افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 13 جولای , 2017 لینک کوتاه خبر :

فشارهای واشینگتن بر پیونگ یانگ افزایش خواهد یافت

امریکا و کوریای شمالی

تحلیلگران در شرق آسیا و غرب بر این عقیده هستند که حل و فصل بحران کوریای شمالی در بسیاری از موارد به مواضع دولت چین بستگی دارد.
روزنامه نیزاویسیمایا گازیتا در تحلیلی نوشته است: واشینگتن اعمال فشارهای خود بر پیونگ یانگ را افزایش خواهد داد. طیارات امریکایی و کوریای جنوبی در جریان یک مانور نظامی مشترک تمرینات بمباردمان را اجرا کردند. در عین حال نماینده گی امریکا در سازمان ملل نیز در تلاش است تا تحریمهای جدید و شدیدالحن تری علیه کوریای شمالی در شورای امنیت به تصویب برسانند. البته هنوز معلوم نیست که آیا چین از این تحریمها حمایت خواهد کرد؟ مقامات پکن همکاری‌های نظامی خود با کوریای شمالی را متوقف کرده و امکان محدودیت همکاری‌های تجاری-اقتصادی نیز در حال بررسی است. به عقیده کارشناسان، البته برغم تمایل پکن برای بهبود روابطش با واشینگتن، بعید است که کوریای شمالی را به امریکا بفروشد.

بم افکنهای امریکا و کوریای جنوبی در جریان تمرینات نظامی مشترکی، ماکتهای ساخته شده در خاک کوریای جنوبی من‌حیث مواضع و انبارهای دشمن فرضی مشخص شده را بمباردمان کردند. البته برغم این اقدامات، مقامات واشینگتن و سئول همچنان تاکید دارند که ترجیح می دهند بحران پیرامون کوریای شمالی از طریق مسالمت آمیز و سیاسی حل و فصل گردد.

پکن مواضع خویش علیه پیونگ یانگ را تشدید کرده است

تحلیلگران در شرق آسیا و غرب بر این عقیده هستند که حل و فصل بحران کوریای شمالی در بسیاری از موارد به مواضع دولت چین بستگی دارد. طبق اطلاعات ارگ سفید، روسای جمهوری امریکا و چین در دیدار خود در حاشیه نشست سران گروه جی-20 در هامبورگ بر لزوم پاسخ قاطع به آزمایش مجدد پرتاب راکت بالستیک از سوی پیونگ یانگ تاکید کردند. ضمن اینکه آنها خواستار خلع سلاح هسته ای شبه جزیره کوریا نیز شدند.

این درحالی است که دونالد ترمپ پیش از این گفته بود، از مواضع مقامات پکن ناامید شده که چرا دولت چین اقدامات بیشتری برای توقف پروگرام راکتی-هسته ای کوریای شمالی انجام نمی دهد. در پکن بلافاصله به این اظهارات واکنش نشان داده شد و وزارت دفاع چین اعلام کرد که تماسهای متعدد با کوریای شمالی در زمینه نظامی تقریبا به صفر رسیده است.

رسانه های جمعی چین نیز خبر دادند که اکثر شرکتهای تجاری این کشور فعالیت خویش در کوریای شمالی به حداقل رسانده اند و در مقایسه با گذشته روابط تجاری زیادی با پیونگ یانگ ندارند.

واشینگتن ابتکار عمل مشترک روسیه-چین را رد کرد

پاول کامینوف کارشناس موسسه شرق دور آکادمی علوم روسیه در گفتگو با این روزنامه یادآور شده است که روسیه و چین ابتکارعمل مشترکی را برای حل مشکلات در شبه جزیره کوریا ارایه داده اند که شامل توقف آزمایشات راکتی-هسته ای کوریای شمالی و بطور همزمان توقف مانورهای نظامی مشترک امریکا و کوریای جنوبی در منطقه می شود.

به عقیده وی، این پیشنهاد معقولانه ای برای تامین امنیت همه طرفین در منطقه است، ولی مشکل اینجاست که امریکا به دنبال هدف دیگری است: در امریکا می گویند: کسی نمی تواند سیاست خارجی را بر این کشور تحمیل کند و به همین دلیل واشینگتن از قبول پیشنهاد مسکو و پکن خودداری کرده است.

این کارشناس افزود، دولت چین هم نمی تواند وانمود کند که اقداماتش علیه کوریای شمالی، تصمیمی مستقل بوده و نه به خاطر اعمال فشارهای امریکا. این مسئله کاملا واضح است. سئوال فقط اینجاست که مقامات پکن در دنباله روی از واشینگتن تا کجا پیش خواهند رفت و آیا در نتیجه اعمال فشارهای امریکا در نهایت حاضر خواهند شد کوریای شمالی را بفروشند؟

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار