افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 13 فوریه , 2014 لینک کوتاه خبر :

كليد حل بحران افغانستان دست امريكا و پاكستان

اين فقط حرف كرزي نيست نگرش ما نيز همين است كه امريكا در افغانستان جنگ را براه انداخت و واشنگتن در اين زمينه با پاكستان مذاكره و هماهنگي دارد، لذا اين واقعيت است كه كليد حل بحران افغانستان دست امريكا و پاكستان است .

شكيب مستغني، سخنگوي وزارت امورخارجه افغانستان مي گويدكه براي امضاي پيمان امنيتي با امريكا شرايط مطرح شده افغانستان براي دولت اينكشور بسيار مهم است، وي همچنين ابراز اميدواري كرد كه امريكا شرايط افغانستان را بپذيرد تا دولت كابل پيمان را امضاكند، حبيب ا… رفيع، نويسنده ورييس بخش دايره المعارف اريانا افغان در اكادمي علوم افغانستان در اين خصوص اعتقاد دارد، دولت كابل مي گويد كه امريكا شرايط افغانستان را بپذيرد يعني برقراري صلح و امنيت و گفتگو با طالبان، اين شرط اساسي افغانستان است و اگر امريكا اين شرط را قبول كند، شايد دولت كرزي نيز هر چه زودتر پيمان را امضا كند .
وي درمورد اهداف امريكا در افغانستان مبني بر پايان دادن يا ادامه دادن جنگ افزود، ما مشاهده مي كنيم كه امريكا از ادامه جنگ در منطقه، اهداف و منافع خويش را دنبال مي كند و اگر امريكا بخواهد جنگ را پايان دهد، مي تواند اين كار را انجام و در اين راستاي تضمين بدهد .
“كرزي در لويه جرگه بطور اشكار اعلام كرد كه كليد متوقف كردن جنگ دست امريكا و پاكستان است و به همين خاطر به امريكا اعتماد نمي كند.”
به اعتقاد اين كارشناس برجسته اين واقعيت است، اين فقط حرف كرزي نيست نگرش ما نيز همين است كه امريكا در افغانستان جنگ را براه انداخت و واشنگتن در اين زمينه با پاكستان مذاكره و هماهنگي دارد، لذا اين واقعيت است كه كليد حل بحران افغانستان دست امريكا و پاكستان است .
وي باتوجه به اخلاق و منش سياستمداران امريكايي در مورد همكاري آنها در افغانستان اعلام كرد، از امريكا نمي توان اين توقع و انتظار را داشت اما كرزي به يك موضوع ديگر نيز فكر مي كند و ان پيروزي نامزد مورد نظرش در انتخابات رياست جمهوري است و اگر كرزي اطمينان حاصل كند كه نامزد مورد نظرش در انتخابات پيروز خواهد شد شايد هر چه زودتر پيمان را امضا كند.
“نامزدهاي انتخاباتي چون اشرف غني از كرزي تشكر كرده كه در تبليغات انتخابات رياست جمهوري تاكنون مداخله اي نكرده است” اما حقيقت اين است كه كرزي مداخله اشكار نخواهد كرد اما نامزد مورد نظرش از سوي نهادهاي دولتي مورد حمايت قرار مي گيرد.
به اعتقاد وي، كرزي منتظر است كه توافقي صورت گيرد و راه براي امضاي پيمان هموار شود، البته امضاي پيمان دو راه دارد: يكي اينكه كرزي انرا امضا كند و راه دوم اينست كه نامزد مورد نظر كرزي اين كار را انجام دهد، زيرا كرزي پيمان امنيتي را بمانند پيمان ديوراند و گندمگ دانسته، لذا تلاش مي كند كه زمان را بدست بياورد و در دوره حكومتش پيمان امنيتي امضا نشود.
وي همچنين در رابطه با احتمالات امضا نكردن پيمان توسط كرزي افزود، اين موضوع در آينده مشخص خواهد شد، اگر امريكا اين شرط را براي كرزي بگذارد كه در صورت امضاي پيمان از نامزد مورد نظرش حمايت خواهد كرد، در اين صورت فكر كنم كرزي پيمان را امضا كند. و با امضا اين پيمان، كرزي به ملت خواهد گفت كه امريكا شرايط ما را قبول كرده است يعني تعهد داده كه در اينكشور صلح برقرار خواهد كرد وغيره…
حبيب ا.. رفيع در ادامه صحبت هاي خود در رابطه با مذاكرات ذولت پاكستان و طالبان نيز اعلام كرد، موضع طالبان خيلي متمايل به صلح نيست، من وشما در اين رابطه قبلا نيز گفتگو انجام داده ايم كه طالبان افغانستان، پاكستان و القاعده قدرت واحد هستندو بطور مشترك درجايي يعني وزيرستان زندگي مي كنند و بقاي خود را به يكديگر مرتبط مي دانند، به اين دليل فكر نمي كنم طالبان با شرايط اسان با دولت به تفاهم برسد .
دولتهاي قبلي پاكستان در اين رابطه با ارتش و اي اس اي اسرار و رازهاي مشترك نداشتند اما نواز شريف با دولتهاي قبلي فرق دارد چون از اول با ارتش و اي اس اي هماهنگ بود، لذا مي توانند در اين زمينه موضع مشتركي داشته باشند و گامي بردارندمنتهي تاوقتيكه طالبان خواسته هاي خود را براورده نكندشايد براي صلح امادگي نداشته باشد و بزرگترين خواسته طالبان، برقراري دولت اسلامي در پاكستان است زيرا دولت فعلي تحت قوانين انگليس اداره مي شود و قوانين اسلامي رعايت نمي شود.
در همين رابطه به اين نكته اشاره كرد كه، طالبان پاكستان ديگر از كنترل اي اس اي خارج شده اند، البته طالبان افغان افراد خاص خود را دارد لكن در طالبان پاكستان كسانيكه ضد پاكستان مي جنگند در كنترل اي اس اي نيستند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار