افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 23 اکتبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

مسلمانان روهینگیا در تراژدی مرگ و زنده گی

روهینگیا

راپور مهمی در هفته جاری توسط کمیته بین‌المللی نجات در همکاری با امداد بین‌المللی نشر شده است که وضع ناامید‌کننده پناهجویان روهینگیا را که از خشونت و درگیری میانمار فرار کرده‌اند، نشان می‌دهد.

تنها دومین ارزیابی نیاز بحران آوارگان روهینگیا به پایان رسیده است که نشان می‌دهد وسعت این بحران چندصد ‌هزار نفر را که از بنگلادیش در حال خروج و فرار از درگیری‌های راخین هستند، تحت‌ تأثیر خود قرار می‌دهد. کمیته بین‌المللی نجات هشدار می‌دهد که ٢٠٠‌هزار نفر دیگر نیز در هفته‌های آتی وارد این کشور می‌شوند. بیش از سه‌چهارم این جمعیت فاقد غذا هستند؛ اکثریت مردم روزانه غذای کمتری مصرف می‌کنند یا رژیم غذایی خود را به غذاهای ارزان‌تر تغییر می‌دهند.

آب هست، اما از نوع آلوده‌اش

این راپور همچنین نشان می‌دهد که خانواده‌ها در بنگلادیش مجبور به زنده گی در شرایطی هستند که با یک مشکل عمده صحّی مواجه شده‌اند؛ تقریبا یک‌سوم مجبور به استفاده از تشناب آن هم در فضای باز هستند و اکثریت قریب به اتفاق از ٩۵‌فیصد آب آشامیدنی آلوده استفاده می‌کنند که خطر ابتلا به مریضی را افزایش می‌دهد. کت ماهونی، مسئول واکنش سریع کمیته بین‌المللی نجات در بنگلادیش می‌گوید: حفظ الصحه ضعیف و فقدان آب سالم و پاکیزه خطر ابتلا به مریضی وبا را افزایش می‌دهد؛ همان خطری که ما امروز در کشورهایی مانند یمن می‌بینیم. کمبود پول برای مسکن و غذا در میان سایر موارد بیشترین نیاز خانواده‌ها (٧٣فیصد) بوده است. این مسأله با کمبود اقلام خانگی (۶١فیصد) ازجمله تجهیزات آشپزی، کمپل و غذا (۵٢فیصد) همراه بوده است. این ارقام نشان می‌دهند که زنان و دختران بزرگترین گروه تشکیل‌دهنده اردوگاه‌ها هستند و ٨٧‌فیصد از خانواده‌ها دارای حداقل یک عضو با آسیب‌پذیری شناسایی شده‌اند؛ یعنی سالمندان (۴٩فیصد)، زنان باردار (١٨فیصد)، معلولان (١٢ فیصد) یا زخمی (١٧ فیصد). تقریبا نیمی از زنان باردار مراقبت‌های طبی را دریافت نکرده‌اند و دو‌سوم آنها نمی‌دانستند برای تداوی دقیقا به کجا مراجعه کنند.

هشدار در مورد خشونت جنسی

راپور‌های خشونت جنسیتی علیه زنان در جمعیت روهینگیا بسیار زیاد است. هم کسانی که مجبور به مهاجرت به بنگلادیش هستند و هم کسانی که در شمال میانمار به دام افتاده‌اند، از خدمات ضروری و کمک‌رسانی‌ها محرومند. کمیته بین‌المللی نجات بشدت نسبت به راپور‌هایی که در آن دختران در اردوگاه‌های روهینگیا هنگام رفتن به تشناب یا جمع‌آوری هیزم مورد تجاوز قرار می‌گیرند، هشدار می‌دهد. دختران در اردوگاه‌های روهینگیا به کمیته بین‌المللی نجات گفتند: امنیت در شب برای رفتن به تشناب نیست، ممکن است هر لحظه اتفاقی بیفتد؛ زیرا روشنایی وجود ندارد.

یک وضع واقعا تکان‌دهنده!

ساننا جانسون، مدیر منطقوی کمیته بین‌المللی نجات گفت: سطوح آسیب‌پذیری که در این‌جا شاهد آن استیم بسیار شدید است؛ حتی برخی از بالاترین سطوحی که کمیته بین‌المللی نجات تا به حال دیده است. زنانی که ما با آنها صحبت کردیم، گفته‌اند که خانواده‌ها و فرزندانشان قبل از فرار از سرحد در پیش چشمانشان کشته شده‌اند. این وضعیت واقعا تکان‌دهنده است؛ به همین دلیل اولویت ما این است که اطمینان حاصل کنیم که حمایت مناسب بلافاصله صورت می‌گیرد. در کاکس‌بازار کمیته بین‌المللی نجات با همکاری شرکای ملی و بین‌المللی اقدام به واکنش اضطراری با تمرکز بر کمک‌های صحّی‌، تداوی سوء‌تغذیه شدید و حمایت از اطفال می‌کند. رویکرد کمیته بین‌المللی نجات پیشگیری از سوءرفتار جنسی است تا اطمینان حاصل شود که رنج زنان و دختران با اشتراک و جست‌وجوی کمک‌ها از بین رفته است. در میانمار کمیته بین‌المللی نجات به‌تدریج برنامه‌های صحّی و مراقبتی را در اردوگاه‌های‌ مسلمانان و قریه های راخین از سر می‌گیرد، اما هنوز دسترسی مردم به کمک‌های انسان‌دوستانه محدود است و هزاران نفر دیگر بدون دسترسی به کمک‌های حیاتی، مخصوصا در شمال راخین، باقی مانده‌اند. جانسون اضافه کرد: در چنین بحران بی‌سابقه‌ای، وظیفه حیاتی ما رسیده‌گی به افراد آسیب‌پذیر است. جانسون افزود: کمیته بین‌المللی نجات آماده است تا در کاکس‌بازار و راخین، برای نجات جان انسان‌ها و جلوگیری از وخامت بیشتر شرایط زنده گی آنها در این درگیری‌ها اقدام کند. هر روز ٢٠هزار نفر از سرحد عبور می‌کنند؛ میزانی که از واقعه رواندا (مُـلکی در افریقا) دیگر مشاهده نشده است. ما نیاز به حمایت کامل از جامعه بین‌المللی برای پاسخ به بحران فوری پناهنده گان جهان داریم.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار