افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 15 دسامبر , 2013 لینک کوتاه خبر :

فشار نواز بر توقف حملات، هشدار هيگل براي بازگشايي مرزها

در حاليكه واشنگتن تلاش مي‌كند تنش‌ها را بر سر حملات هواپيماهاي بدون سرنشين آمريكايي و نقش اسلام‌آباد در افغانستان فرو نشاند، چاك هيگل وزير دفاع آمريكا روز دوشنبه با نواز شريف نخست وزير پاكستان ديدار كرد.
چاك هيگل، وزير دفاع آمريكا در جريان سفر به پاكستان و انجام يكسري ديدارها و گفت‌وگو‌ها با مقام‌هاي مسئول اين كشور، هشدار داد: اگر پاكستان مسير ترانزيت ناتو را مسدود كند، آمريكا كمك‌هاي اقتصادي خود را به اسلام‌آباد متوقف و كمك يك ميليارد دلاري واشنگتن به اسلام آباد را تعليق مي كند. هيگل از نواز شريف خواست تا دولت او اقدام فوري براي حل مشكل حمل و نقل را عملي سازد و اطمينان مقامات آمريكايي را بدست آورد.
هيگل همچنين به اقدامات پاكستان در حمايت از سازش مجدد در افغانستان اذعان داشت. وي همچنين درباره اقدامات ناتو و آمريكا در برقراري ثبات در افغانستان، گزارشي به نخست‌وزير پاكستان ارائه كرد و اهميت باز نگه داشتن مسير ترانزيت كالاها و تجهيزات براي نيروهاي ناتو در افغانستان را بار ديگر مطرح كرد.
چاك هيگل در ديدار با نخست‌وزير پاكستان مساله حضور شبكه تروريستي حقاني در اين كشور را مطرح كرد و درباره برنامه كمك امنيتي آمريكا به اسلام‌آباد براي حمايت از اين كشور در مقابل اين شبه‌نظاميان به بحث پرداخت. هيگل اظهار داشت كه انفعال در برابر گروه هاي تروريستي و پناهگاه هاي امن آنان،‌ باعث پيچيده شدن اوضاع افغانستان مي شود.
دو طرف، شرايط كنوني در همكاري امنيتي و دفاعي دوجانبه و موجود براي گسترش همكاري‌هاي آتي را مورد بازبيني قرار دادند.
نخست‌وزير پاكستان اهميت ايجاد همكاري بلند‌مدت و گسترده دفاعي با آمريكا بر مبناي منافع مشترك را ابراز كرد و دو طرف درباره اوضاع در افغانستان با يكديگر گفت‌وگو كردند.
در بيانيه خبري سفارت آمريكا در اسلام‌آباد آمده كه هيگل مساله مسدود شدن مسير ترانزيت ناتو را با نواز شريف،‌ نخست‌وزير پاكستان مطرح كرد، اما تاكنون درباره اين مساله از سوي دفتر نواز شريف اطلاعيه صادر نشده است. همچنين سفارت آمريكا در اسلام‌آباد درباره نگراني آمريكا در مورد حضور شبكه تروريستي حقاني در پاكستان مطالبي را مطرح كرد.
يكي از مقام‌هاي دولت پاكستان اعلام كرد كه در اين ديدار، نواز شريف نگراني عميق خود را درباره تداوم حملات هواپيماها در پاكستان ابراز داشت. شريف همچنين خواهان همكاري با آمريكا در زمينه دفاعي و انرژي شد و تصريح كرد كه پاكستان خواستار همكاري طولاني مدت و پايدار با آمريكا در زمينه‌هاي دفاعي است.
وزارت امور خارجه آمريكا در بيانيه‌اي اعلام كرد: دو طرف توافق كردند تا اقدامات بيشتري را براي تقويت روابط واشنگتن و اسلام‌آباد انجام داده و به پيشبرد منافع مشترك براي ثبات امنيت و شكوه پاكستان بپردازند.
مقامات آمريكايي اعلام كردند: از سال 2002، اين كشور بيش از 16 ميليارد دلار به پاكستان كمك كرده است. پاكستان براي ايجاد يك محيط پايدار در جهت رشد اقتصادي و رفاه،‌ بايد اقدامات لازم را براي ريشه كني تروريسم و افراط گرايي در منطقه عملي سازد.
محمود صيقل، معاون پيشين وزارت خارجه افغانستان گفت: بخاطر اين كه آموزش، تجهيز و تامين گروه‎هاي مخالف دولت افغانستان در پاكستان انجام مي‌شود، بنابراين هيگل بدنبال مجاب كردن پاكستان براي مبارزه بيشتر با تروريسم و حمايت عملي پاكستان از روند صلح افغانستان نيز خواهد بود، البته اين موضوع نياز به بهبود روابط افغانستان و پاكستان نيز دارد.
تهديد هيگل به قطع كمك هاي مالي تكذيب شد
واشنگتن- پنتاگون اعلام كرد كه چاك هيگل در طول مذاكرات خود با رهبري پاكستان بر نياز به باز بودن راه هاي تامين منابع در افغانستان براي خروج نيروهاي آمريكايي تاكيد داشت و پاكستان را تهديد كرد، اما يك روزنامه برجسته آمريكايي به نقل از مقامات، در گزارشي به تكذيب اين موضوع پرداخت و اعلام كرد كه كمك هاي مالي ايالات متحده در صورت عدم موفقيت اسلام آباد براي بازگشايي مسير تداركاتي، متوقف نخواهد شد.
كارل ووگ معاون وزير دفاع آمريكا گفت: جلسات هيگل با نواز شريف، خواجه آصف،‌راحيل شريف،‌اسحاق دار و سرتاج عزيز در روز دوشنبه يك فرصت مناسب براي پيشبرد گفت‏وگوهاي قوي و مستمر بين دو كشور در موضوعات مورد نگراني مشترك از جمله امنيت و ثبات در منطقه بود.
نيويورك تايمز به نقل از يك مقام پنتاگون بدون ذكر نام نوشت: هيگل اعلام كرده است كه به دليل آنكه منابع مالي در معرض نظارت كنگره است،‌ انفعال توسط دولت پاكستان در تضمين حمل و نقل امن براي محموله هاي آمريكا و متحدانش مي تواند دوباره منجربه توقف كمك ها شود.
اين مقام گفت: واضح است كه اين يك مسئله حياتي براي وزارت دفاع و ايالات متحده است و يكي از مسائل مهم در ادامه ائتلاف و پشتيباني مالي از پاكستاني هاست.
پنتاگون نيز اين موضوع را به نحوي در بيانيه رسمي خود قرار داد: وزير دفاع چاك هيگل به اهميت نگهداري و حفاظت از مسيرهاي تداركاتي نيروهاي ناتو تاكيد داشته و از ادامه حمايت دولت نواز شريف تشكر كرده است. آنها در مورد خطوط ارتباطات زميني در حالي كه باز است گفت‏وگو كردند و وي با اشاره به انتقال كالا از طريق مرز چمن در جريان است، تظاهرات و مسائل امنيتي در مرز تورخم را كه باعث تحت فشار قرار گرفتن انتقال كالا شده است، مورد بحث قرار داد. نواز شريف نيز نشان داد كه به اين مسئله توجه دارد.
بر اساس اين گزارش،‌ هيگل نگراني واشنگتن از پناهگاه هاي امن شبه نظاميان در داخل پاكستان كه باعث كشته شدن سربازان آمريكايي در افغانستان شده را انتقال داد و گفت: به طور خاص شبكه حقاني كه اعتقاد بر اين است كه مخفيانه توسط برخي مقامات اطلاعاتي پاكستان هدايت و كنترل شده، در تلاش براي نفوذ به افغانستان است.
يكي ديگر از مقامات ارشد پنتاگون بدون ذكر نام گفت: شبكه حقاني يك نگراني بزرگ و عمده براي ايالات متحده است. حقاني براي امنيت نيروهاي آمريكايي در منطقه يك تهديد محسوب مي شود. وي افزود: نه پيشرفتي؛ و نه هيچ امتيازي توسط دو طرف در مورد مسائل مبارزه با تروريسم اعطا نشد، به جز يك نگراني مشترك از تهديدات و توافق به نياز و گفت‏وگوي بيشتر در مورد مسائل مطرح شده ادامه خواهد داشت.
رسول بخش رأس،‌ مدير كل موسسه مطالعات استراتژيك و مركز تحقيقات سياسي اسلام آباد با تاكيد بر اهميت افغانستان به عنوان يك مسئله بين پاكستان و آمريكا تصريح كرد: در مذاكرات بين دو كشور، تمركز بر روي درك خواسته هاي پاكستان در مورد افغانستان و مسائل منطقه اي به ويژه مذاكرات با طالبان و نقش پاكستان در سال 2014 پس از خروج نيروهاي آمريكايي و به دنبال آن برقراري صلح و ثبات در افغانستان و حفظ منافع بين المللي نقش بازي خواهد كرد.
نيويورك تايمز در ادامه نوشت: با وجود روابط تيره و تار،‌ دولت اوباما همچنان به دنبال همكاري هاي نظامي و اطلاعاتي با پاكستان در مورد مسائل مبارزه با تروريسم است.
مقامات پنتاگون تصريح مي كنند كه تقويت رابطه نظامي مي تواند تثبيت كننده و جلوگيري از واژگوني روابط با يك كشور مسلح به سلاح هسته اي در گوشه اي آشفته از جهان را در بر داشته باشد.
در پايان اين گزارش آمده است: بازديد هيگل از پاكستان در حالي صورت گرفت كه تغييرات زيادي در رده بالاي سران نظامي ارتش بوجود آمد. نخست وزير در ماه گذشته فرمانده جديد ارتش را انتخاب كرد. فرمانده ارتش داراي موقعيت نظامي بالا و قدرتمند در پاكستان شناخته مي شود. انتخاب راحيل شريف (از فاميل نواز شريف نمي باشد) به عنوان كانديد مورد نظر فرماندهان ارتش براي تصدي اين سمت نبوده است و وي توسط نخست وزير و به صورت مستقل انتخاب شد.

زبان بدن،‌گوياي همه چيز است.
زبان بدن همه آن چيزي را كه بايد مي گفت،‌ گفت. چاك هيگل در سفري كوتاه به پاكستان براي كاهش تنش در روابط دو كشور،‌ بدون هيچ گونه انگيزه و حوصه لازم و با كلماتي نا اميد كننده و قطعه قطعه شده به نواز شريف هشدار داد در صورت جلوگيري از تردد كاميون هاي ناتو،‌ كمك هاي مالي متوقف خواهد شد.
البته وي تصريح كرده است كه از سال 2002 آمريكا در حدود 16 ميليارد دلار به پاكستان كمك هاي امنيتي كرده است و در صورت پايان دادن به اين كمك ها،‌ منافع واشنگتن نيز صدمه خواهد ديد.
هشدار واشنگتن در واقع كمي زيركانه اعلام شده و بديهي است كه محاصره و تحصن توسط حزب تحريك انصاف پاكستان در خدمت هيچ هدفي و مفيد نبوده است. هيگل گفته است: محاصره كاروان به ما صدمه زده است، اما ما مي دانيم كه اين موضوع در حال حاضر هدايت شده است.
رانندگان كاميون ها كه با ارائه خدمات، معيشت خانواده خود را تامين مي كنند، در حال حاضر آسيب مي بينند. اگر كمك هاي ايالات متحده نيز متوقف شود، خسارت هاي زيادي به پاكستان وارد آمده و زخم هاي اين كشور عميق تر مي شود. نخست وزير با اين وضعيت برخورد خواهد كرد و به آمريكا وعده داده است. نواز شريف براي اين كار با هدف جلوگيري از آسيب بيشتر بايد عمران خان را با عملي معقول متقاعد كند.
البته اين كار آساني نيست و رهبر تحريك انصاف هميشه به خاطر دلائلي،‌ حرف شنوي ندارد. در اين وضعيتي كه در ايالت خيبرپختونخواه بوجود آمده است،‌ تحريك انصاف بايد متوجه باشد كه حالت بدي را بوجود آورده و به سادگي در حال ضربه زدن به پاكستان است. آمريكا نيز به روشني به گزينه هاي ديگر توجه دارد. پاكستان وقت كمي دارد و در حال حاضر بايد تصميم گرفته شود. محاصره و تحصن ها فراتر از يك شوخي شده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار