افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 16 جولای , 2012 لینک کوتاه خبر :

معارف جزیره ای جدا از حکومت

معارف یک ارگان کشفی و اطلاعاتی نیست که برای مسائل قضاوت کند و تنها به اطلاعاتی که در اختیار ما می گذارند بسنده می کنیم و به قضاوت و حکم ارگانهای امنیتی را احترام می گذاریم.
اصف ننگ معین وزارت معارف افغانستان در برنامه کنکاش گفت : 15 تن در ولایت شمال، مکاتب دخترانه را سمپاشی کردند که تا کنون هویت آنان افشا نشده است. آقای ننگ در باره نتیجه تحقیقات و اینکه ادامه کار به کجا رسیده است گفت: اطلاعات تا همینجا به ما رسیده که دستگیری صورت گرفته و تحقیقات جریان دارد ولی به دلیل رمز و رموز تحقیقات، نمی خواهند نتیجه تحقیقات را فعلا در اختیار همه بگذارند.

آیا طالبان غیر سیاسی بودن معارف را قبول دارند تا بپاس آن دیگر مکاتب را مورد سمپاشی و خشونت قرار ندهند؟
ما چیزی که هست را تعریف می کنیم نه اینکه با کسی دشمنی داشته باشیم بلکه کار ما تطبیق حکم خداوند و علم رساندن است.
ما 9000 شورای حمایت از مکاتب را ایجاد کردم و به یمن این شوراها و به یمن حمایت مردم و بر اثر ابتکارات رهبری معارف، توانسته ایم معارف را از درگیری و صدمه به دور نگهداریم.

خاموشی وزارت معارف برای این است که سبب واکنش سریع طالبان نشود و باعث مسدود کردن مکاتب نشود؟
آقای ننگ در پاسخ به این سوال گفت: ما به تمام اطلاعات ارگان های امنیتی احترام داریم و به همان اکتفا می کنیم ولی خود ما مرجعی نیستیم که دستاوردی داشته باشیم که طبق آن قضاوت کنیم برای همین در برابر بعضی حرکات سکوت می کنیم تا باعث آسیب رساندن به مکاتب نشود.

چطور باید حاکمیت ملی را تطبیق دهیم مخصوصا در مناطق نزدیک پایتخت که ناامنی بیشتر در حال رشد است؟
آقای ننگ گفت: تا زمانی که ما عزم خود را سالم نسازیم و احساس نکنیم این نظام و حکومت از ما است با این کوچک زدن و تخریب نظام، راه به جایی نخواهیم برد چون خشونت یک معلول است نه عامل و عاملش جهل است که باید برداشته شود و ظرفیتی که جنگ را بوجود می آورد باید از بین برود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار