افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 20 سپتامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

قاتل استاد ربانی کی بود؟

استاد چهره سیاه طالبان را افشا نموده و به همین علت شهید شد ، ولی قاتلان استاد هنوز در ارگ و بدنه حکومت چسپیده اند : جریان شهادت استاد و نقش معصوم استانکزی دراین حادثه لطفا مطالعه فرماید.

 

کمیته تحقیق درباره شهادت برهان‌الدین ربانی، رییس شورای عالی صلح و رییس جمهوری پیشین اعلام کرد که قاتل استاد ربانی یک شهروند پاکستانی بود اما تاکنون این کمیته هیچ دستاوردی در اینباره نداشته است. استاد ربانی روز 29 سنبله سال 1390 خورشیدی در اثرحمله انتحاری درخانه خود در کابل به شهادت رسید، فرد بمب گذار که خود را حامل پیام صلح از جانب شورای رهبری گروه طالبان که به «شورای کویته» معروف است. معرفی کرده وی به همراه آقای معصوم استانکزی که یکی از مشاورین ارشد حامد کرزی و فعلا اشف غنی میباشد به منزل استاد شهید رفته بود.

 

گفته می‌شود استانکزی نیز در هنگام فرار در فیر نیروهای گارد استاد ربانی زخمی شده است. به دنبال شهادت استاد ربانی، رییس‌جمهور کمیته ویژه‌ای را به ریاست عبدالرحیم وردک وزیر دفاع، بسم الله محمدی وزیرداخله، اسحاق الکولوی دادستانی و رحمت الله نبیل سرپرست امنیت ملی برای تحقیق در این مورد تعیین کرد ولی این کمیته تحقیق نیز مانند ده‌ها کمیسیون تحقیق از جانب کرزی بی نتیجه مانده و به فراموشی سپرده شده است.

 

حامد کرزی برای سرپوش گذاشتن بر این جنایت پاکستان، که درآن مقامات دولت افغانستان نیز دست داشته‌ اند، آقای صلاح‌الدین ربانی را به عنوان رییس شورای صلح معرفی نمود و بدین وسیله پرونده قتل شهید استاد ربانی برای همیشه بسته شد. آگاهان امور سیاسی افغانستان بر این باورند که رهبران و افسران نیروهای مقاومت ملی افغانستان یکی پس از دیگری قربانی برنامه‌های شوم پاکستان شده و بخشی از جناح حاکم نیز از این پروسه حمایت می‌کنند.

 

این کمیته روز یکشنبه 10 میزان 1390 در نشست شورای امنیت ملی به حامد کرزی گزارش داد که طرح ترور برهان‌الدین ربانی در شهر کویته پاکستان برنامه‌ریزی شده بود. دفتر حامد کرزی در اطلاعیه‌ای از قول اعضای این کمیته نوشته است، شخصی که دست به عمل ترور شهید استاد ربانی رییس پروسه صلح با مخالفان دولت افغانستان زده، تبعه پاکستان بوده و در چمن زندگی می‌کرده است.

 

دفترحامد کرزی همان زمان در اطلاعیه‌ای ازقول اعضای این کمیته نوشته است، شخصی که دست به عمل ترورشهید استاد ربانی رییس پروسه صلح با مخالفان دولت افغانستان زده، تبعه پاکستان بوده و در چمن زندگی می‌کرده است. استاد شهید در سخنان هفته‌های آخر زندگی خود، اعتماد خود را نسبت به صداقت حکومت پاکستان و تمایل طالبان به پروسه صلح از دست داده و شدیدا از طالبان انتقاد می‌کرد و رفتار آنان را مخالف اسلام می‌دانست و اظهار می‌داشت، برخی کشورها از جمله افغانستان و پاکستان کسانی به نام مسلمان، مسلمان‌کشی می‌کنند، تقاضای ما از این مجمع بزرگ اسلامی این است که علما درباره‌ این پدیده‌ جدید موضع روشن بگیرند. استاد شهید از عملکرد گروه‌های متحجر اسلام‌ نما که سیمای سیاه خود را پشت نقاب اسلام پنهان کرده‌اند به شدت انتقاد کرد و گفت که اینها با اینگونه اعمال جنایتکارانه، دین مقدس اسلام را در افکار جهانیان تخریب و چهره‌ی مقدس ارزش‌های دینی را لکه‌دار ساخته‌اند و یک تصویر وحشتناک از اسلام در اذهان مردم دنیا ارایه کرده‌اند.

 

گفتار آشکار و شدیدالحن استاد نسبت به موضع ضد افغانستانی حکومت پاکستان و سازمان استخبارت این کشور که در حقیقت مخالف پروسه صلح در افغانستان بودند، دشمنان اسلام و افغانستان را سخت آشفقه و خشمگین ساخته بود و همین موضع سخت استاد باعث شهادتش گردید. استاد که در آن روزها برای کنفرانس بیداری اسلام به تهران رفته بود، در سخنرانی سیاسی پرده از جنایات طالبان با همکاری سازمان استخبارات پاکستان برداشت ولی بنا به درخواست عاجل حامد کرزی به کابل برگشت و توسط فردی که با معصوم استانکزی به منزل استاد رفته بود به شهادت رسید.

 

سوالی را که باید معصوم استانکزی پاسخ دهد این است که آیا فردی را که او با خود به منزل استاد ربانی آورده بود قانونی داخل افغانستان شده و پاسپورت داشته بود و آیا ویزای افغانستان را از یکی از نمایندگی‌های سیاسی افغانستان در پاکستان به دست آورده است؟ اگر چنین است حتما هویت او با آدرس و عکس اش باید نزد مقام های کنسولی افغانستان در پاکستان موجود باشد. اگر چنین نیست پس چطور معصوم استانکزی فرد خارجی و مشکوکی را که غیر فانونی وارد خاک افغانستان شده است را به خانه اش جاه داده و نزد استاد ربانی برده است؟ اینها همه سوالاتی است که معصوم استانکزی تاکنون به آن پاسخ نداده است؟ کلید تمام این جریانات در دستان معسوم استانکزی می‌باشد که او نیز به گفته آگاهان سیاسی خود را در ارگ ریاست جمهوری پنهان کرده است.

 

آقای عطا محمدنور والی بلخ در آخرین سخنرانی خود مصعوم استانکزی را یکی از عاملان قتل استاد ربانی دانست و محاکمه وی را از دولت درخواست نموده است. رییس جمهور کرزی در روز مراسم تشییع‌جنازه برهان‌الدین ربانی، به او لقب «شهید صلح» داد و تاکید کرد، از هیچ تلاشی برای شناسایی عوامل این ترور دریغ نخواهد کرد اما آن وعده‌ها تاکنون عملی نشده است و مانند روز روشن است که هیچگونه تلاشی در اینباره صورت نگرفته است و این پرونده نیز در کنار ده‌ها پرونده های جنایی دیگر شخصیت ‌های سیاسی و به‌ خصوص نیروهای مقاومت ملی افغانستان در حال خاک خوردن است کمیته تحقیق همچنین اعلام کرده است که اسناد و شواهد بدست آمده در جریان این تحقیقات را همراه با نام، نشانی و شماره تلفن‌های متهمان برای دستگیری و تحویل آن‌ها به افغانستان، به دولت پاکستان داده‌اند.

 

پیش از این حامد کرزی و برخی دیگر از مقام‌های حکومت افغانستان گفته‌‌اند که شورای رهبری گروه طالبان، موسوم به شورای کویته در طراحی قتل آقای ربانی رییس جمهور پیشین افغانستان دست داشته است. با وجود این همه اطلاعات که پاکستان و سازمان استخبارت این کشور و طالبان در شهادت استاد ربانی دست داشته‌اند، حامد کرزی همواره دست دشمنان مردم افغانستان را می‌فشارد و با آنان پیمان دوستی می‌بندد و خون بیگناه استاد و صدها و هزاران شهید دیگر را زیر پا می‌گذارد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار