افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 18 آگوست , 2012 لینک کوتاه خبر :

مبارزه بافساد باید شکل واقعی و عملی پیدا کند.

فساد یکی از چالش های اساسی در فرایند حکومتداری افغانستان به شمار می رود، فساد کارآیی حکومت را از بین برده و آن را به یک اداره ضعیف و فاقد توانایی، انگیزه و ابتکار تبدیل کرده است. فساد کمک های ده ها میلیاردی جامعه جهانی برای افغانستان را بلعیده و به روند بازسازی و نوسازی کشور به شدت آسیب زده است.

فساد بدبینی و نفرت میان مردم و دولتمردان را افزایش داده و این باور را تقویت کرده که مقامات بلند رتبه تنها برای شکم خود کار می کنند و برای لحظه ای هم در فکر جامعه و کشور نمی باشند.

فساد درآمد نامشروع در کشور را افزایش داده و سبب به وجود آمدن یک طبقه کوچک؛ اما به شدت مرفه و پولدار گردیده است و این وضعیت در شرایطی که افغانستان هنوز به یک ویرانه شباهت دارد و اکثریت مردم از گرسنگی رنج می برند، زیانبار خواهد بود.
فساد به مافیای مواد مخدر کمک می کند تا با آرامش خاطر به فعالیت ها و تجارت های نامشروع خود در افغانستان ادامه دهد و میزان کشت و برداشت انواع مواد مخدر را بالا ببرد.

فساد با تروریزم در افغانستان پیوند خورده و بر مبنای منافع مشترک همدیگر را تقویت می کند، بخش قابل توجه از درآمد گروه های تروریستی از مراجع و منابعی به دست می آید که فساد در آنجا رخنه کرده است.

فساد، تریاک و تروریزم سه محور خبیث و سه ضلع یک مثلث شومی است که جامعه و کشور افغانستان را به سوی تباهی سوق می دهد.

فساد، انگیزه های ملی و مردمی را از بین برده و خودخواهی ها و جاه طلبی های شخصی را غلبه بخشیده است.

امروزه تمامی راهها به فساد ختم می شود و کسانی زودتر به مقصد می رسند که با این پدیده بیشترین تماس و آشنایی را داشته باشند و آنانی عقب می مانند که با فساد سرناسازگاری داشته باشند و با آن کنار نیایند.

فساد در افغانستان به یک فرهنگ و یک هنجار همه پذیر تبدیل شده است و از اینرو قبحیت خودش را از دست داده و از حالت پنهان به یک عمل آشکار تبارز پیدا کرده است.

فساد، افغانستان، مردم و دولتمردان آن را بدنام ساخته و این کشور را در ردیف دومین کشور فاسد در دنیا قرار داده است. فساد گودال عمیق جهنمی است که هر روز سرمایه های بیشتر این مردم را می بلعد و نهال آرزوی این مردم را برای رسیدن به توسعه و رفاه، خاک و خاکستر می سازد.

بنابراین مبارزه با این افعی خطرناک، به اندازه مبارزه با تروریزم و مواد مخدر، مهم، حیاتی و ضروری می باشد. بر مبنای همین ضرورت طی سه سال اخیر روند مبارزه با فساد حداقل در سطح کنفرانس ها، گفتمان ها و سیاست های رسمی شدت بیشتری پیدا کرده است و کنفرانس های متعددی در این ارتباط دایر شده و کمیسیون های مختلفی برای مبارزه با این هیولای جادویی تاسیس گردیده است.

علاوه بر کمیسیون های داخلی، جامعه جهانی نیز برای ایجاد شفافیت در عقد قراردادها و مصرف کمک ها، اداره مشترک شفافیت را ایجاد کرد، تا روند قراردادها و تطبیق پروژه ها را در افغانستان مورد ارزیابی قرار دهد. همانطوری که کمیسیون های داخلی مبارزه با فساد دستاورد مشخص و قابل قبول نداشته است، اداره مشترک شفافیت نیز مطابق انتظار عمل نکرده است؛ اما این اداره به تازگی از یکسری سوء استفاده ها در کمک های بین المللی پرده برداشته است و نشان می دهد که دهها شرکت داخلی و افراد خارجی در فساد دست داشته اند.

این اداره گرچند، نه از شرکت ها و افرادی که در فساد دخیل بوده نام برده و نه از چگونگی رسیدگی به پرونده این افراد معلومات داده اند؛ اما صرف اعلام این مسأله مشخص می سازد که در موسسات خارجی و داخلی نیز همانند نهادها و ادارات دولتی، فساد گسترده وجود دارد و نیازمند بررسی جدی می باشند؛ با این حال چگونگی جبران خسارات مادی و دستگیری و محاکمه افرادی که در فساد دست داشته اند، ازمهمترین موضوعاتی اند که بیشترین شک و تردیدها را به همراه دارد.

 

 

 

روزنامه افغانستان

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار