افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 27 ژوئن , 2012 لینک کوتاه خبر :

مردم دست به کار شوند، دولت کاری نمی کند!

به گزارش بخش سیاسی شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، خبرهای موثق مردمی حاکی از آن است که در ولایات دوردست نیروهای تحت فرمان آمریکا به ویژه نظامیان آمریکایی پول و مدارک مردم را بدون هیچ دلیل و توضیحی از آنها می گیرند.

تاکنون چندین مورد گزارشات مردمی ارسال شده که نظامیان خارجی بدون هیچ توضیحی پول و مدارک شخصی باشندگان افغانستانی را زورگیری میکنند و هیچ کس را یارای مقابله با آنان نیست. بسیاری از این افراد مورد تعدی قرار گرفته به سازمانهای دولتی شکایت کرده اند اما مسئولان از هرگونه اقدامی علیه نظامیان آمریکایی و نیروهای ناتو خودداری می نمایند.

ادامه این زور گیری و خودسری های سربازان آمریکایی و بی تفاوتی مسئولان افغانستان در رابطه با این موارد، مردم را به شدت نگران کرده است به نحوی که تصمیم گرفته اند تا در صورت تکرار بصورت گروهی به این زورگیری های خارجی پاسخ گویند.

بی تفاوتی مسئولان و زورگیری های نظامیان خارجی از یکسو، تجاوزهای طالبان به حریم خصوصی مردم از طرف دیگر، باعث برهم ریختن امنیت جانی و روانی این ولایات دوردست شده است و مردم تصمیم گرفته اند حال که دولت کاری نمی کند، خودشان در برابر این اقدامات دست به کار شوند.

یک نمونه از این قیام های مردمی مدتی است که در ولسوالی اندر ولایت غرنی آغاز شده است. با ادامه حملات طالبان به مردم بی دفاع این منطقه و بی تفاوتی مسئولان ذی ربط، شش دانشجوی مورد ظلم واقع شده تصمیم گرفتند تا خود در برابر طالبان ایستادگی کنند.

این قیام خودجوش هم اکنون به 400 نفر بالغ شده به نحوی که این افراد سه ولسوالی را از وجود طالبان پاکسازی کرده اند و طی این سه ماه بدون هیچ کمکی از جانب دولت و یا خارجی ها این دفاع ادامه دارد. گفته می شود که مردم توانسته اند در این مدت در حدود 12 روستای این ولسوالی را از نفوذ طالبان پاکسازی کنند و نیز 121 طالب را بکشند. هرچند که در این مسیر، پنج تن از مردم نیز جان خود را از دست داده اند.

مهمترین علت اصلی این قیام و ایستادگی در برابر طالبان، بستن و سوختاندن مکاتب ، شفاخانه ها و دیگر نهادها از سوی مخالفان دولت بوده است. مردم این ولسوالی زمانیکه مشاهده کردند طالبان مخالف پیشرفت این منطقه هستند و هر روز اسباب ناامنی را فراهم میکنند، بعد از شکایات متعدد به سازمانهای دولتی و مواجه شدن با بی تفاوتی آنان، آستین خود را بالا زده و با جان و دل به دفاع از آینده خود پرداخته اند.

شماری از عالمان دینی این ولسوالی نیز به قیام کنندگان فتوای جهاد در برابر طالبان را دادند که این حکم، باعث تقویت روحیه این جوانانی شده است که با طالبان می جنگند. این قیام کنندگان گفته اند با هر کس و هر گروهی که سبب ایجاد فساد و آزار و اذیت مردم می شود خواهند جنگید و به نبردشان ادامه خواهند داد.

این افراد مدعی هستندکه هیچ مخالفتی با قانون اساسی کشور و دولت ندارند، اما در برابر افراد مفسدی که در حکومت هستند و سبب افزایش فساد می شوند، سخت خواهند جنگید و اجازه نخواهند داد تا آنها قربانی سیاستهای آمریکا در این ولایات شوند.

زیرا به گفته شاهدان عینی، طالبانی که با این جوانان غیور می جنگند، بیشترشان خارجی هستند و تحت حمایت نظامیان آمریکایی می باشند به نحوی که هم اکنون خارجی ها در برابر این مردم ایستاده اند و با ادامه قیام مخالفت می نمایند.

حکومت در این باره چه کرده است؟ مثل همیشه سکوت!!! البته از این دولت تحت الحمایه غرب تعجبی هم ندارد. طالبان دست نشانده حکومت است و هیچگاه از سوی دولت سرکوب نمی شوند. دولت هم که مطیع و غلام حلقه به گوش آمریکا.

آمریکا که شاید برای اولین بار با قیام خودجوش مردم بر علیه طالبان و نظامیان خارجی مواجه شده، می دانند که اگر این قیام گسترش یابد و تداوم داشته باشد، کم کم به دیگر ولایات سرایت خواهد کرد. لذا به هر نحوی که شده تلاش می کنند تا این حرکت را در نطفه خاموش کند.

حال شما انصاف دهید این مردم بیگناه و ستمدیده که از سوی نظامیان خارجی زور گیری می شوند، از طرف طالبان تهدید جانی می گردند، از دولت خود هم هیچ خیری نمی ببیند، چه کنند؟ بسوزند و بسازند یا بایستند و بسازند؟

 

 

 

 

افغان پیپر

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار