افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 7 ژانویه , 2014 لینک کوتاه خبر :

محاكمه ژنرال مشرف نمايشي بيش نيست

نواز شريف خوب مي داند كه اگر قرار باشد ژنرال مشرف محاكمه شود، پاي بسياري از سياسيون، نظاميان و قضات هم در اين مسئله گير است.

در كشور بزرگ اسلامي پاكستان هر از گاهي يك موضوع زينت رسانه ها قرار مي گيرد، گاهي يك واقعيت رخ مي دهد و گاهي هم براي انحراف افكار عمومي از يك سري مشكلات،يك مورد به شكل كاذب طوري مطرح مي شود كه اكثر مردم بي ترديد آن را باور مي كنند.
درحال حاضر هم موضوع محاكمه ژنرال پرويز مشرف رئيس جمهور سابق پاكستان به جرم لغو قانون اساسي كه در تاريخ سوم نوامبرسال 2007 ميلادي صورت گرفت مدتي است كه نه تنها توجه مردم اين كشور بلكه جهانيان را به خود جلب كرده است.
نواز شريف كه اكثريت قاطع پارلمان مركز و پارلمان ايالت پنجاب را از آن خود كرده است در روزهاي نخست، چند نكته از قبيل مذاكرات يا مبارزه با تروريسم،بهبود اقتصاد و مبارزه با فساد اداري را جزو اولويت هاي برنامه خود اعلام كرده است و حالا بيش از 6 ماه است كه تاكنون نه تنها هيچ برنامه اي مدون در اين زمينه ارائه نكرده بلكه در حاكميت نيز انحصار طلبي و خودكامگي را پيشه كرده و حكومت را محصور خانواده خود كرده است.  درمورد مسائل كلان كشور نيز فقط خانوادگي مشورت صورت مي گيرد. نه تنها تاكنون وزارت خارجه در اختيار خودش بوده بلكه دو مشاور انتخاب كرده كه به هيچ يك از نظرات آنان اهميتي نمي دهد. گراني و بيكاري روز به روز در حال افزايش است و احزاب و مردم كه اميدوار بودند كه شايد نواز شريف كشور را از اين وضعيت نجات دهد،آنان نيز امروز نااميد شده اند.
تظاهرات ضد گراني و تروريسم رو به افزايش است. بنابراين براي فرار از چنين وضعيتي، بهترين راه طرح موضوع محاكمه ژنرال مشرف بود. درحاليكه نواز شريف اين موضوع را نيز به خوبي مي داند كه محاكمه مشرف به اين آساني نيست. اگر نواز شريف واقعا مي خواست مشرف را محاكمه كند چرا بخاطر كودتا ضد دولت پيشين وي، او را محاكمه نمي كند؟ چون نواز شريف خوب مي داند كه اگر قرار باشد ژنرال مشرف محاكمه شود، پاي بسياري از سياسيون، نظاميان و قضات هم در اين مسئله گير است.
اگر قرار است مشرف بخاطر قانون شكني محاكمه شود پس بعد از كودتاي 12 اكتبر 1999 ميلادي ضد دولت پيشين نواز شريف توسط ژنرال مشرف قاضي القضات يا رئيس ديوان عالي پاكستان و همه ژنرالها و سياستمداراني كه از مشرف حمايت كرده بودند نيز بايد محاكمه شوند. مگر رئيس سابق ديوانعالي و ديگر قضات و سياستمداران بر اساس همان قانون موقت كه مشرف جايگزين قانون اساسي آورده بود سوگند ياد نكرده اند؟
حالا كاملا مشخص شده كه ارتش از مشرف حمايت مي كند كه در روز رفتن به دادگاه، صدها تن از نيروهاي ارتش از وي محافظت مي كردند كه بالاخره در بين راه، نمايش بستري شدن در بيمارستان نظامي به اجرا گذاشته شد، در حاليكه پزشكان معالج بعد از معاينه و آزمايشات گفتند كه هيچ مشكلي ندارد ولي مشرف بازهم بر بستري شدن خود اصرار كرد تا روز دوشنبه كه وزير خارجه عربستان نيز برسد و راهي براي فرار مشرف از كشور به بهانه درمان در خارج فراهم شود و همه اينها را نواز شريف نيك مي داند ولي هدف اصلي او نيز محاكمه مشرف نبود بلكه هدف اصلي او، انحراف افكار عمومي از مشكلاتي است كه مردم با آن دست و پنجه نرم مي كنند.خلاصه اينكه اگر ژنرالها در پاكستان بدترين جنايات را هم مرتكب شوند،باز هم محاكمه نخواهند شد

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار