افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 27 ژانویه , 2013 لینک کوتاه خبر :

فساد مداوم و سوژه مداوم مبارزه با فساد در افغانستان

وجود فساد اداری در دولت و ادارات افغانستان یک موضوع جدید نیست. گزارش سازمان شفافیت بین المللی یک موضوعی تکراری را بیان می کند. نام افغانستان برای سالهاست که در کنار فاسدترین کشورهای جهان قرار دارد. همین گونه ردیه ها و انتقادها و اعتراض ها بر این گزارش نیز تکراری هستند. طی سالهای گذشته نیز هر گاه از فساد اداری سخنی گفته شده و یا گزارشی ارایه گردیده، واکنش دولت و کشورهای کمک کننده به افغانستان، معمولا متهم ساختن و مقصر جلوه دادن یکدیگر بوده است.

دولت افغانستان جامعه جهانی را متهم به تشدید فساد در کشور می نماید و جامعه جهانی و کشورهای کمک دهنده نیز دولت افغانستان را عامل افزایش فساد در کشور می داند.

جدال بر سر یافتن مقصر و متهم ساختن یکدیگر به اینکه عامل به وجود آورنده و تشدید کننده فساد کیست، در بیش از ده سال گذشته راه به جایی نبرده است. دلیل آن نیز مشخص است.

اگر هدف از بین بردن فساد باشد و شناختن عوامل آن، نیازی حتا به گزارش های تخنیکی و مفصل نهادهای بین المللی و سازمان های پژوهشی نیست. صرف مراجعه به افکار عمومی و نظرات مردم عادی افغانستان و تجربه های تلخ آنان از ادارات دولتی کافی است تا عمق فاجعه فساد اداری را ترسیم کند و مسئولان را به اندیشه وادارد تا تدبیری برای برون رفت از این وضعیت بیاندیشند.

ولی اگر هدف این باشد که بار گناه بر شانه دیگری انداخته شود و تلاش شود تا خود را مبرا بدانیم و دیگری را گناهکار، همان اتفاق خواهد افتاد که تا هنوز شاهده بوده ایم.

جدال های لفظی و متهم ساختن ها، و تبرئه جویی هایی که مدتی برای رسانه های گروهی خبرساز می شوند و افکار و اذهان عمومی را به خود مشغول می سازند و مدتی بعد نیز آب ها از آسیاب خواهد افتاد و مثل بسیاری از موضوعات دیگر، به فراموشی سپرده خواهد شد.

مبارزه با فساد اداری، کار آسانی نیست. به همین جهت نیز دولت هایی که عزم جدی برای مبارزه با فساد اداری ندارند، هر چند نیز اقداماتی را برای اقناع اذهان عامه روی دست بگیرند، ولی نتیجه ای در پی نخواهد داشت. اقداماتی که نتیجه عملی را در پی نداشته باشد، و از هنگام طرح و پلان مشخص باشد که رهگشا نخواهند بود، جز اتلاف منابع مادی و معنوی جامعه چه سودی خواهد داشت.

مثلا تشکیل کمیسیونی برای مبارزه با فساد با چه اندیشه و مفکوره ای علمی و عملی برای از بین بردن فساد قابل توجیه است. اداراتی که از تورم تشکیلاتی رنج می برند، چگونه می توانند با تاسیس یک تشکیلات جدید به مبارزه با فساد برخیزند.

آنچه از اقدامات انجام شده و رویه مسئولان استنباط می شود این است که اولا عزم جدی در مبارزه با فساد اداری وجود ندارد. و ثانیا همان گونه که در گزارش هیئت تحقیق در دوسیه کابل بانک گفته است، با قضایا برخورد سیاسی صورت می گیرد.

جنجالی که بر سر گزارش سازمان شفافیت بین المللی مطرح است نیز از این امر مستثنا نیست. از سوی مسئولان در دولت افغانستان و کمک کننده های خارجی آن برای ریشه کن ساختن فساد اداری در افغانستان دیده نمی شود. اتهام بندی ها و تبرئه جویی ها نیز برخورد سیاسی با مسئله فساد اداری در افغانستان را به نمایش می گذارد.

چه این گزارش ها به منظور فشار وارد کردن بر افغانستان در جریان گفتگوها بر سر پیمان امنیتی با ایالات متحده باشد و چه نباشد، اصل وجود فساد اداری در ادارات افغانستان غیر قابل انکار است و لذا دولت باید تدابیر جدی و عملی ای را برای ریشه کن ساختن فساد اداری بگیرد. این تدابیر نیز نباید اقدامات صوری و بی نتیجه باشند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار