افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 15 مارس , 2014 لینک کوتاه خبر :

نقشه القاعده براي بازگشت به افغانستان

امريكا هشدار داده كه در صورت عدم امضاي پيمان امنيتي با افغانستان، آن كشور را ترك خواهد كرد. بر اساس گزارش آژانس خبري آسوشيتد پرس(Associated Press)،” فاروق القحطاني القطري” ، رهبر گروه القاعده در افغانستان روابطش را در مناطق مختلف اين كشور تحكيم بخشيده و تعداد اندكي از نيروهاي مجرب را با خود به افغانستان آورده تا نسل جديد جنگ جويان را آموزش بدهد. اين در حاليست كه مقامات نظامي و اطلاعاتي امريكا مي گويند كه آنان حملات  هواپيماهاي بدون سرنشين شان را عليه مواضع رهبر القاعده در مناطق كوهستاني كنر و نورستان افزايش داده اند.

افزايش اعضاي القاعده در افغانستان

مايك راجرز، رييس كميته اطلاعات مجلس امريكا گفته است كه تعداد اعضاي القاعده در افغانستان افزايش يافته است. به گفته مايك راجرز، اين گروه منتظر خروج كامل نيرو هاي امريكايي از افغانستان در سال ۲۰۱۴ است.  ايالات متحده  مي خواهد تا ده هزار سرباز آن كشور بعد از ختم ماموريت جنگي در پايان ۲۰۱۴ در افغانستان باقي بمانند تا نيروهاي امنيتي افغانستان را آموزش بدهند. هفته قبل، بعد از صحبت تلفني حامد كرزي با اوباما، باراك اوباما به وزارت دفاع كشورش دستور داد تا برنامه گزينه صفر(خروج كامل از افغانستان) را در دست اقدام بگيرد. البته شماري از مقامات امريكايي گفته اند كه شبكه القاعده تهديد جدي نيست و تعداد آنان فقط به صدها تن مي رسد.

 اين مقامات مي گويند، شبكه القاعده در افغانستان كه رهبري آن را “فاروق القحطاني”  بر عهده دارد، به شكلي در انزوا قرار گرفته و حتي  سلاح و پول مورد نياز شان را از طالبان مي گيرند، در حاليكه در گذشته، موضوع بر عكس بود.

به گزارش آسوشيتد پرس(Feb. 28, 2014)، زماني كه فاروق القحطاني به مناطق پر جمعيت سفر مي كند، در ميان زنان و كودكان پنهان مي شود، زيرا وي مي داند كه نيروهاي امريكايي به زنان و بچه ها حمله نخواهند كرد. در اين ميان كارشناسان و آگاهان، القطري را يك رهبر خطرناك شبكه القاعده مي دانند.

به گزارش خبرگزاري فرانسه، ويليام مك راون، رئيس  فرماندهي عمليات‌هاي ويژه امريكا كه برعملياتي كه در سال 2011 به مرگ اسامه بن لادن، رهبر سابق القاعده انجاميد، نظارت داشت، در اين خصوص اظهار كرد: در صورت خروج كامل امريكا از افغانستان، جلوگيري از احياي القاعده بسيار مشكل خواهد بود. گفته مي‌شود حضور ارتش امريكا در شرق افغانستان براي پنتاگون حياتي است تا از پايگاه‌هاي هوايي و عملياتهاي شناسايي براي حملات  هواپيماهاي بدون سرنشين خود در پاكستان بهره ببرد. او افزود كه خطر از جانب القاعده «در چارچوب اداره فدرالي قبايلي در پاكستان و نيز در بخش شمالي افغانستان، در كنر و نورستان وجود دارد.» ارتش  امريكا براي مقابله با شبكه حقاني كه تاكنون ضربات مهلكي به نيروهاي خارجي مستقر در افغانستان وارد كرده، گروه ويژه‌اي موسوم به «فيوژن سل»  «Fusion Cell»تشكيل داده است. گفته مي‌شود كه گروه فيوژن سل در پايان سال 2013 تشكيل شده و از سال 2014 فعاليت خود را با حذف رهبران شبكه حقاني در مناطق مختلف پاكستان از جمله اسلام‌آباد و مناطق قبايلي آغاز كرده است. سرپرستي گروه فيوژن سل را يك افسر با تجربه امريكايي به عهده دارد. طبق اين گزارش، گروه “فيوژن سل” از نيروهاي كماندويي امريكا، نيروي دريايي امريكا، نيروهاي سازمان اطلاعات امريكا و نيروهاي محلي افغان و پاكستاني تشكيل شده است.

 قرار است يك عمليات بزرگ عليه شبكه حقاني انجام شود، اما هنوز مشخص نشده اين عمليات توسط ارتش امريكا انجام مي‌شود يا سازمان سيا. كارشناسان بر اين باورند كه امريكا با حذف فيزيكي رهبران شبكه حقاني، در تلاش است اين گروه را تضعيف كرده و در يك عمليات نهايي به طور كامل نابود كند.

 آنان معتقدند، شبكه حقاني كه از جانب ارتش پاكستان نيز پشتيباني مي‌شود، اهرم نظامي اين كشور در افغانستان است و بنابراين مبارزه امريكا با اين گروه به معناي اعلام جنگ با پاكستان است. شبكه حقاني تاكنون حملات مرگباري بر ضد نظاميان خارجي مستقر در افغانستان انجام داده است.

در همين رابطه خبرهايي از گروه حقاني به گوش مي رسد مبني بر اينكه اين گروه در افغانستان مترصد خارج شدن نيروهاي نظامي از افغانستان است. پيوندهاي عميق ميان اين شبكه و سازمان هاي اطلاعاتي و نظامي پاكستان و به تبع آن جهان، از عمده ترين دلايل رشد خزنده شبكه تروريستي حقاني بوده است. امريكا تلاش هاي خود را با هدف نابودي شبكه حقاني افزايش داده است. گزارش شده كه شماري از مقامات امريكايي باور دارند كه اطلاعات پاكستان به طور پنهاني از شبكه حقاني حمايت مي كند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار