افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 21 سپتامبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

لشكرجنگوي چه خطری براي افغانستان دارد؟

لشكرجنگوي

لشكر جنگوي با نام اهل سنت دست به اعمال تروريستي مي زند در نتيجه علاوه بر تضادهاي قومي، زباني و منطقه اي كه در جامعه موجود است تضادهاي فرقه اي و مذهبي نيز به آنها اضافه مي گردد.

به گزارش افغان تلکس به نقل از آریانانیوز، از زمان تجاوز اتحاد جماهير شوروي به افغانستان برخي از اعضاي لشكر جنگوي با تشكيل قول‌اُردوی صحابه در كنار مجاهدين افغان مي جنگيدند. از آغاز دهه 1990 و شروع جنگهاي داخلي در افغانستان از مکاتب ديني جمعيت علماي اسلام در پاكستان براي آموزش و سازماندهي طالبان استفاده مي گرديد. اين مکاتب كه مراكز مهم ٱموزش تفكر تندروانه مكتب ديوبندي بشمار مي روند نقش مهمي در گسترش و عسکرگيري گروههاي بنياد گرا منجمله لشكر جنگوي را داشته اند. لشكر جنگوي از پناهگاههاي سابق القاعده در افغانستان من‌حیث مراكز آموزش و جايگاه امن براي جنگجويان خويش استفاده نموده اند. لشكر جنگوي در حال حاضر بیشتر بر ضد اهل تشيع افغانستان فعاليت مي نمايد بطور مثال به حملات تروريستي روز عاشوراي سال 1390 در شهرهاي كابل و مزار شريف می توان اشاره کرد كه لشكر جنگوي مسئوليت آن را بر عهده گرفت و بيش از 200 نفر شهيد و زخمي بجاي گذاشت .

تهديدات لشكر جنگوي براي افغانستان را ميتوان به سه بخش عمده تقسيم كرد :

– تهديد مستقيم نظامي به علت ظهور جنگجويان اين گروه در صفوف طالبان مسلح و اشتراك آنها در عمليات نظامي عليه نيروهاي دفاعي كشور ،

– موجوديت افراد لشكر جنگوي در بين طالبان پشتو، احساسات و انگيزه هاي سلفی ، ضد شيعي و ديگر اقليت هاي مذهبي و قومي را تقويت مي كند .

– مهمتر از همه عمليات مشخص لشكر جنگوي بر ضد مردم اهل تشيع مانند حملات خونبار انتحاري بر اماكن مقدسه و محل تجمع مردم اهل تشيع سبب تنشهاي فرقه اي بين شيعه و سني مي گردد زيرا لشكر جنگوي با نام اهل سنت دست به اعمال تروريستي مي زند در نتيجه علاوه بر تضادهاي قومي، زباني و منطقه اي كه در جامعه موجود است تضادهاي فرقه اي و مذهبي نيز به آنها اضافه مي گردد. در نتیجه تضادهاي فرقه اي خاصيت فراسرحدي داشته و در آینده زمينه را براي دخالت بيشتر كشورهاي منطقه در امور داخلي كشور به حمايت از گروههايي كه از نظر مذهب به آنها نزديك هستند مساعد مي سازد .

نحوه شکل گیری این گروه تروریستی

اين گروه كه نام خود را از حق نواز جنگوي موسس قول‌اُردو صحابه پاكستان گرفته است يك گروه بنياد گراي اسلامي و پابند به طريقه ديوبند است به عقيده اكثر اگاهان سياسي لشكر جنگوي در سال 1990 پس از ترور حق نواز جنگوي توسط شبه نظاميان شيعه تحريك جعفريه پاكستان شكل گرفت ولي تا سال 1996 خود را يكي از شاخه هاي قول‌اُردو صحابه پاكستان يعني شاخه نظامي ميدانست در سال 1996 سه تن از اعضاي برجسته قول‌اُردو صحابه بنامهاي رياض بسرا ، اكرم لاهوري و ملك اسحق لشكر جنگوي را مستقل اعلام نمودند .اين گروه در ليست سياه گروههاي تروريستي پاكستان و امريكا انگليس نيز درج شده است .

اين گروه را ميتوان يك گروه تكفيري ناميد زيرا آنها هركسي كه نگرش متفاوت از آنها نسبت به اسلام داشته باشد را كافر ميدانند لشكر جنگوي حساسيت خاصي عليه شيعه دارد به همين دليل شمار زيادي از خشنونت آميز ترين حملات تروريستي آنها متوجه مساجد اماكن و افراد اهل تشيع مي باشد بعضي آگاهان سياسي معتقدند كه گروههاي تند رو مانند لشكر جنگوي به كمك دولت پاكستان و عربستان سعودي در مبارزه با نفوذ ايران و گسترش شيعه در منطقه ايجاد شده اند . لشكر جنگوي يك گروه وهابي گراي ديوبند و شديدا افراطي است اين گروه هدف خود را ايجاد يك دولت اسلامي سني بر اساس قانون شريعت وانمود ميسازد علاوه بر ان لشكر جنگوي بصورت خشونت آميز عليه مسيحيت و يهوديت و هندوايزم فعاليت دارد بر اساس راپور تحليلي پوهنتون استنفورد امريكا بعد از سال 2000 يكي از اهدف ديگر لشكر جنگوي مبارزه عليه نفوذ غرب و امريكا است .

نحوه جذب نیرو در این گروه تروریستی

لشكر جنگوي افراد خود را از مکتب هاي ديوبندي وهابي پاكستان بخصوص ايالت پنجاب جذب ميكند افراد اين گروه بر اساس تخمين وزارت خارجه امريكا بين 300 تا 500 نفر ميباشند برخي ها تا هزار نفر تخمين زده اند اين گروه در بخشهاي كوچك از 5 تا 8 نفر فعاليت ميكنند و گروهها از ماهيت هم خبر ندارند بعضي اگاهان اين گروه را به سه شاخه لشكر جنگوي پاكستان ، افغانستان و العالمي تقسيم مي كنند . شبه نظاميان لشكر جنگوي معمولا قبل از اعزام به عمليات تروريستي در اردوگاههاي تمريني خود در حوالي پنجاب وزيرستان شمالي و افغانستان آموزش مي بينند تاكتيك اين گروه در ابتدا استفاده از موترسایکل با دو سرنشين بود ولي به مرور زمان استفاده از بم هاي دستي ساعتي و سلاح هاي مدرن و انتحاري نيز در دستور كار آن قرار گرفت .

منابع مالي :

در ابتدا روابط بسيار نزديكي با سازمان استخباراتی آي اس آي داشت ولي بعد از اينكه در سال 2001 توسط پرويز مشرف در لست گروههاي تروريستي درج گرديد اين گروه از طريف منابع شخصي در پاكستان بخصوص كراجي و همچنين اشخاص متمول كشورهاي عربي بخصوص عربستان سعودي تامين مالي ميگردد علت اصلي كمك اعراب سعودي وجود روحيه ضد شيعي و ايراني درين كشور است علاوه بر ان لشكر جنگوي مقداري از بودیجه خود را از طريق اعمال جنايت آميز، دزدي، اختطاف گريي و … بدست مي آورد.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار