افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 13 ژانویه , 2014 لینک کوتاه خبر :

نقش عربستان و توطئه هاي گروه هاي تكفيري

در جهان هر كجا كه ملت هاي جهان براي ازادي و استقلال قيام ها را بپا كرده، عربستان سعودي در كنار امريكا ايستاده و تلاش كرده است كه مسير انقلاب هاي مردمي را تغيير دهد، چون عربستان نگران است كه اين حركت هاي ازاديخواهانه مردم به كشور انها نيز سرايت نكند تا بساط شاهي انها را برچيند.

علامه محمد امين شهيدي معاون عمومي شوراي مجلس وحدت مسلمين پاكستان در مصاحبه اخير خود نسبت به اوضاع پاكستان و ارزيابي از تحولات و توطئه هاي گروه هاي تكفيري ميان مسلمانان آن گفت : پاكستان را مردم شيعه و سني تاسيس كرده اند و آن زمان نيز برخي علما به بنيانگذار پاكستان ناسزا مي گفتند و قائد اعظم محمد علي جناح را كافر اعظم خطاب و با تاسيس پاكستان مخالفت مي كردند.
گرچه آنها الان مي گويند كه با تاسيس مساجد ما مخالف پاكستان نيستيم و قبلا مخالف بوديم، اما امروزه نيز از كراچي گرفته تا گلگيت بلتستان و از پاراچنار گرفته تا كويته كساني كه تروريزم را گسترش مي دهند و مخالف امنيت و ثبات پاكستان هستند، مراكز تروريستي را ايجاد، جوانان را گمراه و از انها حمايت مي كنند، در واقع اجداد و بنيانگذاران همين افراد مخالف پاكستان بودند، البته يك عنصر در اين اضافه شده است و آن عنصر عربستان سعودي است، در جهان هر كجا كه ملت هاي جهان براي ازادي و استقلال قيام ها را بپا كرده، عربستان سعودي در كنار امريكا ايستاده و تلاش كرده است كه مسير انقلاب هاي مردمي را تغيير دهد، چون عربستان نگران است كه اين حركت هاي ازاديخواهانه مردم به كشور انها نيز سرايت نكند تا بساط شاهي انها را برچيند، بنابراين در اين راستا پول هاي هنگفتي هزينه كرده و گروه هايي را بوجود آورده است كه مذهب معلومي دارد يعني كشتن افراد بيگناه، تكميل ارضاي خواهش هاي نفساني مالي، مادي و در عين حال مسلمان كامل، اين روش و ايدئولوژي لشكريان يذيدي در ميدان كربلا هم بوده است.
مشكل اينجاست كه اگر اين افراد در سوريه، يمن يا جاي ديگر با شكست و خفت مواجه مي شوند، انتقام آن را در پاكستان با كشتن شهروندان بيگناه مي گيرد.
وي در اين رابطه افزود : وزير امور خارجه عربستان چند پيش به پاكستان سفر كرد و بعد از ديدار با مقامات اين كشور، مشاور امور امنيتي و خارجه سرتاج عزيز در جمعي از خبرنگاران گفت كه از عربستان خواسته كه در زمينه كنترل تروريزم به اسلام اباد كند يعني كمك هاي خود را به گروه هاي تروريستي كاهش دهد، مشكل انجاست كه دولتمردان پاكستاني براي دفاع از كشور خود حتي اين جرات را ندارد كه با حمايت كنندگان تروريبست ها به طور صريح و شفاف سخن كند.
وي گفت : در كشوري كه نهادهاي دولتي با توجه به تمايل تروريست ها سياست هاي خود را تبيين و عملي مي كند، چگونه مي توان انتظار داشت كه كشور را از شر تروريست ها پاك و ريشه تروريزم خشكانده شود.
پاكستان در حال حاضر با چالش بزرگ يعني بقاي خود مواجه است، در دو ايالت كشور يعني خيبر پشتونخواه و بلوچستان دولت قدرت و كنترل چنداني ندارد، در ايالت پنجاب تروريزم اغاز شده است، در بخش جنوبي اين استان مراكز تروريستي روز بروز گسترش مي يابد و برخي نهادهاي دولتي از اين تروريست ها حمايت مي كنند، در ايالت سند خود وزير اعلي سيد قائم عليشاه به من گفته كه از جايي كه مرز ايالت پنجاب ختم مي شود، از آنجا تا سواحل دريا با نام مراكز ديني، مساجد و غيره هزاران مراكز تروريستي وجود دارد و منابع مالي اين مراكز را عربستان سعودي تامين مي كند، در چنين وضعيتي فقط مي توان براي بقاي كشور از خدا دعا كرد اما اگر هدف محافظت از كشور باشد بايد از نهادهاي مختلف دولتي عناصر وطن فروش و خود فروش را بيرون راند و افرادي جايگزين انها شود كه دلسوز پاكستان باشند تا بتوانند از وطن خود محافظت كند.
وي همچنين در رابطه با سفر اخير مقامات سعودي به پاكستان بيشتر توضيح داد : سرتاج عزيز از وزير امور خارجه عربستان خواسته كه در زمينه كنترل تروريزم در داخل پاكستان به اسلام اباد كمك كند، بديهي است كه عربستان در ديگر نقاط جهان در گسترش تروريزم از پاكستان كمك مي خواهد. مشكل اينجاست كه از پاكستان به تمام جهان تروريست صادر مي شود. در جهان هر جا كه اقدامات تروريستي انجام مي شود، دست هاي نهادهاي دولتي و يا تروريست هاي اموزش ديده در پاكستان ديده مي شود، گويا ما در قبال دريافت دلار و ريال عربستان تروريزم و تروريست ها را صادر مي كنيم، در چنين فضايي بايد چشم هاي خود را باز كنيم و بيبنيم كه در نتيجه چه پيش مي آيد، وقتي كه ما در ديگر كشورها دست به چنين اقداماتي مي زنيم، طبيعي است كه ديگر كشورها نيز اين كار را در پاكستان انجام خواهد داد.
وي در رابطه با آينده پاكستان گفت: بايد از تاريخ ياد بگيريم، تاريخ شاهد است وقتيكه در كشوري چنين وضعيتي بوجود مي آيد و هيچ راه اصلاحي وجود نداشته باشد، چنين دولت هايي ديگر نمي توانند دوام بياورند. وضعيتي كه پيش رو داريم خدا نكند، نتايج آن همين خواهد شد. وقتي كه ما خود منافع ملي را به منافع شخصي ترجيح مي دهيم ديگر چه انتظاري بايد داشته باشيم؟ چرا بنگلادش از پاكستان جدا شد؟ به همين خاطر كه ما انجا ظلم و ستم كرده ايم و حقوق مردم آنجا را نداده ايم، در بلوچستان چرا شورش هاي آزادي خواهانه وجود دارد؟ در ايالت خيبر پشتونخواه چرا وضعيت به شكل وخيم در حال پيشروي است؟ براي همين كه به نام جهاد افغانستان در حق مردم قبايلي و خيبر پشتونخواه ظلم كرديم، دست انها كلاشينكوف داده ايم و براي اهداف خود در مقابل دلار امريكايي از انها در افغانستان استفاده كرده ايم،
لذا اين افراد چون عادت كردند كه بجنگند و خون بريزند و الان اين كار را در پاكستان انجام مي دهند ، وقتي كه در كشوري قانون جنگل وجود داشته باشد، به طور عملي وجود رياست از بين مي رود و اگر دولتمردان الان هم بيدار نشدند، وضعيت وخيم تر خواهد شد. در چنين شرايطي بنده اينده پاكستان را روشن نمي بينم، اگر تلاش هاي جدي براي بهبود وضعيت انجام نشود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار