افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 16 مارس , 2014 لینک کوتاه خبر :

فعاليت هاي تبليغاتي نامزدها در آستانه انتخابات رياست جمهوري افغانستان

مطيع ا… اباسين، مدير مسول روزنامه محور افغانستان و خبرنگار و كارشناس اين كشور باتوجه به نزديكي زمان انتخابات رياست جمهوري افغانستان، فعاليت نامزده ها را اينگونه ارزيابي مي كند كه، اين بار فضاي انتخابات با دفعات قبل اندكي فرق مي كند. در انتخابات گذشته هيجان مردم براي انتخابات زياد بود ولي مردم به درستي اهميت راي خود را درك نكرده بودند، در دوره دوم انتخابات هم مردم به گونه اي مطمئن بودند كه رئيس جمهور قبلي به قدرت خواهد رسيد، چون هم مي توانست يك دوره ديگر حكومت كند، هم امكانات را در دست داشت و هم برنامه ها را آغاز كرده بود كه بايد به تكميل مي رساند. اما اين بار انتخابات قدري متفاوت است، مردم در مناطق مختلف از نامزدها؛ به ويژه نامزدهايي كه برنامه هاي خوب و دقيق دارند بيشتر استقبال مي كنند و مردم تنها بر اساس احساسات ملي و حزبي وغيره جمع نمي شوند، بلكه بيشتر مردم تشنه تغيير هستند كه يك رئيس جمهوري به قدرت برسد كه برنامه خوب ارائه دهد.
وي همچنين در مورد بلوغ سياسي در افغانستان و ملاك راي دادن مردم گفت : در مجموع همانگونه كه شايسته است شايد مردم راي ندهند، ولي با توجه به تجربه هاي دوازده سال گذشته تغييرات زيادي در جامعه افغانستان به وجود آمده است، مثلا ديروز در خوست اشرف غني از نامزدهاي انتخابات جلسه تبليغاتي داشت. من ديدم كه مردم از شهرستان هاي دور آمده و به حرف هاي او گوش مي دادند.  اين درحاليست كه اشرف غني نه حزب دارد و نه تيم كه براي او تبليغات كند و تنها قدرت او زبان او برنامه تخصصي و خوب اوست كه مردم را به خود جذب مي كند.  مردم با گرمي زيادي از او استقبال مي كردند و اين بدان معنا بود كه مردم خواهان يك رئيس جمهور هستند كه در افغانستان تحول مثبت بوجود بياورد ، بيكاري را از بين ببرد و مردم بتوانند زندگي راحتي داشته باشند. اين مساله نشان از آن دارد كه شعور سياسي مردم نسبت به گذشته بيشتر شده است . البته هنوز هم دو خطر جدي وجود دارد . يكي اينكه عملكرد دولت هاي گذشته كه شعار تغيير مي دادند مردم را تا حدي نااميد كرده است و دوم اينكه در خيلي از مناطق مردم مصونيت نداشتند و از خطر طالبان وغيره مي ترسيدند. البته اين خطرات هنوز هم وجود دارد و مناطقي مانند خوست و پكتيا و پكتيكا و غيره مناطقي هستند كه خطر طالبان آن مكان ها را تهديد مي كند، ولي باز هم مردم يك هيجان خاصي براي شركت در انتخابات دارند.
اين كارشناس برجسته در مورد برنامه نامزدهاي كشور بحران زده افغانستان نيز اينطور اظهار نظر كرد كه، من سعي مي كنم بيطرفي خود را به عنوان يك ژورناليست در انتخابات نگه دارم.  برخي نامزدها قبل از اينكه به ميدان بيايند بيشتر به ائتلاف ها تمركز داشتند و سعي كردند يك تركيب خاصي از قوم ها با خود داشته باشند. اينها عقيده دارند كه هنوز هم در افغانستان راي مردم در دست باندها و گروههاست. سعي دوم نامزدها اين بود كه به ويژه در مقامات دولتي در استان هاي مختلف نفوذ داشته باشند تا صندوق هاي راي براي آنها پر كنند، ولي خوشبختانه نامزدهايي هم هستند كه برنامه تخصصي دارند و مي توانند مردم را به برنامه هاي خود جلب كنند و اگر اينها واقعا بتوانند برنامه هاي خود را اجرا كنند يك تحول بزرگ در افغانستان بوجود خواهد آمد.
به اعتقاد اين خبرنگار، ناامني مي تواند در انتخابات تاثيرگذار باشد، اگر ترس طالبان نباشد من فكر مي كنم از ۳۴ ميليون جمعيت افغانستان ۳۰ ميليون آن در انتخابات شركت خواهند كرد، اما سايه طالبان وجود دارد. آنها سعي مي كنند انتخابات را بر هم بزنند، حتي برخي كشورها و استخبارات در انتخابات افغانستان دخيل هستند تا افغانستان نتواند يك جريان دموكراسي را به تكميل برساند.  اين كشورها هم چنين از دوازده سال گذشته كه ملت افغانستان به نوعي گام به سوي وحدت ملي برداشته است مي ترسند. به هر حال كشورهايي كه براي ما نيت سوء دارند، بالاخره مجبورند افغانستان را به عنوان يك كشور باثبات و مستقل در كنار خود بپذيرند و به آن كمك كنند.  در مجموع سايه طالبان بر انتخابات وجود دارد و حتي هم اكنون در مديريت و تبليغات انتخاباتي، طالبان نقش دارند. در برخي مناطق مردم كارت هاي راي دادن را نگرفتند و عده اي كه كارت دارند هم شايد راي ندهند، ولي اين امر نمي تواند بر مشروعيت انتخابات تاثير بگذارد.
وي در رابطه با نحوه برگزاري انتخابات و پيش بيني كشيدن به دور دوم گفت، تحليل شخصي من اينست كه انتخابات در مرحله اول تكميل نخواهد شد و به دست آوردن آراي ۵۰ درصد باضافه يك خيلي مشكل خواهد بود، چون در عرصه انتخابات حداقل سه نامزد خيلي قوي داريم در حاليكه رقابت اصلي بايد در بين دو نفر باشد. تحليل شخصي من اينست كه در مرحله اول انتخابات به نتيجه نمي رسد و در مرحله دوم انتخابات با هيجان بالايي برخوردار خواهد بود چون نامزدها در آراء و نظرها به يكديگر نزديكند و مي توانند باهم به ائتلاف برسند.
وي در پايان در توضيح كامل و پاياني خود از چالش هاي اصلي در برابر رئيس جمهور آينده اينگونه گفت : بزرگترين مساله، مساله صلح و توافق با طالبان و از بين بردن ناامني است. بدست گرفتن ابتكار صلحي كه موثر باشد. متاسفانه در ده سال گذشته اين ابتكار در دست دولت افغانستان نبوده است و اين امر سبب شده كه دولت نتواند به صلح برسد.
البته اين امر به خود نظر رئيس جمهور هم بستگي دارد. اگر در مقابل طالبان رئيس جمهوري باشد كه مي خواهد اين گروه را دشمن كشور قلمداد كند فكر نمي كنم تاثير مثبتي بر آينده افغانستان داشته باشد . دوم اينكه گروه هاي خارجي هم بايد به برقراري صلح و امنيت در افغانستان وادار شوند.
اگر رئيس جمهوري آينده افغانستان بتواند كشورهاي خارجي را قانع كند كه آنها به برقراري صلح در افغانستان كمك كنند و در عين حال منافع اين كشورها هم در افغانستان حفظ شود من فكر مي كنم ما مي توانيم به صلح برسيم، ولي احتمال برخورد هم وجود دارد. ما در ميان نامزدها يك نفر داريم كه عقيده دارد با طالبان بايد جنگيد اين گروه را بايد مشخص و نابود كرد.
مشكل دوم در برابر رئيس جمهور آينده موضوع پيمان امنيتي با امريكاست كه به هر حال امضاء خواهد شد ولي سوال اينست كه آيا اين پيمان قابل اجراست يا نه . مردم افغانستان به اين مساله حساس هستند و اگر در صورت امضا، از عمل به مفاد اين پيمان خودداري شود، مشكل بزرگي در افغانستان بوجود خواهد آمد . مساله اساسي ديگر روابط ما با ناتو و امريكاست و بعد از اين مساله اقتصادي افغانستان است.كمك هاي جهاني به افغانستان در حال كاهش است و ما بايد به سوي استقلال اقتصادي حركت كنيم . تاسيسات ملي را بوجود آوريم، براي كار زمينه سازي كنيم و رئيس جمهوري آينده بايد يك برنامه قوي اقتصادي داشته باشد و خود بخشي از اجراي آن باشد، نه اينكه اين برنامه را از جاي ديگر كپي كرده باشد. بهتر اينست ما به رئيس جمهوري راي بدهيم كه خود به صورت تكنيكي و تخصصي تعهد كند كه براي چند درصد از مردم مي تواند در دوران حكومت خود كار وكسب مهيا كند. چقدر مي تواند در افغانستان كارخانه و زمينه كار ايجاد كند و فاكتور صنعتي و كشاورزي را توسعه بدهد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار