افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 21 فوریه , 2013 لینک کوتاه خبر :

اگر شود سر مي دهيم، كشور نمي دهيم

بزرگترين ثروت و گران بهاترين سرمايه هر كشور، ملت آن كشور است. تا زماني كه ملت داراي عزت و استقلال باشد ميهن نيز عزتمند و مستقل است و حكومت‌ها، هر چند قدرتمند باشند، بدون ملت محكوم به شكست و سقوط هستند.

حكومت‌هايي كه به‌ جاي اتكا بر قدرت مردم ميهن‌ شان و جلب رضايت ملت و برنامه ريزي براي تربيت و تعليم آنها، به بيگانگان تكيه نموده و از آنان خط مشي گرفته و چه بسا براي كسب رضايت‌شان، هويت خود و ملت‌شان را فروختند؛ يا به خاطر مصلحت‌هاي مادي و فردي‌شان، ملت و ميهن‌شان را فدا كردند، بالاخره آن‌چنان بر زمين ذلت و خواري فرو افتادند كه هرگز نه آنان و نه فرزندان و درباريان‌شان، قادر به برپاخاستن نيستند.
از ميان تمام ملت‌هاي جهان، “ملت مسلمان” قوي‌ترين، مخلص‌ترين و قابل اعتمادترين ملت‌هاست و سرمايه، قوت و ارزش اساسي اين ملت ايمان به ا…، اعتقاد به آخرت، عشق به اسلام و محبت با رسول ا…، صلي ا… عليه و آله و سلم، و قرآن عظيم الشأن است.
تحولاتي كه در سال‌ها و ماه‌هاي اخير در جهان اسلام رخ داده است، به وضوح قدرت امت اسلام و توده مسلمين را به اثبات مي ‌رساند.
ملت افغان به عنوان جزئي عزتمند و با غيرت از جهان اسلام همواره افتخار آفريده و در راه اسلام سختترين مشكلات و معضلات را تحمل كرده است، و بارها از جانب سرسخت‌ترين دشمنان اسلام مورد هجوم و حمله قرار گرفته است، و در واقع اين قانون طبيعت است كه هر كس به اندازه ارزش و قيمتش، در معرض خطرها و آماج سختي‌هاست. تاريخ خونين و عزتمند اين ملت غيور و مبارزات جانانه ‌اش در مقابل استعمار سفيد و سرخ و پايداري‌ اش در برابر تهاجم‌هاي فكري و فرهنگي از اين ملت نمونه ‌اي بارز در صبر، استقامت، تحمل و ايثار ساخته است. اقدامات ايماني مسلمانان افغانستان در برابر فعاليت‌هاي تبليغ مسيحيت و كاريكاتورهاي توهين‌ آميز به ساحت مقدس صاحب رسالت و اخيراً شعله ‌ور شدن آتش خشم‌شان در برابر اقدام مذبوحانۀ سربازان آمريكايي و سوزاندن كلام ا… مجيد در بگرام، نشانۀ ارزشمند بودن اين ملت مسلمان و ناكام ماندن نقشه ‌هاي شوم و توطئه‌ هاي ضد فرهنگي و ضد اسلامي استعمارگران و توطئه ‌گران در مقابل اين ملت است.
جايگاهي كه ايمان به خدا و رسولش و اعتقاد به قرآن و اصول شريعت در دلهاي افغانيان دارد، همان منبع اساسي نيرو و قدرت در آنها است. لذا بر علما، انديشمندان، مصلحان، دعوتگران، رجال تربيتي و سياسي اين كشور لازم است كه براي تربيت، اصلاح، آموزش و ترقي اين ملت سعي و تلاش و برنامه ريزي نمايند. بي ترديد موارد ذيل از اهم مهمات به حساب مي آيند.
۱- اولين قدم در اين باره مي‌توان، تحريك احساسات ايماني و تقويت اعتقادات دروني آنان را نام برد.
بايد حركتي قوي، حساب شده، برنامه ‌ريزي شده و منظم آغاز شودـ البته در بسياري از مناطق آغاز شده است.ـ تا براي تمام اقشار جامعه اعم از كودكان، نوجوانان، جوانان، بزرگ‌سالان، تحصيل‌كردگان، كارمندان، كارگران، كشاورزان، دامداران، شهرنشينان، روستاييان و… فكر و برنانه ‌ريزي نمايند. حركتي موافق با عقيده اسلامي و مطابق با الگوي رسول اكرم، صلي ا… عليه و آله و سلم، و ائمه اين دين كه به صورت گسترده و با استفاده از تمامي امكانات و رسانه‌ هاي موجود در كشور به دعوت ديني و ايماني بپردازد و به دور از پرداختن به اختلافات سليقه‌ اي و فقهي و گرايش‌هاي قومي و منطقه ‌اي، با اخلاص، پشتكار، حكمت، صبر و برنانه ريزي، راه را براي انسجام اين ملت ارزشمند و مظلوم هموار نمايد.
۲- علم و دانش؛ بايد در كنار ايمان و عمل صالح به تعليم علوم مختلف ديني و عصري پرداخته شود كه امروزه علم بزرگترين و برترين سلاح است.
در باب علوم ديني به دو نكته بايد توجه كرد؛ اول اينكه آموختن فرائض براي همۀ اقشار جامعه، فرض است؛ لذا بايد كتابهايي در اين باره تاليف و به عموم مردم آموزش داده شود كه خود بر چهار تقسيم مي‌شوند: الف: ما تصح به العقيده؛ آن‌چه دانستنش براي تصحيح عقيده فرض است. ب: ما تصح به العبادات؛ آنچه دانستنش براي تصحيح عبادات از جمله نماز، روزه، حج، زكات و… فرض است. ج: ما تصح به المعاملات؛ آن اندازه دانشي كه براي تصحيح معاملات، تجارتها و اقتصاد فرض و لازم است. د: ما تصح به المعاشرات و الاخلاق؛ آنچه كه آگاهي از آن براي تصحيح اخلاق جامعه و معاشرت اجتماعي لازم و ضروري است، مانند: حرمت غيبت، دروغ و… و فرض بودن صله رحم، عدل و.
اما نكته دوم اينكه مراكز ديني و مدارس علميه بايد فارغ التحصيلاني به جامعه تحويل دهند كه از مهارت و رسوخ بالاي علمي و معنوي برخوردار باشند و بتوانند براي مسائل جديد فقهي و شبهات مختلف عقيدتي و ديني جواب‌هاي فوري، مفيد و قانع كننده ارائه دهند.
در باب علوم دانشگاهي نيز بايد مردم را توصيه كرد و نياز ملت به اين علوم را به جامعه واضح و تاكيد نمود و تشوق كرد كه افغانستان نياز به متخصصين مختلف در انواع علوم و فنون جديد دارد تا قدم به قدم به استقلال و خودكفايي نزديك شود و روي پاي خود ايستاده و محتاج بيگانگان نباشد.
۳- تشكيل انجمن‌هاي مساجد، مكاتب و مدارس و برگزاري جلسات مشورتي براي برنانه ‌ريزي‌هاي منظم، جهت استفاده بهينه از اين مراكز بسيار مهم؛ چرا كه اين مراكز مي ‌توانند زيربناي علمي، فرهنگي، تربيتي و ايماني هر جامعه را تشكيل دهند.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار