افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 18 آوریل , 2013 لینک کوتاه خبر :

منشأ تنش سياسي كابل و واشنگتن

براي پاسخ به اين پرسش بايستي به چند نكته اشاره نمود: نخست اينكه علاقۀ چندين متحد اروپايي آمريكا به جنگ در افغانستان، به سرعت كاهش يافته است.

نبردي كه از ديد آنها، جنگ توسعه طلبانۀ آمريكا در خاورميانه و جنوب آسيا مي باشد. به همين سبب نيز، خروج از افغانستان و دور شدن از اين كشور را آغاز كرده اند. اين ضربه اي محكم به دولت اوباما و كوششهاي اين دولت در جنگ افغانستان محسوب مي شود.
ثانيا اينكه امريكايي ها در اين اواخرفوق العاده لجام گسيخته شده اند و اساساً و رسما حاكميت ملي افغانستان را به مسخره گرفته اند.و اندك توجه اي به حقوق انساني و بشري قائل نيستند.
ثالثا هر دوي اينها هم اشغالگران و هم جانب افغاني انها بعد از گذشت بيش از يك دهه و صرف تمام توان و ماديات از پول دالري گرفته تا سلاحهاي كشتار جمعي و از ورود جنايتكاران حرفه اي شروع تا انجينران دها هزار دالري از تبليغات رسانه اي گرفته تا تحميل فرهنگ غربي، همه و همه در اين كشور كوچك استعمال گرديد، ولي در عوض هما آش و همان كاسه. خسته شده اند.
اكنون كه به اخر خط رسيدند، اشغالگران تجربه كردند كه چه اشتباه بزرگي را انجام داده اند، آمريكا اكنون دريافته كه آنها گروه هايي را تحت نام روشنفكران، ديموكراتها، قومندانان جهادي و رهبران ملي در شمال و جنوب كشور حمايت مي كردند، در حالي كه انها هيچگونه حمايت و پشتوانه اي در بين ملت و مردم افغانستان نداشتند و تنها با استفاده از حربهء مبارزه با تروريست و القاعده و حصول ديموكراسي و بازسازي، خود را بر افغان ها تحميل كرده اند. موضوعي كه بي هيچ تفسير و تاويلي از سخنان چاك هيگل و ديگر جنرالان آمريكائي به وضوح فهميده مي شود.
از سوي ديگر نيز ما شاهد دگرگوني اساسي در طرز ديد و تفكر افراد و مامورين دولتي و حتي نيروهاي نظامي اردو، پوليس ومامورين امنيتي افغاني هستيم كه بطور فزاينده اي از كاركرد ها و نتايج اشغال به ستوه امده و به جانب مجاهدين و امارت اسلامي روي مي آورند. كه حملات دو فرد پوليس افغان بر نيروهاي خارجي و همكاران داخلي انها كه منجر به كشته شدن بيش از ۲۰ تن از عساكر خارجي و ۹ تن از نظاميان اردوي حكومت مزدور گرديد، ميتوان اشاره كرد.
از جانب ديگر حملات و عملياتهاي زمستان امسال بر اهداف و مراكز اشغالگران خارجي و مزدوران داخلي انها، طوري كوبنده و مخرب بوده است كه انها را چنان  به وحشت و هراس انداخته اند كه مي گويند اگر اين نتايج كندي حملات و سرماي زمستان است پس عملكرد مجاهدين در شروع بهار و تابستان چگونه خواهد بود؟
در تازه ترين مورد حملهء كميني مجاهدين در دورترين نقطهء كشور كه منجر به كشته شدن ۱۶ تن از عساكر و زخمي شدن تعداد بيشتر و نابودي عراده جات گرديد، خود گواه اين ادعاست.
بعضي ها معتقدند كه اين به هم زدن ها بيشتر در حرف است تا عمل! اما  هر چه باشد، در ذات و فطرت مردم ما جوهري در پويۀ روزگار به قوام رسيده است كه در نوع خودش كم نظير ميباشد. هيچ جهانخوار خارجي و مزدور داخلي انها از اين سرزمين بدون دلهره نگذشته است. گفتني است كه ذره ذرۀ اين خاك بيگانه ستيز، عقل و شعور دارد و فشار پاي خودي را از فشار پاي بيگانه تشخيص ميدهد. از همين سبب بيشتر تاريخ نويسها آورده اند: اشغال موقت افغانستان بسيار دشوار نيست ولي هيچ قدرتي قادر نيست كه حالت اشغال را استمرار بخشد.
يقينا انچه كه دو دههء قبل در افغانستان اتفاق افتاده است براي بار دوم تكرار خواهد شد، زماني كه ببرك كارمل نتوانست خانه اي براي بود و باش خويش در شوروي داشته باشد و بر اساس گفته هاي فرزندش در هنگام مرگش سخناني را در مورد افغانستان بر لب جاري كرد كه هيچ وقت ثبت تاريخ نشد، بدون شك براي كرزي نيز چنين خواهد بود و مسئله خروج عساكر امريكائي نيز همانند خروج نظاميان شوروي خواهند بود، زماني كه در پانزده ام فبروري ۱۹۸۹ وقتيكه جنرال گروموف فرماندۀ نيروهاي شوروي سابق، به عنوان آخرين رزمندۀ اردوي سرخ بعد از ده سال افغانستان را ترك ميكرد، لحظه اي روي پل دوستي بر فراز رودخانۀ آمو ايستاد، رو به افغانستان كرد، زير لب چيزهاي گفت كه هيچگاه شخص ديگري نفهميد و ثبت تاريخ هم نشد.
در اين باب داود ناجي مبصر بي بي سي آورده است: گروموف چه مي توانست بگويد؟ شايد براي آمرزش سربازانش كه در افغانستان كشته شده بودند دعا كرده و يا شايد از اينكه بالاخره جان خود و عدهاي از سربازانش را از اين باتلاق قرن سالم بيرون كشيده اظهار شكر كرده است.
در سيزدهم جولاي ۲۰۱۱ نخستين كاروان نيروهاي امريكايي افغانستان را ترك كردند. به اين ترتيب خروج امريكا از افغانستان نيز در روز چهارشنبه سيزدهم ۲۰۱۱ اتفاق افتاد.
اردوي سرخ بعد از ۱۰ سال حضور در افغانستان، بطور كامل از اين كشور خارج شدند، و نيروهاي امريكايي بعد از ده سال خروج را آغاز كرده اند. آيا بقيۀ سناريو نيز تكراري خواهد بود؟

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار