افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 13 فوریه , 2014 لینک کوتاه خبر :

مذاكره دولت پاكستان و طالبان و تاثير آن بر افغانستان

تيم هايي كه براي مذاكره تعيين شده اند مرموز هستند و دست اطلاعات اين كشور در آن دخيل است و به نظر مي رسد اين يك بازي عوام فريبانه است

مطيع الله اباسين بريال مدير مسول روزنامه محور افغانستان و ژورناليست معروف اين كشور در رابطه با فرايند مذاكرات صلح دولت پاكستان با طالبان اعلام كرد، در پاكستان يك گروه نظامي و اطلاعاتي است كه همواره از تروريست ها حمايت كرده است و يكي دولت سياسي اين كشور است كه تلاش مي كند پاكستان را از تروريزم نجات دهد چون اين پديده شوم پاكستان را با مشكلات زيادي مواجه كرده است.
از مناطق قبايلي و مدارس ديني حمله كنندگان انتحاري كه توسط گروه هاي اطلاعاتي پاكستان تقويت مي شدند، اكنون اگر وارد افغانستان مي شوند، به همان اندازه يا شايد بيشتر در داخل پاكستان عمليات انتحاري انجام مي دهند و به نظرم دولت سياسي اين خطر را درك كرده و اين مساله را به ضرر خود مي داند، به همين خاطر تلاش مي كند با طالبان پاكستاني مذاكره كند.
تيم هايي كه براي مذاكره تعيين شده اند مرموز هستند و دست اطلاعات اين كشور در آن دخيل است و به نظر مي رسد اين يك بازي عوام فريبانه است و اجازه داده نمي شود كه دولت سياسي در كار خود موفق باشد.
اكنون گفته مي شود همه طالبان تحت كنترل پاكستان نيست، بلكه امريكا و يا شايد برخي كشورها نيز با انها روابط داشته باشد.
به اعتقاد وي در صورت پايان مذاكرات و عدم توافق ميان دو طرف، احتمال عمليات نظامي ارتش وجود دارد، اما اينجا دو موضوع مطرح است، يكي اينكه اگر صادقانه عمليات نظامي انجام شود، در پاكستان نامي از طالبان نخواهد بود، اما از سوي ديگر همين طالبان از حمايت سازمان هاي اطلاعاتي پاكستان برخوردارند.
بنابراين چگونه مي توانيم قبول كنيم و براي مردم نيز قابل قبول باشد كه ارتش پاكستان واقعا ضد طالبان عمليات جدي انجام مي دهد؟ از طرفي هم امريكا بر پاكستان فشار وارد مي كند كه ض تروريست ها عمليات انجام دهد، بنابراين پاكستان نيز وانمود مي كند كه ضد تروريست ها بالاخره عملياتي انجام دهد، لذا اين يك عمل عوام فريبانه است و نتيجه نخواهد داد.
وي در مورد نقش دولت هاي سياسي پاكستان نيز گفت، دولت هاي سياسي پاكستان در سياست كشور زياد دخالت نمي كنند، بلكه امور اصلي در كنترل ارتش و سازمان هاي اطلاعاتي اين كشور است. اگر پاكستان بخواهد مي تواند جلوي طالبان را بگيرد و اين مساله در داخل كشور حل شدني است، اما گروه هاي نظامي و اطلاعاتي اين كشور بر اين تصورند كه طالبان تاكنون براي پاكستان به زيان تبديل نشده اند و فكر نمي كنم كه جلوي انها را بگيرد بلكه هم اكنون مورد حمايت قرار مي گيرند.
وي در پايان مصاحبه خود نتيجه اين مذاكرات را اينگونه ارزيابي كرد كه، پاكستان از تروريزم شديدا” متضرر است ولي به اينده فكر نمي كند. به نظرم اگر وضعيت به همين روال ادامه داشته باشد و اسلام اباد به سياست دو گانه خود ادامه دهد؛ شايد 5 سال ديگر وضعيت پاكستان بدتر از افغانستان بشود، البته هم اكنون نيز در پاكستان عمليات انتحاري بسيار افزايش يافته و به دليل عمليات تروريستي اين كشور از نظر اقتصادي در وضعيت بدي قرار دارد.
اگر در پاكستان مراكز تروريست ها از بين نرود، نه تنها به ضرر پاكستان و افغانستان بلكه به ضرر كشورهاي منطقه و اسياي ميانه و مركزي نيز خواهد بود و پنج سال ديگر تروريزم شكل خطرناكتر و مخرب تر از امروز خواهد داشت.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار