افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 31 آگوست , 2014 لینک کوتاه خبر :

فوتبال ورزش سالم و محبوب نسل جوان

در روزهای آینده قرار است فصل سوم لیگ برتر فوتبال افغانستان با حضور هشت تیم که با هدایت مربیان درجه اول آسیا رقابت ها را پیش خواهند برد آغاز شود. فوتبال برای نسل خسته از جنگ و کشمکش های سیاسی همچنان از جذابیت بالای برخوردار است بگونه ای که  در دو فصل گذشته این لیگ با فراز و نشیب‌هایی که داشت با استقبال بی‌سابقه هواداران فوتبال و رسانه‌ها روبرو شد. این تجربه نشان داد که فوتبال همچنان به عنوان یکی از پر طرفدار ترین ورزش ها برای نسل امروز افغانستان است و دولت باید در این زمینه توجه جدی نماید. در لیگ برتر فوتبال افغانستان تقریبا از تمامی مناطق افغانستان تیم های حضور دارد اگرچه این تیم ها با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کنند اما همچنان حضور این تیم نشان گر رشد و تقویت روز افزون ورزش در این کشور است. اما لیگ برتر فوتبال افغانستان هنوز در افغانستان جدی پی گیری نمی شود و این دور نیز حالت آزمایشی دارد چنانچه مسئولان می گویند برگزاری سه سال نخست این لیگ بصورت آزمایشی و با تغییرات راه اندازی شد که امسال آخرین دور مرحله آزمایشی این لیگ است.

اما حضور مربیان دست اول آسیایی در این دور از رقابت ها می تواند نشانه های رشد و بالندگی ورزش فوتبال در افغانستان باشد. طبق گزارشها فدراسیون فوتبال افغانستان در این فصل از لیگ خواسته که مربیان درجه اول آسیا تیم‌های شرکت کننده در این لیگ را رهبری کنند و مربیان درجه اول آسیا را از کشورهای تاجیکستان و ازبکستان برای هدایت این تیم ها به خدمت گرفته است. اما هنوز مربیان درجه یک افغانی نتوانسته اند هدایت تیم های افغانستان را به عهده بگیرند و در کنار مربیان که دارای مدرک درجه A مربی‌گری فدراسیون فوتبال آسیا اند، هشت مربی افغان که دارای مدرک مربی‌گیری درجه B این فدراسیون هستند نیز بعنوان کمک مربی گماشته شده‌اند. به هر روی امید می رود با حضور مربیان خارجی و همکاری آنان در آینده بتوان شاهد رشد سطح مربی گری در افغانستان نیز باشیم و مربیان داخلی بتوانند هدایت تیم های افغانستان را با انگیزه های قوی تر و جدی تر به عهده بگیرند.

آنچه که در این دور از رقابت ها می تواند برای بانوان مایه امیدواری باشد  این است که در مرحله نیمه نهایی این رقابتها برای نخستین بار مسابقات فوتبال بانوان نیز با مشارکت چهار تیم بانوان راه اندازی می شود. که آنان نیز تمرینات خود را برای حضور قدرتمند در این مسابقات آغاز کرده‌اند. نسل جوان این کشور خسته از جنگ و بحران های طولانی در این کشور این روزها خود را برا حضور و دنبال کردن این رقابت ها به امید درخشش بیشتر تیم های افغانستان در رقابت های جهان آماده می کنند. زیرا درخشش فوتبال این کشور در جنوب آسیا امیدواری های زیادی را برای نسل جوان و ورزش دوست کشور بوجود آورد. ما امروزه با نسل متفاوتی در افغانستان مواجه ایم. جوانان افغانستانی امروزه در میادین مختلف رقابت های علمی، هنری، ورزشی و … برای کشور و مردم شان افتخار آفرینی می کنند. بازی کنان تیم ملی فوتبال افغانستان در سالهای واپسین همت بلند خود را به نمایش گذاشته و پیروزی آنان در دور قبلی رقابت های چلنج کاپ آسیا مایه امید و دلگرمی برای هم نسلان شان در افغانستان بود.

همواره گفته می شود که عقل سلیم در بدن سالم. بدن سالم زمانی می تواند وجود داشته باشد که یک انسان از سلامت روحی و روانی برخوردار باشد این سلامت روحی و روانی را محیط، اجتماع، تحصیل، تفریحات سالم برای او به ارمغان می آورد. بنا بر این روح و تن هر دو در هم تنیده اند جدا از هم نیستند در کنار هم برای هم موثر اند. نه توجه صرف به معنویت و غفلت از تن دردی از انسان دوا می کند ونه توجه صرف به بدن و غفلت از روح گره گشای مشکلی از مشکلات انسان است. بنا بر این ورزش باید از دوران کودکی در نظام تعلیمی افغانستان مورد توجه قرار بگیرد. برای رشد و ارتقای ورزش که نیاز اصلی نسل امروز جامعه است باید از اول توجه شود. ورزش قبل از آنکه یک صنعت پر در آمد برای کشورها باشد و یا قبل از آنکه در رقابت های جهانی برای کشوری اعتبار وشهرت کسب کند، نیاز اصلی و بنیادین انسان امروزی است. در افغانستان اگر هم به ورزش به عنوان چنین نیاز اساسی تن و روح نگاه نمی شود، حد اقل به افتخار آفرینی های جهانی آن توجه شود. زیرا در زمانی که تیم کرکت افغانستان در رقابت های مهم جهانی برنده می شود مردم استقبال گرم و با شکوهی به عمل می آورند. پیروزی ورزشکاران افغانی در رقابت های المپیک و پیروزی تیم ملی فوتبال افغانستان در شرق آسیا نمونه های روشن دیگر از استقبال مردم بود.

ورزش فوتبال مانند سایر ورزشها به سرمایه گذاری نیازمند است دولت باید در این زمینه توجه جدی نماید و بخش خصوصی نیز باید شرائطی را فراهم نماید که صنعت ورزش در کشور رشد و تقویت شود. ما برای مبارزه علیه مواد مخدر، بزهکاری، مقابله علیه تربیت جوانان انتحاری و جنگ جوی مسلح، باید با سلاح ورزش سالم به مصاف برویم. بر اساس تجارب سایر ملل می توان این گونه تهدیدات در جامعه را مهار کرد. ورزش نوعی جلو گیری از وقوع بیماری است و همیشه وقایه کم هزینه تر و آسان تر از درمان است. مردم و دولت مردان کشور فکر نکنند که جوانانی که روی سرک ها و زیر پل ها در زباله ها می لولند ضرر و خطری را متوجه حیات آنان و خانواده های شان نمی کنند. یک انسان معتاد به کرمی می ماند که هم گوشت خود را می خورد و هم بنیاد خوانواده خود و نهایتا کل جامعه را تخریب و ویران می کند و در بسیار موارد به جوانان عقده ای مسلح و انتحاری تبدیل می شوند.  ورزش برای نسل جوان نه تنها زمینه تفریح، بلکه راهبردی است برای تقویت همکاری های اجتماعی، هدایت کار های گروهی و عبور ازحصارهای تنگ و بی ارزش قومیتی زبانی و … چیزی که افغانستان بویژه نسل های آینده آن به شدت به آن نیازمند اند.

نکته مهمی که هر گز نباید فرامشو کرد این است که به هر میزانی که زندگی های شهری و مدرن توسعه می یابد معمولا سلامت شهروندان را با تهدیدات بیشتر مواجه می سازد. معمولا شهر نشینی و مشغله های فراوان در جوامع صنعت زده شهری باعث می شود نشاط و سرزندگی لازم را شهروندان از دست بدهند و بیشتر به افراد عبوث، خسته و گرفته تبدیل شوند که اعصاب و روان آرامی ندارند. به همین دلیل امروزه یکی از مهمترین راهکارها برای تقویت سرزندگی و نشاط افراد و بهبود سلامت جوامع توجه و اهتمام به ورزش پیشنهاد می شود. در کشورهای توسعه یافته امروزه سرمایه گذاری های کلانی روی ورزش صورت می گیرد و دولت ها نیز از ورزش حمایت های جدی می نمایند. زیرا به هر میزانی که به سلامت جوامع توجه صورت می گیرد به همان میزان نشاط سرزندگی و کارایی آفراد نیز بالاتر رفته و میزان بزهکاری ها و جرایم کاهش می یابد.

در پایان باید گفت لیگ برتر فوتبال افغانستان می تواند زمینه ساز رقابتهای سالم میان تیم ها و طرفداران آن در سراسر افغانستان باشد و جوانان را از فضای جنگ و خشونت دور سازد و فضاهای سالم تری را نسل جوان تجربه نمایند. این تجربه ارزشمندی است و باید همگان از آن حمایت کنند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار