افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 25 فوریه , 2016 لینک کوتاه خبر :

نابرابری اجتماعی در امریکا

نابرابری اجتماعی، اختلاف طبقاتی و تفاوت در متوسط عمر شهروندان فقیر و غنی در آمریکا طی چند دهه اخیر روند صعودی داشته است.

روزنامه وال استریت ژورنال، در مقاله‌ای به بررسی شکافت‌های طبقاتی در جامعه آمریکایی می‌پزدازد. به نوشته این روزنامه نتایج مطالعه جدید اقتصاددانان موسسه بروکینگز بطور مستند گویای افزایش شدید تفاوت در متوسط عمر شهروندان ثروتمند و فقیر در آمریکا است.

طبق این گزارش که مبتنی بر تجزیه و تحلیل اطلاعات اداره سرشماری و اداره تامین اجتماعی آمریکا است، در مردان متولد 1950، تفاوت متوسط عمر 10درصد از مردان با بالاترین سطح دستمزد و 10 درصد از آنها با پایین ترین سطح دستمزد بیش از دو برابر تفاوت متوسط عمر بین همتایان آنها بوده است که در سال 1920 متولد شدند. تفاوت متوسط عمر اغنیاء و فقرا در میان متولدین1920 تقریبا شش سال بود. این رقم در میان متولدین 1950 به 14سال رسید. این تفاوت در مورد زنان طی همان دوره با افزایش سه برابری از تقریبا 4.5 سال به 13 سال رسید.

کلا متوسط عمر 10 درصد مردان متولد 1920 با پایین ترین سطح درآمد در مقایسه با همتایان آنها که در سال 1950 متولد شدند، فقط سه درصد بهبود داشت که بسیار کمتر از بهبود ب28 درصدی متوسط عمر در 10 درصد مردان با بالاترین سطح درآمد بوده است.

آمریکا به لحاظ متوسط عمر شهروندانش از جمله بدترین کشورهای به اصطلاح ثروتمند جهان است و این امر کلا به علت سطح پایین سلامت و میزان بالای مرگ و میر در میان آمریکای های کم درآمد است. متوسط عمر مهمترین شاخص اصلی رفاه اجتماعی است. کمترین افزایش در متوسط عمر کارگران کم درآمد و تفاوت رو به گسترش متوسط عمر بین فقرا و اغنیاء به روشنی گویای رشد عظیم نابرابری اجتماعی و دو دستگی طبقاتی شدید در آمریکا و برجسته کننده این حقیقت است که طبقه اجتماعی- اقتصادی مقوله اساسی در زندگی اجتماعی تحت نظام سرمایه داری است که هر جنبه ای از زندگی از جمله طول عمر را تحت تاثیر قرار می دهد.

گزارش موسسه بروکینگز بیش از پیش تنزل فاجعه بار موقعیت اجتماعی طبقه کارگر آمریکا را برجسته می‌سازد. گزارش‌های دیگری که اخیرا منتشر شد، افزایش شدید میزان مرگ و میر در میان کارگران جوان و میان سال را نشان می‌دهد که علت عمده آن مصرف مواد مخدر، الکل و خودکشی بوده است. دیگر گزارش‌های جدید گویای تنزل شدید متوسط عمر آمریکایی‌های میانسال فقیرتر و تغییر الگوی چند دهه‌ای کاهش مرگ و میر نوزادان است.

علت این عقب گرد اجتماعی وسیع بر کسی پوشیده نیست. این امر حاصل انحطاط نظام سرمایه‌داری آمریکایی و چهار دهه رویکرد تهاجمی نخبگان حاکم بر ضد طبقه کارگر است. از دولت ریگان تا دولت اوباما، دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان شاهد دست‌اندازی شرکت‌ها و دولت فدرال به مشاغل،‌ دستمزدها،‌ مستمری‌ها و مزایای درمانی طبقه کارگر بوده‌اند.

نخبگان حاکم بخش عظیمی از زیرساختار صنعتی کشور را برچیدند، میلیون‌ها فرصت شغلیِ با درآمد مناسب را نابود کردند و به مضرترین و مجرمانه‌ترین معاملات مالی پرخطر به عنوان منبع اصلی سود دهی و ثروت شخصی شان روی آوردند. بودجه اعلام نشده‌ای بالغ بر تریلیون‌ها دلار برای تامین هزینه جنگهای دائمی و ثروت اندونزی جنون‌آمیز یک درصد و یک دهم درصد از ثروتمندترین شهروندان آمریکا به هدر رفت.

زیر ساختارهای اساسی کشور بر اثر کمبود بودجه رو به فساد رفته است تا جایی که میلیون‌ها شهروند آمریکایی به مسمومیت با سرب و دیگر مواد سمی ناشی از پوسیدگی شبکه آب آشامیدنی دچار می‌شوند. بحران آلودگی آب در شهر فلینت در ایالت میشیگان فقط نمونه‌ای از این فاجعه بوده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار