و پرورش یک موضوع حیاتی است و ما در نظر داریم تا در این بخش با کابل همکاری کنیم زیرا هنوز هم نشانه‌های امید برای برقراری صلح و ثبات در افغانستان وجود دارد و آلمان همچنان از افغانستان برای پیشبرد اهداف خود حمایت می‌کند.

 

وی با یادآوری اینکه برای تامین امنیت در افغانستان 55 سرباز آلمانی در قربانی شده‌اند، تصریح کرد مقامات آلمان بر این باور هستند که افغانستان باید روی پاهای خود بایستد تا زمینه توسعه فراهم شود.

 

وی گریزی هم به نقش آلمانها در تامین امنیت افغانستان زد و گفت: طی این سالها هدف حمله نیروهای آلمانی در افغانستان بهبود بخشیدن امنیت و ترمیم کردن اعتبار و شهرت بوده است که توانسته ایم از این امر با موفقیت بیرون شویم.

 

این در حالی است که هنوز نیروهای آلمانی برای عملکرد خود در شمال افغانستان مورد انتقاد جدی هستند. زمانی که آلمانها تامین امنیت مناطق شمالی کشور ما را بر عهده داشتند، رسما مبارزه علیه طالبان غیر فعال بود به این بهانه که نقش آلمانها در جنگ افغانستان بیشتر جنبه بشری داشت تا نظامی.

 

اما با خراب شدن وضع امنیتی در شمال افغانستان همان جایی که نیروهای آلمانی مستقر بودند، آلمان ها تغییر موضع دادند و با ترک این مناطق تامین امنیتی را که خود نتوانسته بودند کسب کنند، به سربازان ارتش ملی سپردند تا امروز شاهد این همه ناامنی در ولایات شمالی باشیم.

 

از طرف دیگر شواهد متعددی گواه این است که آلمانها توانسته اند رابطه ی خوبی با اشرف غنی برقرار کنند تا زحمات 13 ساله ی آنها در کشور ما بی نتیجه و بی حاصل نماند، بدون اینکه کسی بپرسد مگر جرمن ها در این سیزده سال برای بهبود اوضاع شمال چه کردند که اکنون اشرف غنی به دنبال اتحاد بیشتر با آنها است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار